Rusko u příležitosti přistání Sojuzu oznámilo novou loď RUS

  11:35aktualizováno  11:35
Úspěšné úterní přistání tříčlenné posádky z ISS v modulu Sojuz bylo příležitostí pro oficiální odkrytí plánů ruské kosmické agentury Roskosmos. Rusko vyvíjí novou pilotovanou kosmickou loď, která bude vyráběna ve třech variantách: lehké, těžké a nákladní.

V kazašské stepi úspěšně přistála kabina kosmické lodě Sojuz TMA-20 se třemi kosmonauty z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) - Rusem Dmitrijem Kondraťjevem, Italem Paolem Nespolim a Američankou Catherine Colemanovou.

Podle sdělení ruských úřadů trojice přestála návrat na Zemi dobře, modul dopadl v předem stanoveném prostoru východně od kazašského města Džezkazgan.

Nová loď nejen pro ISS

Ruská kosmická agentura Roskosmos při té příležitosti zároveň seznámila novináře s dalšími plány ruského kosmického výzkumu. Středem pozornosti je podle zástupce agentury Alexeje Krasnova vývoj nové pilotované kosmické lodi s předběžným názvem Rus (dříve PPTS). Ta bude ve třech variantách:

  • První tzv. těžká pilotovaná loď bude schopna autonomního letu v délce až 30 dní. Počítá se s ní při dopravě objemných vědeckých přístrojů na oběžnou dráhu.
  • Lehčí verzi Roskosmos použije k dopravě lidské posádky na ISS. Zatímco ale nynější sojuzy potřebují na cestu k ISS dva dny, nové lodi bude stačit doba podstatně kratší.
  • Poslední verze bude nákladní a bude mít podle Krasnova několikanásobně větší nosnost než dnes používané rakety.

Krasnov řekl, že ještě před nasazením nové generace kosmických lodí provedou ruští experti zásadní modernizaci nynějších sojuzů, která potrvá zhruba tři roky.

Stroj dostane úplně nové systémy řízení a bude v něm vyzkoušena i řada dalších technických novinek, které chce Roskosmos později využít při budování kosmických lodí Rus.

Turisté poletí do kosmu nejdříve v roce 2013

Krasnov se rovněž vyslovil k možnosti obnovy turistických kosmických letů, které byly z kapacitních a finančních důvodů pozastaveny. Upozornil, že jejich obnovení plánované na rok 2013 se může ještě o rok odsunout.

"Všechno závisí na penězích," řekl ruský představitel. Roskosmos podle něj neuvolní na tyto projekty žádné peníze z vlastního rozpočtu, vše bude záviset na tom, zda americká strana zajistí dostatek movitých zájemců.

Roskosmos jedná o plánech komerčních turistických letů k ISS s americkou firmou Space Adventures, která je komerčně zajišťuje. O definitivním datu obnovy letů se má rozhodnout letos v srpnu.

Podle ruských expertů, na které se odvolává agentura Interfax, projevil jistý milionář zájem proletět se na ruských sojuzech kolem Měsíce a je ochoten svou misi financovat. Alexej Krasnov však dnes řekl, že Roskosmos v dohledné době žádnou cestu k Měsíci nepřipravuje.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Další z rubriky

Indii se asi nepodařilo přistát na Měsíci. Modul se odmlčel nad povrchem

Ilustrace přistání indického modulu na povrchu Měsíce.

Indii zatím zřejmě nebude čtvrtou zemí, která „měkce“, tedy kontrolovaně přistane na Měsíci. Řídící středisko ztratilo...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

SpaceX se nepovedl start prototypu Starhopper. Zastavila jej po zážehu

Zážeh experimentální rakety Starhopper společnosti SpaceX

Poměrně kuriózní byl první „letecký“ test rakety Starhopper. Krátce poté, co byl proveden zážeh, zůstala stát raketa na...

Levně a rychle. Jak se Američané chtějí vrátit na Měsíc

Ilustrace lodi Orion blížící se k měsíční vesmírné stanici Gateway.

Americká administrativa slibuje, že astronauti by se během pěti let měli vrátit na Měsíc. Jak by měl návrat probíhat, v...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz