Astronauti v otevřeném vesmíru opravili superdrahý přístroj

  • 1
Již potřetí se vydali astronauté z Mezinárodní kosmické stanice do volného vesmíru, aby zde prodloužili život jednomu z nejdražších zařízení, které má lidstvo na oběžné dráze.

Přesně podle plánu se v pondělí před třináctou hodinou středoevropského času vydali do volného vesmíru dva astronauté, aby tam pokračovali v práci na opravě sedm tun těžkého zařízení AMS (alfa magnetický spektrometr).

Astronauté Luca Parmitano z Evropské kosmické agentury a Andrew Morgan z NASA.

Opravy celou dobu provádí dvojice astronautů Luca Parmitano z Evropské kosmické agentury a Andrew Morgan z NASA.

Již kvůli tomu museli do vesmíru dvakrát a strávili tam v součtu přes půl dne. Všechny předchozí výstupy proběhly v pořádku a podle plánu.

Při předchozích výstupech si astronauté v roli kosmických opravářů připravili vše potřebné k hlavní akci, když odebrali kryt z AMS, upravili madla, které jim pomáhají při pohybu. Následně připravili elektrickou kabeláž pro pozdější zapojení, nainstalovali speciální mechanické upevňovací zařízení a především pomocí nástroje připomínajícího pákové kleště přestřihli osm nerezových trubek chladicího systému. Na tomto místě mají nyní být nainstalovány pumpy. Z jedné z těchto trubek unikal i zbývající oxid uhličitý ze starého chladicího čerpadla, který slouží jako chladící médium. Cílem celé opravy je nainstalovat nový chladicí systém.

Aktuální výstup byl nejdůležitější, protože oba „opraváři“ museli nainstalovat z boku přístroje chladicí jednotku Upgraded Tracker Thermal Pump System (UTTPS) a přemostit tak téměř nefunkční systém.

To se jim podařilo, a tak je při čtvrtém a posledním výstupu do kosmu 7. prosince v rámci opravy AMS čeká především kontrola těsnosti nově nainstalovaného zařízení.

Oprava přesluhujícího zařízení

Oprava chladicích čerpadel, která mají na starosti udržování teploty křemíkového trackeru, má výrazně prodloužit životnost AMS, který nyní proti původnímu plánu již více než pět let přesluhuje. Křemíkový tracker je jeden z důležitých detektorů AMS, jehož data jsou potřebná v kombinaci s daty z jiných přístrojů pro celkové výsledky naměřené AMS.

Při zprovoznění AMS v roce 2011 byla k dispozici čtyři čerpadla, z nichž tři byla záložní. Nyní pracuje jen jedno. Konkrétně v březnu 2014 přestalo fungovat první z chladicích čerpadel a u dalšího vědci zjistili, že došlo k jeho degradaci. V březnu 2017 se muselo přejít na poslední plně funkční čerpadlo. Nyní by měl AMS sloužit až do konce životnosti ISS, tedy nejméně pět let.

AMS zachycuje vysoceenergetické kosmické záření a má vědcům pomoci odpovědět na základní otázky o povaze antihmoty, neviditelné „temné hmoty“, která tvoří většinu hmoty ve vesmíru, a ještě tajemnější temné energii. O té si vědci myslí, že zrychluje expanzi vesmíru. Více jsme o AMS psali zde.

Za projektem stojí více než 50 institucí z 16 zemí. Na přípravě zařízení se podílela i brněnská společnost G.L. Electronic. 

15. listopadu 2019

,