Koláž snímků různých fází zatmění Měsíce nad americkým Los Angeles ukazuje, jak...

Koláž snímků různých fází zatmění Měsíce nad americkým Los Angeles ukazuje, jak při průchodu zemským stínem dopadá na Měsíc jen červená část spektra slunečního světla, protože vzdušné molekuly na Zemi modrou barvu rozptýlí v atmosféře. | foto: AP

V noci sledujte částečné zatmění Měsíce, další bude až téměř za rok

  • 2
Sobotní částečné zatmění Měsíce začne ve 21:35 a potrvá hodinu a 17 minut, Země při něm zastíní Měsíc svým jižním okrajem. Zastíněných by mělo být více než 12 procent jeho průměru, maximální zatmění nastane ve 22:14, částečné zatmění skončí krátce před 23:00. Vedle Měsíce uvidíte i jasný Jupiter.

Kdo se bude chtít vydat pozorovat sobotní pozdně večerní zatmění Měsíce, měl by se dobře podívat předpověď počasí. I když bude na většině našeho území před den většinou pod mrakem, právě kolem 22. hodiny by se na některých částech našeho území mohla mračnost trhat.

Astronomové přitom říkají (soubor .DOC), že pokud nebude úplně jasno a obloha bude pokryta jemnou vrstvou oblačnosti (nebude-li tedy úplně zataženo), pořád lze úkaz pozorovat.

„Dokonce samotné oblaky přecházející před Měsícem mohou vytvořit zajímavé jevy, neboť rozptylují měsíční záření na kapičkách vody či krystalkách ledu, z nichž jsou tvořeny, což obvykle přináší podmínky například pro vznik hala kolem Měsíce, atmosférickou korónu a podobně. S částečně zatmělým Měsícem bude takový přechod řídkého oblaku činit podívanou ještě dramatičtější a jednoznačně nesmírně fotogenickou,“ vysvětlují odborníci s České astronomické společnosti a Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Kde bude vidět alespoň příslušná část oblohy, budou moci lidé pozorovat i polostínové fáze zatmění, při kterém se část Měsíce zdá trochu tmavší než zbytek. Počáteční polostínová fáze bude vidět okolo deváté hodiny večer a konečná zhruba půl hodiny po konci částečného zatmění. Po celou dobu bude zároveň možné pozorovat východně od Měsíce jasnou planetu Jupiter.

Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce 28. října 2023

Na pozorování zatmění Měsíce není podle odborníků potřeba žádné speciální vybavení, úkaz lze pozorovat pouhým okem. V případě, že budou mít lidé k dispozici dalekohled, budou mít možnost prohlédnout si měsíční krátery. Ani část Měsíce, kterou zahalí zemský stín, nebude zcela tmavá, jelikož i na ni dopadají slabé paprsky slunečního světla.

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu Měsíce zemským stínem. V jednom roce nastanou podle odborníků maximálně čtyři měsíční zatmění včetně nevýrazných polostínových zatmění. Pokud se měsíční úplněk nachází nedaleko vnějšího okraje zemského stínu, je možné spatřit takzvané polostínové zatmění. Výraznější je zatmění částečné. Při něm je Měsíc z části v plném zemském stínu.

Celková délka zatmění od polostínového přes částečné a případné úplné k výstupu Měsíce ze stínu trvá několik hodin, díky čemuž je úkaz pozorovatelný nejen na celé zemské polokouli, kde je zrovna noc, ale také tam, kde Měsíc teprve vychází za rozbřesku, nebo zapadá za soumraku. V případě zatmění 28. října bude úkaz viditelný prakticky z celého euroasijského kontinentu, z celé Afriky a také ze západní Austrálie, Grónska, Islandu a částečně také z východní poloviny amerického kontinentu.

Ilustrace maximální fáze zatmění Měsíce 28. října 2023.

Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách a bude opět částečné. Úplné zatmění bude možné pozorovat v neděli 7. září 2025.

20. ledna 2019

,