Diskuze

Zemřel Alexej Leonov, první člověk, který vstoupil do otevřeného kosmu

Zemřel sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil to otevřeného kosmu. Do vesmíru se podíval ještě jednou, a to v červenci 1975 jako velitel Sojuzu 19. V pátek 11. října 2019 podlehl v 85 letech dlouhé nemoci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

V souvislosti s Alexejem Leonovem nemohu nevzpomenout na kamaráda a výborného člověka Pavla Toufara (opustil nás loni v září), který se osobně znal se spoustou lidí z celého světa, kteří měli co do činění s kosmonautikou.

Kdyby ještě byl mezi námi, napsal by o životě Alexeje Leonova krásný článek. Pokud se nemýlím, nejednou se s ním setkat a snad i mluvil o tom, že byli přátelé.

S Alexejem Leonovem odešla legenda dobývání kosmu, před kterou hluboce smekám. ;-(

4 0
možnosti

Na kosmickém programu (i tom za studené války) se mi líbí, že tam nahoře jsou všichni kolegové. Je jedno jestli Rus (Sovět) nebo Američan.

1 0
možnosti
JT

J88i86ř76í 17T88r28e24s44t25r

11. 10. 2019 23:25

Sputnik byl prvni, ale o pár stovek kilometrů jinde, než ho Rusi chtěli mít. Gagarin se dostal p zpět také jen zázrakem ((chyby ve výpočtech se porušily navzájem). Amíci vše počítali přesně a nakonec se jim to vyplatilo, jinak ny na Měsíci nepřistáli.

Poznámka - to lano neni jistící, ale spojuje dohromady hybnost kosmické lodi s hybností kosmonauta. Pro názornost, jen tak odhadem, každý gram rozdílů hmotností těles při těchto rychlostech v kilometrech za sekundu může znamenat rozdíl v desítkách či stovkách metrů za sekundu. Uvolněný šroubek by prostřelil skafandr.

0 8
možnosti
JM

Ze začátku měli velké problémy i američané. Než se dostali do vesmíru, vybuchla jim, nevím kolikrát raketa. I let Johna Glenna byl provázen problémy.

3 0
možnosti
RP

Statečný kosmonaut a malovat opravdu uměl. RIP

7 0
možnosti
KV

Není mi úplně jasné, proč se skafandr nafoukl více než kdokoliv čekal. Přetlak, který v něm vznikl výstupem do volného prostoru, lze snadno vypočítat a prakticky vyzkoušet i na Zemi. Dále by mě docela zajímalo, proč se obával zvyšování obsahu kyslíku s tím, že by ho jiskra mohla zapálit. Je známým faktem, že kyslík sám od sebe nehoří, takže by musel být v lodi ve směsi s nějakým hořlavým plynem. To by ovšem jiskra způsobila spíše explozi než požár. Odkaz na Bondarenka je zcela mimo realitu. Ten podlehl popáleninám díky požáru vzniklým od rozpáleného vařiče, respektive tampónu, který od něho vzňal. Podobně zemřeli tři američtí Astronauti Apolla 1. Tam ale šlo údajně o vzplanutí nekvalitní elektroizolace. Takže bych docela uvítala, kdyby tyto, na první pohled nelogické věci, byly v článku vysvětleny.

0 4
možnosti
MV

Kyslík sice sám o sobě nehoří, ale atmosféra s vysokým obsahem kyslíku, zvlášť pod atmosférickým nebo i vyšším tlakem, výrazně zvyšuje hořlavost všech materiálů, které jsou jí vystaveny.

8 0
možnosti
PM

P64e23t26r 94M87i39c96h74a21l

11. 10. 2019 16:07

Odpočívej v pokoji, Aljošo.

A Pavle, Vám díky za článek.

4 0
možnosti
JJ

Pane Kasíku, díky, udržujete si pořád velmi dobrou novinářskou i technickou úroveň příspěvků. Vaše články jsou vždy zárukou kvalitní novinářské informace, držte se...R^

5 0
možnosti
Foto

Zrovna tady jsem opravdu nic moc nenapsal, spíše jsem posbíral věci z článků pana Pacnera.

1 0
možnosti
DN

borec, ať mu je země, tedy vlastně vesmír lehký.

2 0
možnosti
MB

Kosmonauti v éře šedesátých let byli neskuteční bouráci a hrdinové a byli obrovskou inspirací pro sny mladých snílků.

14 0
možnosti
MK

Ano, tehdy byli hrdiny malých kluků kosmonauti, dnes jsou to youtubeři. Smutné.

6 1
možnosti