Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Modrá, nebo bílá. Spojené státy mají pro astronauty dva typy skafandrů

USA začínají znovu po letech dopravovat astronauty vlastními kosmickými loděmi. Ale co budou mít jejich posádky na sobě? K dispozici jsou dva modely.

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley během generálky startovního dne 23. května 2020 před misí DM-2 | foto: Wopat / fórum Kosmonautix

Čím se vlastně liší let kosmické lodi s posádkou a bez posádky? V případě lodi s astronauty je potřeba mít v kabině systém zajištění životních funkcí, ruční ovládání a posádka je vybavena skafandry, které ji v případě nouzové situace na palubě ochrání. Nebylo tomu tak vždy.

„Pionýrem“ tohoto nerozumu byl Sovětský svaz a motivací snaha o předstižení Američanů ve vyslání první vícemístné kosmické lodi. Posádka Voschodu 1 proto v roce 1964 startovala v teplákových soupravách. To, co měl být původně jednorázový experiment, se v dalších letech stalo v sovětské kosmonautice běžnou praxí.

Sovětům se to však katastrofálně vymstilo v roce 1971, když se z paluby první orbitální stanice světa Saljut 1 vracela posádka Sojuzu 11. Zhruba 30 minut před přistáním se otevřel odvětrávací ventil a do dvou minut byli všichni tři kosmonauté po smrti.

Od té doby je posádka každé kosmické lodi oblečena ve skafandrech, aby v případě opakování této události přežila. Nejinak je tomu i u obou nových kosmických lodí, které pro NASA připravují SpaceX a Boeing. Jak jsme si však ukázali už v předešlém článku, ač dostaly firmy stejné zadání, liší se výsledné lodi dosti podstatně. Velmi podobná situace pak nastala i v případě skafandrů obou firem.

Veliký je už rozdíl na pohled. Bílo-černá barva skafandru SpaceX ladí s barevným provedením lodi Crew Dragon či přístupového ramene na rampě LC-39A, zatímco modrá barva obleků firmy Boeing je symbolem této firmy už řadu let, a tak je její skafandr nazýván jednoduše „Blue“.

Navíc jsou to všechno barvy, které ke kosmonautice jednoznačně patří. Stačí vzpomenout známý lunární skafandr A7L – bez bílého převlečníku je totiž jeho základní barva modrá. Pokud by vás zajímaly historie a design kosmických obleků opravdu podrobně, lze na toto téma doporučit skvělý seriál na serveru Kosmonautix.

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley s rozepnutými rukavicemi, je vidět, jak jsou neoddělitelnou součástí skafandru.

Patrně Christopher Ferguson trénující v kokpitu lodi Starliner, nad jeho přilbou je vidět umístěný tablet.

Z lodi v nich nevycházejte

Oba skafandry, které budeme popisovat, už za sebou mají cestu vesmírem. Ten od Boeingu byl na palubě kosmické lodi Starliner při nepilotované zkušební misi OFT. Výrobek firmy SpaceX absolvoval tuto cestu dokonce dvakrát, poprvé při demonstrační misi rakety Falcon Heavy a podruhé při testovací misi kosmické lodi Crew Dragon DM-1.

Infografika NASA, která detailně zobrazuje skafandr firmy Boeing

Oba jsou to skafandry lehké, nejsou tedy určeny k výstupům do volného prostoru. Jejich primárním účelem je zabránit úmrtí posádky při náhlé dekompresi či požáru při cestě na ISS a zpět.

Mají integrované komunikační vybavení, přívod kyslíku a mohou udržet správnou teplotu a tlak. Jsou vyrobené z moderních materiálů, kupříkladu u výrobku firmy Boeing se uvádí, že je vyroben z prodyšných materiálů, které jsou schopny zevnitř obleku odvést ven vlhkost, a přitom uvnitř udržet vzduch.

V případě skafandru firmy Boeing jsou rukavice a boty oddělitelné. Při oblékání rozepnete zip na zádech a do skafandru takříkajíc vstoupíte.

Oblékání Douga Hurleyho, zapínání zipu rukavic

Kosmický oblek SpaceX se obléká jako jeden díl, ale skládá se ze dvou vrstev – vnitřního měchýře a vnější vrstvy z nehořlavého materiálu. Skafandr si nasadíte tak, že rozepnete zipy na vnitřní straně stehen, vstoupíte do něj a tím, jak se budete napřimovat, si ho obléknete.

Skafandr SpaceX může být napojen buď na přenosnou krabičku, kterou si astronaut nese s sebou (například při nouzovém opuštění rampy), nebo jej lze napojit na chladicí jednotku v Tesle Model X během cesty na rampu. Po nástupu do Crew Dragonu je skafandr napojen na přípojku v sedadle.

O skafandr SpaceX natočil video autoru blogu Everyday Astronaut (ovšem vyzkoušet si ho nemohl):

Skafandr Boeingu váží zhruba 9 kilogramů , což je zhruba o čtyři kilogramy méně než ten, který používala NASA v době éry raketoplánů. SpaceX hmotnost svého obleku neuvádí.

Obě společnosti také upravily rukavice svých skafandrů tak, aby s nimi bylo možné ovládat dotykové displeje. U firmy SpaceX je to pochopitelné, protože loď je vybavena dotykovými obrazovkami. U firmy Boeing je to pak možno vysvětlit tím, že součástí vybavení lodi jsou i tablety.

Doug Hurley (vpředu) a Bob Behnken usazení v automobilu Tesla s připojenými skafandry k chladící jednotce

Oba skafandry jsou také vyrobeny tak, že helma a průzory na ní jsou součástí skafandru. Zatímco 3D tiskem vyrobená helma firmy SpaceX v sobě má mikrofon integrovaný, v případě astronautů Boeingu je potřeba si nasadit kuklu obsahující sluchátka a mikrofon, a tu pak zapojit na přípojku skafandru. Helma SpaceX také obsahuje ventil pro regulaci tlaku.

Oba výrobky si měla možnost vyzkoušet Sunita Williams, astronautka a velitelka plánované druhé pilotované mise lodi Starliner. Uvedla, že oba skafandry jsou navrženy tak, aby poskytovaly dobrou viditelnost v interiéru lodi. Oba jsou podle ní také lepší než vše, co NASA používala dříve.

Představení skafandru Boeingu v krátkém videu NASA:

Musk volil návrháře superhrdinů

Skafandry firmy Boeing navrhla firma David Clark, která již v minulosti navrhovala skafandry pro NASA v programu Gemini. Vzhled skafandru SpaceX určil hollywoodský kostymér Jose Fernandez z Ironhead Studios, který vytvářel například kostýmy pro superhrdinské filmy Wonder Woman, Wolverine, Black Panther, Captain America: Civil War atd. Navrhl také kostýmy pro skupinu Daft Punk.

Skafandry mají ovšem samozřejmě být v první řadě funkční. A to i přesto, že přežití posádky mají primárně zajistit palubní systémy a skafandry jako takové jsou pouze záloha. V dosavadní historii kosmonautiky svou funkci také vždy splnily. Kvůli selhání skafandru zatím nepřišel nikdo o život.

Evoluce kosmického skafandru v průběhu let

Ne vždy fungovaly ovšem bezvadně. O tom by lépe mohl vyrábět Eugen Cernan s popálenou kostrčí při misi Gemini 9, Jay Apt, který díky chybě skafandru pocítil vakuum na vlastní kůži, či při výstupu z ISS téměř utopený Luca Parmitano. V zájmu všech budoucích cestujících do vesmíru doufejme, že nová generace skafandrů bude i v těchto ohledech jen a jen lepší.

Text vznikl pro server ElonX.cz, před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

SpaceX může na orbitu dopravit první soukromou kosmickou stanici Haven-1

Relativně neznámá společnost Vast oznámila, že se SpaceX uzavřela kontrakt na minimálně dva starty Falconu 9. Při nich...

Z vesmírné stanice se vrátila posádka soukromé mise. Loď lovili z moře

Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, se vrátili z Mezinárodní...

Musk chtěl znovupoužitelný horní stupeň raket Falcon, nakonec projekt zrušil

Elon Musk v minulosti toužil po dosažení kompletní znovupoužitelnosti raket Falcon. První stupeň rakety a aerodynamické...

Hosté Rozstřelu popisují, jak i proč vyšlou do vesmíru tisíc malých figurek Lega

Rozstřel Vystudoval vesmírnou architekturu, spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou i americkou NASA. Mezi jeho projekty...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....