Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

NASA a SpaceX přemýšlejí, jak zachránit pomalu padající Hubbleův dalekohled

Hubbleův vesmírný dalekohled odvedl za desítky let svého provozu obrovské množství práce, a tak se není co divit, že nápady na prodloužení jeho životnosti nejsou rovnou odmítnuty. Firma SpaceX spolu s NASA nyní zkoumají, jak a zda by to bylo možné.
Neviděl někdo bratříčka? Hubbleův teleskop na oběžné dráze, kde zůstane ještě...

Neviděl někdo bratříčka? Hubbleův teleskop na oběžné dráze, kde zůstane ještě několik let. Pak by měl být (patrně s pomocí robotické mise) řízeně naveden do zemské atmosféry. | foto: ESA

O části projetu Polaris, který by měl prodloužit životnost Hubbleova teleskopu na oběžné dráze, se začalo hovořit letos v září. Firma SpaceX miliardáře Elona Muska by jeho prostřednictvím chtěla ukázat, že zvládne mise, které umožní prodloužit životnost objektů na oběžné dráze. V rámci první demonstrace byl ke zkoušce vybrán zmíněný vesmírný dalekohled. Ke konci září byl tento nápad představen a zároveň podepsána mezi NASA a SpaceX dohoda o vytvoření studie proveditelnosti s označením Space Act Agreement. Její vypracování má trvat asi šest měsíců.

Minulý týden pak NASA vydala tzv. Žádost o informace (Request for Information), jejímž cílem je získat další data o komerčních možnostech posunutí družice na oběžné dráze s využitím Hubbla pro demonstraci tohoto cíle. Jak NASA zdůrazňuje, mělo by se to obejít bez jakýchkoliv nákladů pro vládu Spojených států.

„V současné době NASA neplánuje uskutečnit ani financovat specializovanou servisní misi k Hubblovi. Žádost o informace bude platná do úterý 24. ledna 2023, protože NASA pokračuje ve zkoumání možností, které před sebou může mít Hubble,“ vysvětluje NASA na svých stránkách.

Nyní se shromažďují technické údaje jak z Hubbla, tak z kosmické lodi SpaceX Dragon. Tyto údaje pomohou určit, zda by bylo možné se k teleskopu bezpečně dostat, připojit a přesunout jej na stabilnější oběžnou dráhu.

Za projektem Polaris stojí vedle SpaceX i miliardář Jared Isaacman. Ten má s lety do vesmíru zkušenost v podobě účasti na misi Inspiration4. To byl vůbec první let s amatérskou posádkou. V rámci první fáze mise Polaris chce spolu se SpaceX dostat do vesmíru další soukromou posádku, která by mohla provést výstup do volného kosmu.

Hubble pomalu padající k Zemi

Vesmírný Hubbleův teleskop pracuje již 32 let, a tak se není co divit, že již NASA nepočítala s dalším prodloužením jeho životnosti, zvláště, když je ve vesmíru jeho výkonnější nástupce v podobě teleskopu Jamese Webba a chystají se i další přístroje v čele s plánovaným LUVOIR (anglicky Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor).

Hubble už ostatně během svého života zažil několik servisních misí. Ta první měla napravit chybu ve špatně vybroušeném zrcadlu, a tak k němu musel v roce 1993 odstartovat raketoplán Endeavour, aby mu přivezl korekční optiku k zaostřování snímků.

O ukončení práce teleskopu se uvažovalo i na začátku tohoto tisíciletí. Nakonec se však našla vůle a prostředky, aby se mohla v roce 2009 vydat na cestu další opravárenská mise. Tehdy teleskop vybavili trojicí nových baterií, navigačním senzorem, tepelnou izolací a další výbavou.

Samozřejmě od té doby došlo k dalším problémům, které ovšem nebyly tak zásadní, aby zapříčinily konec činnosti celého zařízení. Hubble je však stále přitahován gravitací Země, a tak se pomalu blíží k zemské atmosféře, kde jeho většina shoří. Ze své oběžné dráhy ve výšce asi 560 kilometrů, na níž byl v roce 2009, již klesl o více než pět procent, což se zdá málo, ale ztráta výšky se bude později urychlovat.

Hubblovi tak sice nyní nehrozí pád z oblohy, ale jak se dostane do oblasti, kam pronikají i horní vrstvy atmosféry, začne o ně brzdit a klesat rychleji. Už koncem tohoto desetiletí by tak mělo být rozhodnuto, jak Hubbla dovést k jeho zániku, nebo jeho životnost ještě o kousek prodloužit tím, že se posune na vyšší oběžnou dráhu. Podle NASA by se tak životnost prodloužila o několik let.

A právě zde by mohl být užitečný projekt Polaris. Pokud by se podobná mise opravdu uskutečnila, mohla by vedle posunutí teleskopu provést i některé opravy, aby mohl fungovat bez přestávek, kterými čas od času prochází, když se dostaví technická závada.

K posunutí dalekohledu by mohla být využita loď Crew Dragon, která by se připojila ke speciálnímu dokovacímu prstenci, jenž u něj nainstalovala jedna z opravárenských misí pro případné pozdější využití.

NASA také zdůrazňuje, že společnost SpaceX navrhla tuto studii, aby lépe porozuměla technickým problémům spojeným se servisními misemi. Tato studie není exkluzivní, a tak další společnosti mohou navrhnout podobné studie s jinými raketami nebo kosmickými loděmi.

Hubbleův vesmírný dalekohled je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA a ESA (Evropská vesmírná agentura). Dalekohled spravuje Goddardovo středisko vesmírných letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland. Vědecké operace Hubblova dalekohledu zajišťuje Space Telescope Science Institute v marylandském Baltimoru.

Autor:
  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 76 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 92 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 35 příspěvků

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 46 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 23 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

Sledujte, zda se podaří Boeingu překonat smůlu a dostat lidi do vesmíru

v diskusi je 1 příspěvek

5. června 2024  14:38

„Je to sice dál, ale zato horší cesta,“ mohou si připomenout nesmrtelnou hlášku ze Sněženek a...

Po mnoha letech zpoždění přijde start nové evropské rakety Ariane 6

v diskusi je 5 příspěvků

5. června 2024  11:28

Evropská raketa Ariane 6 by měla poprvé odstartovat 9. července z kosmodromu Kourou ve Francouzské...

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 447 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

Na hrotu Dne D byla britská kluzáková pěchota

v diskusi je 9 příspěvků

5. června 2024

První bitvou při vylodění v Normandii bylo obsazení klíčových mostů přes Caenský plavební kanál a...

Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...