Astronaut si na ISS povídá s „chytrým robotem“ a nikoho to nevzrušuje

  • 29
CIMON, nový člen posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se začíná rozkoukávat ve stavu beztíže. A jeho kolegové si zvykají, jak s ním mluvit. Robot vyrobený firmou Airbus je jak z budoucnosti. Ale zároveň nám už přijde naprosto obyčejný, skoro totéž už umí leckterý smartphone.

„Otoč se o devadesát stupňů podél osy Z.“
„Ukaž mi návod na další proceduru.“
„Otevři ty dveře do nákladového prostoru!“

No dobrá, ta poslední část je z knihy Vesmírná odysea. Ale všechno ostatní, co na videu uvidíte, je skutečné. Evropská vesmírná agentura ukázala, jak si astronaut Alexander Gerst na Mezinárodní vesmírné stanici povídá s robotem CIMONem. Ten využívá prvky strojového učení k tomu, aby mohl astronautům lépe pomáhat při plnění jejich mise.

Je to zvláštní věta, která perfektně ukazuje, jak se za posledních 30 let změnil svět. Ještě před 30 lety by taková zpráva běžela na pozadí ve sci-fi filmu, aby i méně chápavému divákovi jasně vysvětlila: teď jsme v daleké budoucnosti! Lidé bydlí na oběžné dráze. Roboti létají ve stavu beztíže a pomáhají jim. A co víc, robot si s lidmi povídá lidskou řečí a dokáže jim během pár sekund vyhledat jakoukoli informaci z kterékoliv knihovny na světě. Pro splnění všech stereotypů filmové budoucnosti chybí snad jen létající auta a přiléhavé spandexové uniformy.

Proč už to nikoho nepřekvapuje?

Budoucnost je tady! A nejlépe se to pozná tím, že nám přijde naprosto všední. Astronaut dává robotovi pokyny hlasem. Robot hlasu rozumí a pokyny plní. Nic zajímavého, to umí pozemská parta Google Home, Alexa nebo Siri už několik let. Jistě, CIMON se na povel pootočil v beztížném prostoru, ale to je trochu málo na to, aby to ještě dneska někoho ohromilo. Hlasové ovládání sice ještě není stoprocentně vyladěné, ale už je dostatečně rozšířené na to, aby bylo nudné. Stejně tak cesty lidí na oběžnou dráhu už zevšedněly.

To, že už žijeme v oné sci-fi budoucnosti, poznáme jednoduše. Jsme na tom podobně jako lidé v typickém sci-fi filmu. Zprávám o tom, jak si roboti podmaňují svět a vesmír, nevěnujeme žádnou pozornost.

Delší video, které ukazuje více schopností CIMONa:

Jak tomu dodat na zajímavosti? Skandál! Utrhl se ze řetězu!

Světová média si rychle všimla, že na robotovi ve vesmíru není nic zajímavého. Nezanedbatelná část domácností má doma digitálního asistenta, a většina anglicky mluvícího světa je zvyklá na hlasové ovládání z mobilu nebo telefonních ústředen (“speak to a representative!“). A tak si média musela najít nějaký „skandál“, který tuto „vesmírnou Alexu“ alespoň nějak posune do hledáčku čtenářů.

„Dobrá zpráva: Nový robot na ISS už se splašil“

„Robot na vesmírné stanici se splašil: Umělá inteligence na ISS je teď agresivní“

„Podívejte se na záchvat robota ve vesmíru“

„Ve své videopremiéře se CIMON, robot na ISS, nečekaně rozzuřil“

Funkce Cimona, který byl vyvinut společnostmi Airbus a IBM, jsou zatím opravdu spíše experimentální. Na obrazovce dokáže zobrazit skoro cokoli, ale jeho „volný pohyb“ je značně omezen. Čeká se, že si jej astronati prostě dostrkají tam, kde jej budou potřebovat. Otázkou samozřejmě je, zda jej skutečně potřebovat budou. Zatím je to spíše hračka. Ostatně také domácí asistenti si museli projít touto fází, než si pro ně uživatelé našli využití.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o funkcích CIMONa a delší video.