Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Na palubě jen civilisté. Chystá se kosmický start jako žádný jiný

Společnost SpaceX připravuje první let kosmický let plně v soukromé režii. Poprvé mají celou posádku tvořit amatéři, kteří za sebou nemají výcvik na astronauta či kosmonauta. Platit bude jen jeden z nich.

Kosmická loď Crew Dragon | foto: SpaceX

Na počátku února 2021 se objevila nečekaná zpráva. SpaceX na svůj seznam startů přidalo další soukromou pilotovanou misi. Měla by se uskutečnit nejdříve v říjnu 2021 a na oběžnou dráhu ji s velkou pravděpodobností vynese již použitý Falcon 9.

Nepůjde o start k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako v případě další chystané mise Ax-1. Crew Dragon tentokrát absolvuje pouze volný let kolem Země. Půjde o první start do vesmíru, kterého se nezúčastní žádný vycvičený astronaut či kosmonaut (ať už současný, nebo bývalý). Posádka bude kompletně tvořena civilisty. 

Zároveň jde o první pilotovanou misi, kterou organizuje přímo SpaceX. Ostatní oznámené soukromé mise organizují třetí strany, kterým SpaceX jen zajistí start a potřebný výcvik v Crew Dragonu.

Platící pilot

Z celé posádky mise Inspiration4 známe pouze jejího budoucího velitele, kterým bude Jared Isaacman, americký miliardář. Jde o podnikatele, šéfa firmy Shift4 Payments, který věnoval na účet St. Jude’s Children’s Hospital 100 milionů dolarů a rád by tím inspiroval i další lidi, aby rovněž přispěli na tuto nemocnici. Cílem je získat prostřednictvím dobrovolných příspěvků dalších alespoň 100 milionů dolarů.

Šéf SpaceX Elon Musk a Jared Isaacman

Šéf SpaceX Elon Musk a Jared Isaacman

Isaacman bude velitelem letu, na amatéra k tomu má velmi dobrou kvalifikaci. V 37 letech má nalétáno na různých typech letadel více než
6 000 letových hodin. Je majitelem firmy Draken, která vlastní největší soukromou sbírku proudových stíhacích letadel na světě. Tato společnost si vydělává tím, že trénuje piloty americké armády.

V roce 2009 Jared se dvěma dalšími kolegy dosáhl v letadle Cessna Citation Jet rekordu v kategorii nejrychlejšího obletu planety Země. Stále je členem akrobatického Black Diamand Jet Team, který se na českých letadlech L-39 Albatros zúčastňuje leteckých show.

Isaacman celý start zaplatil a vybere si i své spolucestující na této historické misi. Když se ho novináři ptali na cenu za start či další výdaje spojené s projektem, neuvedl je. Řekl jen, že podle jeho názoru vysoce převáží pozitivní efekty (vybrané peníze a nepřímé efekty). Mimochodem, během tiskové konference při zmínce o darech pro nemocnici se Elon Musk nechal slyšet, aby lidé počítali i s jeho příspěvkem. 

Jared Isaacman, velitel mise Inspiration4 v simulátoru lodi Crew Dragon

Jared Isaacman, velitel mise Inspiration4 v simulátoru lodi Crew Dragon

Identitu dalších členů posádky neznáme. Byť o jednom něco více: podle Isaacmanových slov je o zaměstankyni zmíněné nemocnice. U dalších známe pouze základní výběrová kritéria.

Třetím členem posádky bude účastník veřejné soutěže, ve které mají větší šanci ti, kteří finančně přispějí nemocnici (příspěvek ovšem není podmínkou účasti v soutěži). Posledním budoucím „výletníkem“ se stane některý z podnikatelů, kteří využívají služeb Jaredovy firmy Shift4 Payments.

Podmínky pro vítěze jsou však přece jen přísnější než v běžné loterii. Budoucí astronauté mise Inspiration4 musí mít alespoň 18 let, maximální výšku 1,98 m a jejich hmotnost nesmí přesáhnout 113,4 kg. Podle Elona Muska let zvládne každý, kdo je schopen absolvovat jízdu na horské dráze v Orlandu zvané Incredible Hulk. Aby mohl být člověk na misi vybrán, musí mít americkou zelenou kartu. Tolik tedy k pravidlům soutěže.

Jména všech účastníků této mise by měla být oznámena již 3. března. Mimochodem, pokud by se start mise neuskutečnil do konce roku 2022, obdrží členové posádky 150 tisíc dolarů jako náhradu.

Falcon 9 s Crew Dragonem před misí DM-2

Falcon 9 s Crew Dragonem před misí DM-2

Vylosovaní účastníci mise budou muset zaplatit darovací daň z odhadované hodnoty výhry. Půjde tedy zřejmě o částku v řádu milionů dolarů. Isaacman všechny uklidnil oznámením, že daňové náklady výhercům zaplatí ze svého. 

Trénink a let

Všichni účastníci kosmického letu Inspiration4 podstoupí speciální trénink ve SpaceX, který bude zaměřen na orbitální mechaniku, práci v mikrogravitaci a samotný beztížný stav. Absolvují také zátěžové testy. Budou nacvičovat i nouzové opuštění kosmické lodi, oblékání či svlékání skafandru a firma SpaceX s nimi hodlá provést částečné či úplné simulace průběhu startu či letu v simulátoru lodi Crew Dragon.

Posádka se má během výcviku lépe poznat a naučit spolupracovat. Měla by tak být lépe připravena na několikadenní pobyt v těsné kabině lodi Crew Dragon či pro případné krizové situace.

Mise samotná má trvat přibližně 2 až 4 dny, ale přesná délka a parametry oběžné dráhy ještě nebyly oznámeny. Podle Elona Muska o nich plně rozhoduje Isaacman. A pokud by se ten rozhodl zůstat na oběžné dráze déle, je to podle Muska v jeho kompetenci.

Posádka bude na palubě lodi Crew Dragon také provádět různé experimenty, které by měly pomoci nemocnici St. Jude v léčbě dětské rakoviny. Pro tyto účely si poveze na oběžnou dráhu řadu vědeckého vybavení. Jeho hmotnost společně s jídlem a pitím či dalšími nezbytnými věcmi pro posádku však nesmí přesáhnout hmotnost 165 kg. Podrobnější informace o plánovaném výzkumu budou zveřejněny za několik týdnů.

Organizátoři mise vytvořili reklamu, která se vysílala během Super Bowlu:

Předem byl vybrán i konkrétní Crew Dragon, který poletí na této misi. Bude to loď C207 Resilience, která je v současnosti na oběžné dráze a přivezla k ISS posádku v rámci mise Crew-1. Na jaře by se loď měla vrátit na Zemi, projít kontrolou a případnými opravami a v říjnu se vydat na oběžnou dráhu při Inspiration4.

Protože tento Crew Dragon má být počátkem roku 2022 použit také při další soukromé misi Axiom-1, s velkou pravděpodobností bude dosaženo rekordu v rychlosti opětovného použití lodi. K opakovanému použití lodi Crew Dragon by mělo dojít přibližně po třech měsících.

První, určitě ne poslední

Na samotný závěr dodejme, že půjde o první soukromě financovaný start kosmické lodi Crew Dragon, ale rozhodně nebude poslední. Po něm by v lednu 2022 měla následovat mise Axiom-1 mířící k ISS.

V roce 2022 by se měl uskutečnit start třetí, který organizuje společnost Space Adventures. O této misi však kromě faktu, že se dostane vysoko nad oběžnou dráhu ISS, nic dalšího nevíme.

Posledním ohlášeným soukromým startem je turistický let Jusaky Maezawy a skupinky jím vybraných umělců. Ti by měli vyrazit v lodi Starship na oblet Měsíce. Let by se měl uskutečnit v 2023, ale tento termín je spíše nereálný a let bude ještě odložen.

V rámci objektivity bychom měli dodat, že létání do vesmíru stále do jisté míry těží ze státní podpory i při realizaci podobných projektů. Kosmická loď Crew Dragon i raketa Falcon 9 byly vyvinuty částečně za peníze NASA. Také startovní rampa LC-39A, ze které tato mise odstartuje, je součástí Kennedyho vesmírného střediska NASA. Jinak NASA do plánování či průběhu letu nezasáhne.

Text vznikl pro server ElonX.cz, před vydáním byl redakčně upraven. Originál naleznete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

MiG-29 byl nejvýkonnější stíhačkou čs. letectva, Češi ho ale brzy zavrhli

Služba letounů MiG-29 u letectva československé armády byla krátká, a to z důvodu rozdělení republiky na dva samostatné...

Z boeingu v jedenácti kilometrech nic nevyhodíte, směje se pilot konspiraci

Pravda bývá nudnější než konspirační teorie, zejména proto, že v ní platí fyzikální zákony. Jak moc je děravé tvrzení o...

První výlet Perseverance po Marsu. Šest a půl metru urazil za 33 minut

Robotický průzkumník Perseverance se dal poprvé od svého únorového přistání na Marsu do pohybu, oznámil americký...

Prototyp velké lodi SpaceX konečně úspěšně přistál, pak však vybuchl

Společnost SpaceX provedla další test prototypu, z nějž vznikne budoucí velkokapacitní loď Starship. Ten současný měl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější československý letoun k obraně vlasti vznikal v Pragovce

Výzbroj letectva ČSR byla před druhou světovou válkou tristní. Moderně řešené letouny domácí konstrukce vznikly příliš...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Čína poprvé dorazila k Marsu a hned tam plánuje výsadek

Necelý den poté, co k Marsu doputovala sonda Spojených arabských emirátů, k němu dorazila i loď vyslaná Čínskou...

SpaceX už roky chytá části raket do sítí. Je to k něčemu?

SpaceX už tři roky zachycuje „nosy“ svých nosičů do speciálních sítí. Splnila tato technologie očekávání?

Prototyp velké lodi SpaceX konečně úspěšně přistál, pak však vybuchl

Společnost SpaceX provedla další test prototypu, z nějž vznikne budoucí velkokapacitní loď Starship. Ten současný měl...

Úspěch. Americká laboratoř přistála na Marsu i s malým vrtulníkem

NASA přiletěla na Mars znovu vyzkoušet nejtěžší přistávací manévr, jaký lidstvo na jiné planetě doposud provedlo....

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...