Diskuse k článku

Šéfové Googlu a režisér Avatara založili firmu na těžbu z asteroidů

Nová firma Planetary Resources chce využít asteroidy jako zdroj surovin, kterých je na Zemi nedostatek. Není první s takovým plánem, ale stojí za ní osobnosti, které by tento nápad mohly přivést k životu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Věrný sluha pana Hraběte

státy krachují

tak nastává doba soukromých vlastníků-dobyvatelů R^

0/0
23.4.2012 17:27

net.Xtreme se nevzdává

Re: státy krachují

Tak ono je spousta firem bohatších než nějaké malé státečky..

0/0
23.4.2012 17:45

Tramp_007

Tu filrmu zalozili v

nejaklem studiu?

0/0
23.4.2012 13:58

vrgf

-

kdyz o tom mluvil Obama kdyz skrtal predrazene zbytecnosti, tak se to na Technetu setkalo s kritikou. nebo tomu jen nebyla venovana pozornost a soustredili jsme se ruseni letu?

0/0
22.4.2012 23:14

vaclavj1

Re: -

Ano, soustredili jsme se na ruseni zajimavych projektu, ktere mely byt realizovany v blizke budoucnosti, a nenechali jsme se (plne) uchlacholit recmi o mensich projektech, ktere budou nekdy za dlouho ... pokud je neproskrtaji v dalsim volebnim obdobi.

Tohle - pokud se potvrdi spekulace - by byl jeden z nejambicioznejsich soukromych projektu.

Podle meho je tam rozdil a Obama aspol. z toho nevychazi prave dobre.

+1/0
22.4.2012 23:27

emersonskej

To je nějaký pokus o vtip ??

Lidstvo se tak tak doškrábalo na měsíc (a to ještě jenom díky studené válce - dnes by to již nejspíš nebylo finančně možné...), o Marsu si zatím můžeme leda tak nechat zdát a tady si tlupa komiků zakládá firmu na těžbu surovin z asteroidů ??? To je zhruba totéž, jako kdyby si Španělé začali plánovat výstavbu nových měst v Americe ještě před Kolumbem.... teda vlastně ne - ty Španělské plány by měly větší smysl, protože oni už tehdy ty lodě schopné dosáhnout Amerického kontinentu měli - nám chybí jak technologie, tak i prostředky. K těm asteroidům jsme zatím dokázali horko těžko poslat jen pár malých sond a jsme celí bez sebe radostí, že nám ty sondy dokázaly poslat alespon jejich fotky. Už jenom představa, že by nějaký soukromý subjekt mohl při současném stavu techniky reálně pomýšlet na stavbu lodi, schopné něco podobného uskutečnit je naprosto mimo realitu !!!

0/0
22.4.2012 22:10

net.Xtreme se nevzdává

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Tak rozpočet NASA zas tak velký není a NASA financuje toho mnohem více než nějaké lovení asteroidů, takže podle mě to finančně  nemožné není, spíš jde o to, co těžit, aby se vyplatilo utratit pár desítek či stovek miliard dolarů...

0/0
22.4.2012 22:21

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Finančně to je naprosto mimo realitu jak NASA, tak i kohokoli jiného !!! Už jen hloupý návrat na Měsíc by byl v dnešních cených hrubě za hranicemi možností jakéhokoli státu, či soukromého subjektu - a to je prosím podnik, který jsme schopni teoreticky realizovat při daném stavu techniky a poznání !!!

0/0
22.4.2012 22:34

net.Xtreme se nevzdává

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Návrat na Měsíc by imho realizovatelný byl, ale nějak nevidím motivaci pro něj, vyhodit pár miliard za riskantní projekt, který je přinejlepším jen dobrou reklamní akcí se mi nezdá moc přijatelné pro většinu vlád ani firem...kdyby tam byl hojně dostupný na Zemi vzácný a v technologiích potřebný kov nebo tak něco, tak by to byla jiná...

0/0
23.4.2012 0:08

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

A co je tedy dostupného na těch asteroidech - co je tam tak moc cenného, že by to podobný mnohabilionový projekt dokázalo zaplatit ???

0/0
23.4.2012 0:12

net.Xtreme se nevzdává

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Dost pochybuji, že by se zaplatil v příštích třeba deseti letech, ale nejspíš by šlo stejně v první fázi o vývoj technologií a ty by se mohli uplatnit a zaplatit jinde...Ostatně dobývání vesmíru přineslo spoustu zajímavých technologií a opakovat objevené už nic nepřinese, ale pustit se do neznáma by mohlo.

0/0
23.4.2012 0:20

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

To je možné - někde jsem četl, že každý dolar vložený Američany do projektu Apollo se jim vrátil tuším dvakrát díky ziskům z technologií a patentů vyvinutých v rámci jeho vývoje. Ovšem jak už jsem psal dříve - neumím si představit jak by se do něčeho podobného mohl pustit soukromník za účelem zisku. Vždyt jen výše zmíněný projekt Apollo stál tehdy 25,4 miliardy USD - v cenách roku 2005 už by to bylo 170 milliard USD - a to jde stále jen o pár letů na celkem blízký měsíc, což je ve srovnání s onou hypotetickou těžbou nerostů někde na mnohonásobně vzdáleném asteroidu vyložená prkotina !!!!!

0/0
23.4.2012 1:28

net.Xtreme se nevzdává

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Tak podle mě poměrně "jednoduchý" způsob těžby by bylo vyhlídnout si nějaký asteroid, poslat tam pár sond, co tam zakotví a pak s iontovými motory asteroid dopraví k Zemi, potrvá to sice pár let, ale neuskutečnitelné by to být imho nemuselo, jen pekelně drahé... Jenže pak podle mě přijde problém s "neekonomikou" těžby ve vesmíru, takže nejlepší by bylo asi s asteroidem havarovat na svém těžebním pozemku a to chce malý asteroid, co neshoří v atmosféře a ten zas bude obsahovat málo materiálu a celá ta akce bude děsně neekonomická...

0/0
23.4.2012 7:35

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

No tak už jen konstrukce a následná stavba sond schopných si takový potencionální k těžbě vhodný asteroid vyhlédnout, pak na něm přistát a svými motory jej dopravit na oběžnou dráhu země, by byla extrémně obtížná - a také extrémně drahá záležitost. K tomu ještě problémy se samotnou těžbou a následnou dopravou na zemský povrch. Nápad s havárií na svém těžebním pozemku je spíš pro pobavení -  riskovat dopad podobného tělesa na naši planetu s následky jámy velikosti Grand Canyonu, tlakové vlny a dalších účinků alá Tunguský meteorit by snad mohl jen šílenec !!!

Jinak ještě k těm těženým věcem - běžně, na Zemi dostupné prvky, by takovou těžbu v žádném případě nezaplatily. Snad leda kdyby se tam oběvil prvek nový, jež by se dal na zemi velmi dobře využít a tudíž i zpeněžit, pak snad...

0/0
23.4.2012 9:47

Stoura

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

"Vyhlédnout" Půjde ty asteroidy nejspíš ze Země. A i pokud by byl třeba místní průzkum, byla by to pak otázka sériových malých sond.

Ale máte pravdu v tom, že  současnosti není žádný rozumný materiál, který by se vyplatilo na asteroidech těžit (i když - některé prvky jsou podle mne od rentability vzdálené jen o 1-2 řády a objevení nějakého levnějšího způsobu dopravy na oběžnou dráhu by tu ekonomiku mohlo dost změnit.)

0/0
23.4.2012 13:19

vaclavj1

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

ty soucasne sondy jsou obdoba Kolumba, ten mel take par malych lodi, se kterymi by nejake velke obchodni uspechy v Indii, kam chtel doplout, asi tezko dosahl, o kolonizaci kontinentu ani nemluve

0/0
22.4.2012 23:12

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

To je možné, ovšem výstaba a vyslání oněch lodí směr Amerika asi v té době nebyl zas až tak nákladný projek...

0/0
22.4.2012 23:41

vaclavj1

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

spis ne, i kdyz tezko rict v te dobe...

na druhou stranu kdyz clovek vidi castky, ktere letaji pri ruznych fuzich :-)

0/0
23.4.2012 0:17

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

No v tom je právě ten vtip - ty částky jsou v porovnání s náklady na podobný megaprojekt vyloženě směšné. Co je pár milliard(nebo třebas desítek milliard) ve srovnání s desítkami bilionů, jež by něco podobného zákonitě muselo stát...

0/0
23.4.2012 1:32

vaclavj1

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Ja si nemyslim, ze by to bylo "tak" drahe.

+1/0
23.4.2012 4:22

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Právě že bylo... a dost možná že ještě mnohem dražší. No každopádně je to zcela mimo finanční možnosti jak Googlu, tak i Jamese Camerona !!!

0/0
23.4.2012 9:51

vaclavj1

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Spocital to vlastne nekdo v posledni dobe?

0/0
23.4.2012 12:47

Stoura

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

On ten výpočet zase není tak moc složitý: Dostat se se sondou do pásma asteroidů a zpátky, je z hlediska potřebné energie prakticky totéž(+-10%), jako přistát na Měsíci a vrátit se zpět. Jen by to trvalo déle a bylo by potřeba zajistit energii (v pásmu asteroidů je několikanásobně slabší záření Slunce, sluneční panely by musely být řádově větší než na Zemi, nebo by se použil jaderný zdroj).

Odhad: vyslání takové sondy by stálo zhruba desetinásobek toho, co vypuštění geostacionární družice. Nepočítám cenu sondy, ale ta by to podle mne neprodražila víc než dvakrát. Cenu vynesení paliva na všechny manévry odhaduji ve zmíněném desetinásobku.

0/0
23.4.2012 14:30

emersonskej

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Budiž - něco podobného má v plánu NASA, která chce v rámci mise OSIRIS-Rex vypustit sondu právě s cílem odebrat vzorky z asteroidu a vrátit se s nimi zpět na zemi. Tato mise spadá do programu "New Frontiers" tj.mezi tzv. středně náročné mise (dle NASA) v rozsahu do 900 mil USD. Start by měl být v roce 2016 a ony vzorky by měli k zemi dorazit v roce 2023. Ovšem to jsme stále jen u sondy. Samotná těžba by byla o něčem naprosto jiném !!!

0/0
23.4.2012 15:15

Stoura

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Jistěže by těžba byla náročnější. A za současných technologií neekonomická. Ale to neznamená, že je nemožná: stačilo by o 1-2 řády zlevnit dopravu na oběžnou dráhu. Pak by najednou nebyly asteroidy ani Měsíc tak nezajímavé. Zlevnění by se dalo dosáhnout částečným opuštěním systému raket a přechodem na technologie, které využijí k urychlení hybnosti Země (ramjet, elektromagnetické urychlení, výtah, vypouštěcí smyčka, nebo něco dalšího).

0/0
23.4.2012 15:25

vaclavj1

Re: To je nějaký pokus o vtip ??

Nebylo by pro zacatek snazsi pockat, az nejaky asteroid poleti "okolo"? nebo az nekam za Mars radeji mrknout na Lagrangeovy body Zeme?

0/0
23.4.2012 18:58

okmnbhuij

Ufff, na to nemáme.

Jediná možnost, jak efektivně vytěžit asteroid, imho zahrnuje přesun asteroidu na oběžnou dráhu země a teprve pak začít těžit... Řekl bych, že na to technologicky nemáme...

0/0
22.4.2012 21:57

net.Xtreme se nevzdává

Re: Ufff, na to nemáme.

No nebo ho vytěžit, když kolem Země bude prolétat:-)

0/0
22.4.2012 22:16

okmnbhuij

Re: Ufff, na to nemáme.

Prolétat = několik dnů maximálně... to nestihnete ani odpálit raketu :-P

0/0
22.4.2012 22:51

mire

Re: Ufff, na to nemáme.

prej se ta jejich těžební loď bude jmenovat USG Ishimura a prej mimo cenných prvků přiveze i nějakou tu relikvii

0/0
22.4.2012 23:22

RayPall

Re: Ufff, na to nemáme.

Pošlete tam v raketě naše spoluobčany s větším množství pigmentu spolu s orbitální sběrnou a z asteroidu zbyde jen kosmický prach x)))

(promiňte, ale nemohl jsem si to odpustit)

0/0
23.4.2012 17:31

emersonskej

Re: Ufff, na to nemáme.

Tak na to nemáme naprosto bez diskuse. Ani technologicky, ani ekonomicky. Jestliže uvážíme, že NASA - tedy vládní agentůra placená z amerických daní a tudíž se primárně nepídící po nějakém tom finančním benefitu,  zvládne vyslat pártunovou sondu k Jupiteru, přičemž ona sonda nezvládne o moc víc, než doletět tam (za pár let), pořídit haldu fotek, nějaká ta vědecká měření... a to vše prosím zhruba za miliardu dolarů, pak už jen představa kolik že by stálo vymyslet a postavit raketu schopnou zealizovat nějakou tu těžbu na asteroidech... to se bavíme o desítkách bilionů dolarů...

0/0
22.4.2012 22:30

Stoura

Re: Ufff, na to nemáme.

Pokud by ta sonda měla jen přepravit nějaký vhodný několikatunový balvan blíž k Zemi, tak by to zase takové scifi být nemuselo. I když o rozpočty v desítkách miliard by se každopádně jednalo.

Otázkou je, jestli by se nedalo zrealizovat levnější technologii cest na oběžnou dráhu, než jsou rakety (výtah, vypouštěcí smyčka, bolaso, magnetické dělo nebo něco dalšího). Pak by se i ta těžba jevila mnohem příznivěji.

0/0
22.4.2012 22:53

emersonskej

Re: Ufff, na to nemáme.

Už jenom snaha postavit něco, co by na tom asteroidu dokázalo třebas jen přistát a zase se to pak vrátilo zpět na zemi v jednom kuse je na hranici našich technologických možností. A co do ekonomiky věci - hloupá ISS už stála odhadem zhruba 100 miliard USD. A to šlo jenom o to postavit stanici z pár modulů na oběžné dráze země. Na kolik by asi proboha muselo přijít vymyšlení a vybudování něčeho tak obrovského a pokročilého.... to se fakt bavíme o desítkách, či spíše stovkách bilionů.... to by mohlo zvládnout leda tak celé lidstvo, kdyby se nějak dokázalo spojit - možná za situace, kdyby zemi hrozila srážka s nějakým tím asteroidem a věděli bychom to mnoho let dopředu. Pak si dovedu představit stavbu podobného monstra. Ovšem stavba něčeho takového jenom kvůli kšeftu...vždyt i ten Google má roční zisk pár miliard USD - to jsou v porovnání s tímto megaprojektem drobné...

0/0
22.4.2012 23:08

Stoura

Re: Ufff, na to nemáme.

Technologicky se to prakticky neliší od přistání na Měsíci s podobnou aparaturou. Pokud to bude fungovat bez posádky, nevadí ani několik roků cesty. Několikatunový asteroid by se asi dal dopravit v ceně řádu desítek miliard dolarů.

0/0
23.4.2012 14:36

okmnbhuij

Re: Ufff, na to nemáme.

Ekonomicky - to je otázkou priorit...

Technologie je ale to zásadní - pohyb v prázdném prostoru dneska umíme realizovat pouze tak, že vezmeme spoustu vodíku a kyslíku a škrtneme sirkou... Jakékoliv účinnější metody jsou zatím dost málo použitelné pro přesun něčeho tak obřího, jako je ateriod... Stejně tak schopnost předpovědět dráhu samotného ateroidu a tedy získání odpovědi na otázku, jestli má cenu se o to vůbec pokusit ;-D

0/0
22.4.2012 22:54

emersonskej

Re: Ufff, na to nemáme.

No s tím pohybem v prázdném prostoru... krom raketových máme i iontové motory a Američané a Sověti nezávisle na sobě vyvíjeli( nebo možná ještě vyvíjejí) pohon na bázi jaderných reaktorů (četl jsem to svého času v LK, ale podrobnosti už si moc nevybavuju) takže teoreticky by to možné bylo. Hlavní překážkou budou asi opravdu finance !!!

0/0
22.4.2012 23:13

okmnbhuij

Re: Ufff, na to nemáme.

iontové motory sotva roztlačí malé družice ;-D

Jaderné pohony... mno, nějaké studie na to byly, ale nikdo to nikdy v praxi nerealizoval, takže z toho zatím nic nekouká (a asi ani koukat nebude, protože nějaká mezinárodní dohoda má problém s jadernými technologiemi ve vesmíru)

0/0
22.4.2012 23:27

vaclavj1

Re: Ufff, na to nemáme.

iontove motory maji nizky tah, ale dokazi ho produkovat cele roky, coz by bylo vzhledem ke vzdalenostem asi bylo vhodnejsi reseni

+1/0
22.4.2012 23:39

emersonskej

Re: Ufff, na to nemáme.

To je fakt, ovšem to je spíš problém dostatečně výkonného el. zdroje.

0/0
22.4.2012 23:45

emersonskej

Re: Ufff, na to nemáme.

No mám pocit, že jak američané, tak i Rusové minimálně prototypy podobných motorů vyzkoušeli - viz http://mek.kosmo.cz/zaklady/rakety/jrm1.htm

0/0
22.4.2012 23:49

Wrunx

Těžba v kosmu?

A co by tam kdo chtěl těžit, aby se to vyplatilo? ;-D

0/0
22.4.2012 21:44

net.Xtreme se nevzdává

Re: Těžba v kosmu?

Aby se to vyplatilo dnes nebo za deset či sto let?

0/0
22.4.2012 21:49

vaclavj1

Re: Těžba v kosmu?

podivejte se na komoditni burzy a asi Vam dojde, co by se tam tezilo primarne

0/0
22.4.2012 22:00

emersonskej

Re: Těžba v kosmu?

Tohle by neufinancovala ani těžba unoptania !!!;-)

+1/0
22.4.2012 22:35

vaclavj1

Re: Těžba v kosmu?

to je odvazne tvrzeni

0/0
22.4.2012 23:03

Mad3

A.....

Co s vytěženým asteroidem? Ta šlupka se může dál použít na stavbu lodí, laboratoří a výchozí základny pro kolonizaci planet.

0/0
22.4.2012 19:43

vaclavj1

Re: A.....

jaka slupka?

0/0
22.4.2012 20:14

net.Xtreme se nevzdává

Re: A.....

Asi ještě neviděl asteroid a myslí si, že má nějaké zlaté jádro a železnou slupku:-)

0/0
22.4.2012 20:21

Jožin z planin

Re: A.....

Sice to píše blbě, ale v zásadě nemá špatný nápad. K vytvoření trvale osídlené stanice mimo Zemi a její těsné okolí je potřeba důkladné stínění proti kosmickému záření. Za Zemi nás chrání magnetické pole a atmosféra, posádku ISS už jenom to magnetické pole, posádka Apolla tam nebyla zas tak dlouho, aby dostala moc velkou dávku. Pokud bude asteroid dostatečně pevný, tak by to šlo vytěžit vnitřek a uvnitř postavit dobře chráněnou základnu.

0/0
22.4.2012 20:31

Najdete na iDNES.cz