Raketoplán má zhruba čtyřměsíční zpoždění, neboť původně měl startovat již v únoru.
Při přípravě na odlet se však nad Mysem Canaveral přehnala bouře. Krupobití, které ji doprovázelo, poškodilo izolační pěnu na vnější palivové nádrži raketoplánu.
Tyto problémy se také odrazily na celkovém plánu NASA na letošních raketoplánových letech do vesmíru. Z původního počtu pěti misí je nyní o jednu méně. Atlantis vystřídá kolem 9. srpna Endeavour, poté v druhé polovině října poletí Discovery, a konečně na začátku prosince je naplánován druhý start Atlantisu.
Pokud by Atlantis nemohl vzlétnout 8. června, další pokus by mohl podle ČTK následovat až 12. června, kvůli chystanému vypuštění vojenské družice. Americké letectvo a NASA používají stejné radary pro sledování raketoplánů a nosných raket.
Vše se ale může ještě změnit, protože na termín startu je plánována i stávka zaměstnanců Kennedyho vesmírného střediska. Firma United Space Alliance, která se zatím nedohodla s odbory na mzdách, však podle agentury AP v tomto ohrožení startu nevidí. Potenciální stávky se totiž bude účastnit pouze podpůrný personál.
Atlantis vynese do vesmíru sedm astronautů a dopraví také dva nové solární panely k ISS.