Poprvé se soukromá kosmická loď určená pro posádku spojila s ISS

  • 89
Kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX se po zhruba 27 hodinách letu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Zcela bez problémů se podařil nedělní manévr lodi Crew Dragon, která se přesně podle plánů připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Stalo se tak necelých deset minut před polednem. Podle serveru SpaceFlightNow se tak stalo ve výšce 418 kilometrů, když se oba objekty pohybovaly nad Novým Zélandem. 

Jejím obyvatelům, kterými jsou v současnosti Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, přivezla loď zhruba 200 kilogramů zásob.

03.března 2019 v 12:15, příspěvek archivován: 03.března 2019 v 12:57

SpaceX Crew Dragon has docked with International @Space_Station https://t.co/CccsItLLvJ

Celý let první soukromé kosmické lodi určené pro posádku proběhl zcela podle plánu, od sobotního ranního startu až po dnešní připojení k ISS. Připojení je přitom mnohem složitější, než u nákladní lodi od SpaceX, která je zachycena robotickýcm ramenem a s jeho pomocí připojena ke stanici. Crew Dragon se musel spojit s ISS sám. Odborníci potvrdili, že astronauti již otevřeli přechodové dveře modulu Harmony na ISS a budou provádět řadu měření, než se otevře i vchod do Crew Dragon. 

Plavidlo Crew Dragon, které je určeno pro dopravu lidí do kosmu, letělo bez posádky, v křesle pro astronauty je figurína se senzory. Figurína se jmenuje Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula. Podrobnosti o tomto letu se dozvíte v obsáhlém pátečním článku.

Pokud se i nadále při tomto testovacím letu označovaném jako Demo-1 nevyskytnou žádné komplikace, bude v červenci následovat druhá zkušební mise, tentokrát již s lidskou posádkou. Do vesmíru by se měli podívat astronauti Doug Hurley a Bob Behnken. 

Příští týden by se měl Crew Dragon odpojit od ISS a vyrazit zpátky na Zemi, kde přistane na padácích ve vodách Atlantského oceánu.

Crew Dragon, který je schopen do kosmu dopravit sedm astronautů, není jedinou lodí, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku.

Společnost Boeing na duben připravuje testovací let lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.