Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Na palubě jen civilisté. Chystá se kosmický start jako žádný jiný

Společnost SpaceX připravuje první let kosmický let plně v soukromé režii. Poprvé mají celou posádku tvořit amatéři, kteří za sebou nemají výcvik na astronauta či kosmonauta. Platit bude jen jeden z nich.

Kosmická loď Crew Dragon | foto: SpaceX

Na počátku února 2021 se objevila nečekaná zpráva. SpaceX na svůj seznam startů přidalo další soukromou pilotovanou misi. Měla by se uskutečnit nejdříve v říjnu 2021 a na oběžnou dráhu ji s velkou pravděpodobností vynese již použitý Falcon 9.

Nepůjde o start k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako v případě další chystané mise Ax-1. Crew Dragon tentokrát absolvuje pouze volný let kolem Země. Půjde o první start do vesmíru, kterého se nezúčastní žádný vycvičený astronaut či kosmonaut (ať už současný, nebo bývalý). Posádka bude kompletně tvořena civilisty. 

Zároveň jde o první pilotovanou misi, kterou organizuje přímo SpaceX. Ostatní oznámené soukromé mise organizují třetí strany, kterým SpaceX jen zajistí start a potřebný výcvik v Crew Dragonu.

Platící pilot

Z celé posádky mise Inspiration4 známe pouze jejího budoucího velitele, kterým bude Jared Isaacman, americký miliardář. Jde o podnikatele, šéfa firmy Shift4 Payments, který věnoval na účet St. Jude’s Children’s Hospital 100 milionů dolarů a rád by tím inspiroval i další lidi, aby rovněž přispěli na tuto nemocnici. Cílem je získat prostřednictvím dobrovolných příspěvků dalších alespoň 100 milionů dolarů.

Šéf SpaceX Elon Musk a Jared Isaacman

Isaacman bude velitelem letu, na amatéra k tomu má velmi dobrou kvalifikaci. V 37 letech má nalétáno na různých typech letadel více než
6 000 letových hodin. Je majitelem firmy Draken, která vlastní největší soukromou sbírku proudových stíhacích letadel na světě. Tato společnost si vydělává tím, že trénuje piloty americké armády.

V roce 2009 Jared se dvěma dalšími kolegy dosáhl v letadle Cessna Citation Jet rekordu v kategorii nejrychlejšího obletu planety Země. Stále je členem akrobatického Black Diamand Jet Team, který se na českých letadlech L-39 Albatros zúčastňuje leteckých show.

Isaacman celý start zaplatil a vybere si i své spolucestující na této historické misi. Když se ho novináři ptali na cenu za start či další výdaje spojené s projektem, neuvedl je. Řekl jen, že podle jeho názoru vysoce převáží pozitivní efekty (vybrané peníze a nepřímé efekty). Mimochodem, během tiskové konference při zmínce o darech pro nemocnici se Elon Musk nechal slyšet, aby lidé počítali i s jeho příspěvkem. 

Jared Isaacman, velitel mise Inspiration4 v simulátoru lodi Crew Dragon

Identitu dalších členů posádky neznáme. Byť o jednom něco více: podle Isaacmanových slov je o zaměstankyni zmíněné nemocnice. U dalších známe pouze základní výběrová kritéria.

Třetím členem posádky bude účastník veřejné soutěže, ve které mají větší šanci ti, kteří finančně přispějí nemocnici (příspěvek ovšem není podmínkou účasti v soutěži). Posledním budoucím „výletníkem“ se stane některý z podnikatelů, kteří využívají služeb Jaredovy firmy Shift4 Payments.

Podmínky pro vítěze jsou však přece jen přísnější než v běžné loterii. Budoucí astronauté mise Inspiration4 musí mít alespoň 18 let, maximální výšku 1,98 m a jejich hmotnost nesmí přesáhnout 113,4 kg. Podle Elona Muska let zvládne každý, kdo je schopen absolvovat jízdu na horské dráze v Orlandu zvané Incredible Hulk. Aby mohl být člověk na misi vybrán, musí mít americkou zelenou kartu. Tolik tedy k pravidlům soutěže.

Jména všech účastníků této mise by měla být oznámena již 3. března. Mimochodem, pokud by se start mise neuskutečnil do konce roku 2022, obdrží členové posádky 150 tisíc dolarů jako náhradu.

Falcon 9 s Crew Dragonem před misí DM-2

Vylosovaní účastníci mise budou muset zaplatit darovací daň z odhadované hodnoty výhry. Půjde tedy zřejmě o částku v řádu milionů dolarů. Isaacman všechny uklidnil oznámením, že daňové náklady výhercům zaplatí ze svého. 

Trénink a let

Všichni účastníci kosmického letu Inspiration4 podstoupí speciální trénink ve SpaceX, který bude zaměřen na orbitální mechaniku, práci v mikrogravitaci a samotný beztížný stav. Absolvují také zátěžové testy. Budou nacvičovat i nouzové opuštění kosmické lodi, oblékání či svlékání skafandru a firma SpaceX s nimi hodlá provést částečné či úplné simulace průběhu startu či letu v simulátoru lodi Crew Dragon.

Posádka se má během výcviku lépe poznat a naučit spolupracovat. Měla by tak být lépe připravena na několikadenní pobyt v těsné kabině lodi Crew Dragon či pro případné krizové situace.

Mise samotná má trvat přibližně 2 až 4 dny, ale přesná délka a parametry oběžné dráhy ještě nebyly oznámeny. Podle Elona Muska o nich plně rozhoduje Isaacman. A pokud by se ten rozhodl zůstat na oběžné dráze déle, je to podle Muska v jeho kompetenci.

Posádka bude na palubě lodi Crew Dragon také provádět různé experimenty, které by měly pomoci nemocnici St. Jude v léčbě dětské rakoviny. Pro tyto účely si poveze na oběžnou dráhu řadu vědeckého vybavení. Jeho hmotnost společně s jídlem a pitím či dalšími nezbytnými věcmi pro posádku však nesmí přesáhnout hmotnost 165 kg. Podrobnější informace o plánovaném výzkumu budou zveřejněny za několik týdnů.

Organizátoři mise vytvořili reklamu, která se vysílala během Super Bowlu:

Předem byl vybrán i konkrétní Crew Dragon, který poletí na této misi. Bude to loď C207 Resilience, která je v současnosti na oběžné dráze a přivezla k ISS posádku v rámci mise Crew-1. Na jaře by se loď měla vrátit na Zemi, projít kontrolou a případnými opravami a v říjnu se vydat na oběžnou dráhu při Inspiration4.

Protože tento Crew Dragon má být počátkem roku 2022 použit také při další soukromé misi Axiom-1, s velkou pravděpodobností bude dosaženo rekordu v rychlosti opětovného použití lodi. K opakovanému použití lodi Crew Dragon by mělo dojít přibližně po třech měsících.

První, určitě ne poslední

Na samotný závěr dodejme, že půjde o první soukromě financovaný start kosmické lodi Crew Dragon, ale rozhodně nebude poslední. Po něm by v lednu 2022 měla následovat mise Axiom-1 mířící k ISS.

V roce 2022 by se měl uskutečnit start třetí, který organizuje společnost Space Adventures. O této misi však kromě faktu, že se dostane vysoko nad oběžnou dráhu ISS, nic dalšího nevíme.

Posledním ohlášeným soukromým startem je turistický let Jusaky Maezawy a skupinky jím vybraných umělců. Ti by měli vyrazit v lodi Starship na oblet Měsíce. Let by se měl uskutečnit v 2023, ale tento termín je spíše nereálný a let bude ještě odložen.

V rámci objektivity bychom měli dodat, že létání do vesmíru stále do jisté míry těží ze státní podpory i při realizaci podobných projektů. Kosmická loď Crew Dragon i raketa Falcon 9 byly vyvinuty částečně za peníze NASA. Také startovní rampa LC-39A, ze které tato mise odstartuje, je součástí Kennedyho vesmírného střediska NASA. Jinak NASA do plánování či průběhu letu nezasáhne.

Text vznikl pro server ElonX.cz, před vydáním byl redakčně upraven. Originál naleznete zde.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Dohoda s Německem: na stole jsou Leopardy, Pumy a raketomety MLRS

Válka na Ukrajině významně rozhýbala nejen nákupy nových zbraní, ale paradoxně také jejich výměny v rámci evropského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Říkalo se mu zvoneček. Motor, který běžel i po dávce z kulometu

Letecké motory obnášejí jistá specifika, která vycházejí z prostředí, v němž pracují. Řídký vzduch, nízké teploty, ale...

Hydroplán s proudovými motory měl být strategickým jaderným bombardérem

Mezi zajímavá letadla studené války patřil i americký těžký hydroplán Martin P6M SeaMaster s proudovými motory, který...

Do Česka konečně dorazí nové videoslužby. Poradíme, jak na ně se starou TV

Premium Český divák s nabídkou služeb videa na přání dlouho paběrkoval, letos se to však zásadně změní. Příchod nových služeb...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

V pondělí nad ránem stín Země zakryje Měsíc. U nás bude vidět jen částečně

Zatmění Měsíce vzniká při jeho průchodu zemským stínem. V ten okamžik na Měsíc dopadá jen červená část spektra...

Ruští kosmonauté připravují vně ISS evropskou robotickou ruku

Ve čtvrtek probíhá další fáze přípravy robotického manipulátoru ERA připojeného k modulu Nauka. ERA byl dopraven na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S automatem na jídlo až na Měsíc. Český start-up vyvíjí přístroj pro NASA

Premium Než se astronauti vypraví na dlouhou cestu, je třeba najít mnoho řešení v různých oblastech, třeba i ve stravování....

ISS opustili čtyři astronauti, v pátek přistáli na moři. Nyní ji řídí Rus

Loď Crew Dragon společnosti SpaceX přistála v pátek ráno na moři u floridského pobřeží, poté co necelý den cestovala od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...