Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když věda vypadá dobře: unikátní snímky pozemského života

V letošní soutěži o nejpovedenější vědecké snímky zazářili i Češi, přestože jejich námět byl zdánlivě banální: milimetrová rostlinná semínka.
Snímek semena štírovky měkkoostenné. Vlevo je rentgen, vpravo mikrofotografie.

Snímek semena štírovky měkkoostenné. Vlevo je rentgen, vpravo mikrofotografie. | foto: Sykora et al.

Není důležité, na co se díváte, ale co vidíte, napsal v 19. století americký filozof a spisovatel Henry Thoreau. Jeho postřeh lze dobře uplatnit i ve vědě. Pokrok či omezení v této oblasti do značné míry závisí na tom, co mohou vědci ze světa kolem sebe vidět. Že mikroskopy, od optického až po atomový, znamenaly přelom v řadě oborů, není asi třeba vysvětlovat.

Hlavní cenu si odnesl tento snímek struktury zubu mořského ježka. Ten vytváří své zuby z kalcitu s naprosto jinou strukturou než jakou mají přírodní krystaly. Díky ní jimi jejich majitelé dokáží účinně rozmělňovat tvrdší materiál, než ze kterého jsou samy zuby. Snímek byl uměle kolorován, aby se jednotlivé vrstvičky kalcitu daly odlišit.

Snímek dvou různých mořských měkkýšů pod CT skenerem, který spolu se semeny českých vědců získal v posledním ročníku cen zvláštní ocenění. Podle vyjádření autorů vznikl údajně pro potřeby muzikálu s mořskou tématikou.

Zobrazování přitom není důležité jen ve vědě, ale i při jejím představování veřejnosti. I u laiků o postoji k vědě rozhoduje, co z vědy vidí. Skloubit obojí se snaží mezinárodní soutěž s dlouhým názvem International Science and Engineering Visualization Challenge. Ta má představit nejen pokrok v tom, jak vědci vidí svět, ale i přiblížit tak vědu laikům.

Návykoví vítězové

Seznam všech oceněných najdete na této stránce Národní vědecké nadace (NSF). Rozhodně doporučujeme shlédnout přímou konkurenci českého týmu v kategorii fotografie, třeba fantaskní snímek zubů mořských ježovek od týmu z univerzity ve Wisconsinu. Za chvilku zájmu stojí i kategorie video, včetně pro laiky poučné vizualizace činnosti lidského srdce či oplodnění lidského vajíčka.

Zmínku si zaslouží i kategorie aplikací a her s vědeckou tématikou. Dítě v nás uspokojí relativistická "hříčka" Velocity Raptor (vydržte přes první tři místnosti, pak začne opravdová legrace). A jen neochotně doporučujeme logickou hru Untangled, ve které hráči zkouší strategie použitelné pro navrhování elektronických obvodů. Je nebezpečně návyková. Natolik, že jsme se ani nedostali k testování simulátoru výstavby Měsíce Selene, který uzavírá trojici oceněných.

Soutěž běží už deset let, ale letos poprvé jednu z cen získali i Češi. Kombinovaný tým ze dvou institucí (Viktor Sýkora z Přírodovědecké fakulty UK a Jan Žemlička, František Krejčí a Jan Jakůbek z ČVUT) si odnesl zvláštní cenu poroty. "Pod mikroskop" si dali na pohled nepříliš zajímavé předměty: rostlinná semena.

Snímek (který my jsme rozdělili na tři) vznikl v podstatě na stejném principu jako běžný rentgen. Ten je založen na tom, že některými materiály pronikne více rentgenového záření, jinými méně. V případě rentgenu lidského pacienta například kosti pohltí mnohem více záření než měkká tkáň, a jasně tak na obrázku vystoupí.

V případě rostlinných semínek se však měří mnohem subtilnější rozdíly než v případě zlomených rukou, proto se používá specializované vybavení. "Například zdroj rentgenového záření je v našem případě velmi malý, menší než jedna miliontina metru," říká Jan Žemlička. Zobrazované objekty je tak možné mnohonásobně zvětšit (až padesátkrát), a rozlišit tak velmi jemné struktury, jako jsou třeba právě rostlinná semena.

Tento vzorek jsme vybrali pro jeho estetické kvality, přiznává Viktor Sýkora. Z jaké rostliny pochází, sami autoři neví. Vlevo je rentgenový snímek, vpravo mikrofotografie.

Semeno vičence. Vlevo je rentgen, vpravo mikrofotografie.

I "film" je v tomto případě unikátní. Na druhé straně vzorku je polovodičový detektor typu Medipix, který se vyvíjí pod záštitou CERN (s účastí ČVUT). Ten je tak přesný, že umožňuje zaznamenat každý jednotlivý dopadající foton (více o detektoru na stránkách CERN).

Zařízení samozřejmě nebylo vyvinuto speciálně pro zobrazování semen, původně vznikalo především pro potřeby fyziků (proto CERN). Ale jeho schopnosti je nyní možné využívat ve zcela nových aplikacích, jako je například právě botanika, podotýká Viktor Sýkora. Ovšem nemusí z něj těžit jen botanici.

Rostliny jsou totiž zároveň krásné a efektivní. Semena jsou vytvořena tak, aby plnila nějaký účel a jsou na ně kladeny dosti velké "inženýrské" nároky, přitom se nám jejich tvary jednoduše líbí. Jsou tak skvělou inspirací například pro architekty či designéry, kteří musí ve svých dílech skloubit estetiku s praktičností.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 8 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...