Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Modrá, nebo bílá. Spojené státy mají pro astronauty dva typy skafandrů

USA začínají znovu po letech dopravovat astronauty vlastními kosmickými loděmi. Ale co budou mít jejich posádky na sobě? K dispozici jsou dva modely.

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley během generálky startovního dne 23. května 2020 před misí DM-2 | foto: Wopat / fórum Kosmonautix

Čím se vlastně liší let kosmické lodi s posádkou a bez posádky? V případě lodi s astronauty je potřeba mít v kabině systém zajištění životních funkcí, ruční ovládání a posádka je vybavena skafandry, které ji v případě nouzové situace na palubě ochrání. Nebylo tomu tak vždy.

„Pionýrem“ tohoto nerozumu byl Sovětský svaz a motivací snaha o předstižení Američanů ve vyslání první vícemístné kosmické lodi. Posádka Voschodu 1 proto v roce 1964 startovala v teplákových soupravách. To, co měl být původně jednorázový experiment, se v dalších letech stalo v sovětské kosmonautice běžnou praxí.

Sovětům se to však katastrofálně vymstilo v roce 1971, když se z paluby první orbitální stanice světa Saljut 1 vracela posádka Sojuzu 11. Zhruba 30 minut před přistáním se otevřel odvětrávací ventil a do dvou minut byli všichni tři kosmonauté po smrti.

Od té doby je posádka každé kosmické lodi oblečena ve skafandrech, aby v případě opakování této události přežila. Nejinak je tomu i u obou nových kosmických lodí, které pro NASA připravují SpaceX a Boeing. Jak jsme si však ukázali už v předešlém článku, ač dostaly firmy stejné zadání, liší se výsledné lodi dosti podstatně. Velmi podobná situace pak nastala i v případě skafandrů obou firem.

Veliký je už rozdíl na pohled. Bílo-černá barva skafandru SpaceX ladí s barevným provedením lodi Crew Dragon či přístupového ramene na rampě LC-39A, zatímco modrá barva obleků firmy Boeing je symbolem této firmy už řadu let, a tak je její skafandr nazýván jednoduše „Blue“.

Navíc jsou to všechno barvy, které ke kosmonautice jednoznačně patří. Stačí vzpomenout známý lunární skafandr A7L – bez bílého převlečníku je totiž jeho základní barva modrá. Pokud by vás zajímaly historie a design kosmických obleků opravdu podrobně, lze na toto téma doporučit skvělý seriál na serveru Kosmonautix.

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley s rozepnutými rukavicemi, je vidět, jak jsou neoddělitelnou součástí skafandru.

Patrně Christopher Ferguson trénující v kokpitu lodi Starliner, nad jeho přilbou je vidět umístěný tablet.

Z lodi v nich nevycházejte

Oba skafandry, které budeme popisovat, už za sebou mají cestu vesmírem. Ten od Boeingu byl na palubě kosmické lodi Starliner při nepilotované zkušební misi OFT. Výrobek firmy SpaceX absolvoval tuto cestu dokonce dvakrát, poprvé při demonstrační misi rakety Falcon Heavy a podruhé při testovací misi kosmické lodi Crew Dragon DM-1.

Infografika NASA, která detailně zobrazuje skafandr firmy Boeing

Oba jsou to skafandry lehké, nejsou tedy určeny k výstupům do volného prostoru. Jejich primárním účelem je zabránit úmrtí posádky při náhlé dekompresi či požáru při cestě na ISS a zpět.

Mají integrované komunikační vybavení, přívod kyslíku a mohou udržet správnou teplotu a tlak. Jsou vyrobené z moderních materiálů, kupříkladu u výrobku firmy Boeing se uvádí, že je vyroben z prodyšných materiálů, které jsou schopny zevnitř obleku odvést ven vlhkost, a přitom uvnitř udržet vzduch.

V případě skafandru firmy Boeing jsou rukavice a boty oddělitelné. Při oblékání rozepnete zip na zádech a do skafandru takříkajíc vstoupíte.

Oblékání Douga Hurleyho, zapínání zipu rukavic

Kosmický oblek SpaceX se obléká jako jeden díl, ale skládá se ze dvou vrstev – vnitřního měchýře a vnější vrstvy z nehořlavého materiálu. Skafandr si nasadíte tak, že rozepnete zipy na vnitřní straně stehen, vstoupíte do něj a tím, jak se budete napřimovat, si ho obléknete.

Skafandr SpaceX může být napojen buď na přenosnou krabičku, kterou si astronaut nese s sebou (například při nouzovém opuštění rampy), nebo jej lze napojit na chladicí jednotku v Tesle Model X během cesty na rampu. Po nástupu do Crew Dragonu je skafandr napojen na přípojku v sedadle.

O skafandr SpaceX natočil video autoru blogu Everyday Astronaut (ovšem vyzkoušet si ho nemohl):

Skafandr Boeingu váží zhruba 9 kilogramů , což je zhruba o čtyři kilogramy méně než ten, který používala NASA v době éry raketoplánů. SpaceX hmotnost svého obleku neuvádí.

Obě společnosti také upravily rukavice svých skafandrů tak, aby s nimi bylo možné ovládat dotykové displeje. U firmy SpaceX je to pochopitelné, protože loď je vybavena dotykovými obrazovkami. U firmy Boeing je to pak možno vysvětlit tím, že součástí vybavení lodi jsou i tablety.

Doug Hurley (vpředu) a Bob Behnken usazení v automobilu Tesla s připojenými skafandry k chladící jednotce

Oba skafandry jsou také vyrobeny tak, že helma a průzory na ní jsou součástí skafandru. Zatímco 3D tiskem vyrobená helma firmy SpaceX v sobě má mikrofon integrovaný, v případě astronautů Boeingu je potřeba si nasadit kuklu obsahující sluchátka a mikrofon, a tu pak zapojit na přípojku skafandru. Helma SpaceX také obsahuje ventil pro regulaci tlaku.

Oba výrobky si měla možnost vyzkoušet Sunita Williams, astronautka a velitelka plánované druhé pilotované mise lodi Starliner. Uvedla, že oba skafandry jsou navrženy tak, aby poskytovaly dobrou viditelnost v interiéru lodi. Oba jsou podle ní také lepší než vše, co NASA používala dříve.

Představení skafandru Boeingu v krátkém videu NASA:

Musk volil návrháře superhrdinů

Skafandry firmy Boeing navrhla firma David Clark, která již v minulosti navrhovala skafandry pro NASA v programu Gemini. Vzhled skafandru SpaceX určil hollywoodský kostymér Jose Fernandez z Ironhead Studios, který vytvářel například kostýmy pro superhrdinské filmy Wonder Woman, Wolverine, Black Panther, Captain America: Civil War atd. Navrhl také kostýmy pro skupinu Daft Punk.

Skafandry mají ovšem samozřejmě být v první řadě funkční. A to i přesto, že přežití posádky mají primárně zajistit palubní systémy a skafandry jako takové jsou pouze záloha. V dosavadní historii kosmonautiky svou funkci také vždy splnily. Kvůli selhání skafandru zatím nepřišel nikdo o život.

Evoluce kosmického skafandru v průběhu let

Ne vždy fungovaly ovšem bezvadně. O tom by lépe mohl vyrábět Eugen Cernan s popálenou kostrčí při misi Gemini 9, Jay Apt, který díky chybě skafandru pocítil vakuum na vlastní kůži, či při výstupu z ISS téměř utopený Luca Parmitano. V zájmu všech budoucích cestujících do vesmíru doufejme, že nová generace skafandrů bude i v těchto ohledech jen a jen lepší.

Text vznikl pro server ElonX.cz, před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Rusko v září zablokuje YouTube. Může za to Google, ne my, hlásí Kreml

Po Facebooku a Instagramu Rusové zřejmě přijdou i o YouTube. Od pátku začali ruští uživatelé pociťovat výrazné zpomalení jeho služeb. Později vyšlo najevo, že jde jen o první fázi, v září totiž bude...

12. července 2024  13:13

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

OBRAZEM: Náš poslední meziválečný rychlý motorák doplatil na německou okupaci

Nový rychlý motorový vůz pro ČSD, jehož prototypový exemplář byl oficiálně představen 14. března 1939, dostal přezdívku Stříbrný šíp. Doba mu však nepřála, následujícího dne vpadla do okleštěné...

16. července 2024

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

Letecké neštěstí v Čelákovicích si před 100 lety vyžádalo tři mrtvé

Středočeské Čelákovice se staly 13. července 1924 místem leteckého neštěstí, které nakonec nepřežili tři lidé.

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...