Stadion by se mohl stát univerzální jednotkou délky (ilustrační snímek).

Stadion by se mohl stát univerzální jednotkou délky (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Zmatek v jednotkách délky musí skončit. Experti navrhují „stadion“

  • 62
Už za několik let bychom mohli vzdálenosti měřit ve stadionech. Tato antická jednotka je srozumitelná i dnes, tvrdí řečtí vědci. Má se proto stát mírou mezinárodní. Sjednocení jednotek nepřímo podpořila i NASA. Fyzici a astronomové se ale "nevědeckému" stadionu brání.

Námořní míle, metry, stopy, světelné roky. Vzdálenosti se měří různými jednotkami v různých zemích nebo dokonce profesích. Řecká organizace Forum for Understanding (Fórum porozumění) chce tento problém vyřešit obnovením klasické jednotky "stadion". Navrhují ovšem její aktualizaci, aby vyhovovala potřebám moderní společnosti a mohla se používat po celém světe.

Obnovení antické jednotky

Výhody jednotky stadion jsou podle FU zcela jednoznačné: srozumitelnost, mezinárodnost, představitelnost a tradiční historická návaznost. Ale má i své nevýhody, se kterými se potýkala už před dvěma tisíci let.

Stadion byla v antice hojně používaná jednotka, která ovšem dnešním historikům prohlubuje vrásky. Důvod je prostý: ne vždy šlo o stejný běžecký okruh. Jeho délka byla stanovena na 600 stop, ovšem antická stopa nebyla jednotná. Při přepočtu je tak často potřeba pracovat s nemalou tolerancí, od olympijského stadionu (157 metrů) až po stadion egyptský (209 metrů).

Římské koloseum už jako standard pro jednotku délky sloužit nemůže - experti jej nepovažují za stabilní.

Fotbalové hřiště nemá jasně určenou délku. Podle FIFA se může pohybovat od 90 do 120 metrů.

"Jednotka stadion původně měřila tehdy nejpopulárnější sport, atletický běh," připomíná Ajax Peleus, zástupce FU. "Proto si myslíme, že i dnes by se měla jednotka vztahovat ke světově nejpopulárnějšímu sportu, tedy fotbalu."

Sjednocená jednotka délky, která je snadno představitelná pro běžného člověka, má nepochybně řadu výhod. Ještě důležitější je ale mezinárodní používání, které má zamezit řadě nedorozumění. Paradoxně však samotná snaha o zavedení této jednotky působí zmatky. Délka fotbalového hřiště totiž není jednoznačně určená.

Délka 90, nebo 120 metrů?

Řada lidí předpokládá, že fotbalové hřiště měří 100 metrů na délku. Ale z praktických důvodů definice Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) uvádí rozměry fotbalového hřiště se značnou tolerancí: 90 - 120 metrů. Díky této flexibilní definici (PDF) nemusí města bourat a stavět již postavené stadiony. Dnes však tato definice nabourává snahy FU o mezinárodní sjednocení jednotek.

Experti zatím operují s délkou 1 stadion = 100 metrů. Proti tomuto řešení však vystupují Američané. Nazývají jej "metrickým imperialismem" a prosazují podle nich jednodušších 101,498 metrů (333 stop), Britové se drží u spodní hranice 91,44 metrů (100 yardů). FIFA se v roce 2008 pokusila o sjednocení délky hřiště na 105 metrech, ovšem bez úspěchu.

S nutností standardizace fotbalového hřiště FU počítá. Doufá, že se jí povede získat z evropských fondů prostředky na výstavbu vzorového fotbalového hřiště, podle kterého konečně proběhne celosvětová unifikace. Zatím po vzoru metrologického ústavu vytvořila alespoň vzorové etalony pro standardizované fotbalové příslušenství. V plánu jsou i výukové modely fotbalového hřiště pro školy. O stolní verze modelu je mezi studenty velký zájem již nyní.

Legendární stadion Lužánky je zanedbaný, ale délka shodou okolností odpovídá novému standardu. Řekové chtějí postavi stadion nový.

Atributy rozhodčího pod ochranným poklopem zachovají svou předepsanou velikost a teplotu. Vědci ale na novou jednotku hledí s nedůvěrou.

Fyzikům se návrh nelíbí, ale NASA jej podporuje

Plán na zjednodušení jednotek vítají novináři, sportovci, turisté a cestovatelé, ale i politikové nebo policisté. "Každý si dokáže představit, jak dlouho mu trvá přejít fotbalové hřiště," uvedl Ota Točník, zakladatel turistického oddílu Kárbež.

"Přemýšlet ve stadionech bude pro některé inženýry NASA obtížné, ale hlavní je, aby všichni používali stejnou jednotku."

Váhavý souhlas vyjádřila i NASA, která v roce 1999 ztratila sondu Mars Climate Orbiter právě kvůli nesjednoceným jednotkám: "Přemýšlet ve stadionech bude pro naše inženýry zpočátku obtížné. Mnozí z nich studovali individuální plán a byli z hodin tělocviku omluveni," uvedla tisková mluvčí z Johnson Space Center. "Počítat vesmírné vzdálenosti ve fotbalových hřištích může vypadat komicky, ale není to o nic horší než v současnosti používané stopy. A počítačům na palubě je to skutečně jedno, hlavní je, aby všechny jednotky byly stejné. Takže fandíme FU."

Mars Climate Orbiter havaroval kvůli chybě v jednotkách.

Naopak fyzikové se na návrh dívají s nedůvěrou. "Když není spolehnutí na smršťující se etalon v Paříži, jak bychom se mohli spolehnout na fotbalové hřiště?", shodují se Technetem oslovení vědci.

V rámci standardizace jednotek SI by rádi jednotku délky viděli přímo odvozenou od nějaké základní fyzikální konstanty, aby nepodléhala změnám v čase a každý si ji mohl změřit. Příkladem přístupného a jasného určení jednotky má být nově navržená definice metru. Podle té "kilogram je jednotkou hmotnosti. Jeho velikost je dána zafixováním číselné hodnoty Planckovy konstanty na hodnotě 6,62606896*10-34, je-li vyjádřena v jednotce s−1 m²  kg, což je rovno J.s." Srozumitelněji to prý už ani nejde.

Testováno na lidech

"Naše snaha o zavedení nové jednotky se opírá o dlouhodobý výzkum," oponuje Ajax Peleus. "Abychom si byli jistí, že je stadion srozumitelný i laické veřejnosti, požádali jsme už před osmi lety několik evropských i amerických médií o spolupráci."

Těchto oslovených médií měly být desítky až stovky, od zpravodajských stanic po zájmové týdeníky. "Poprosili jsme redaktory, aby vedle běžně uváděných jednotek zkusili, třeba do závorky, použít i námi navrhovanou jednotku," vysvětluje Peleus. V textech se obvykle nepoužívalo antické "stadion", ale různé jazykové verze.

K experimentu se přidala i NASA, která fotbalové hřiště (v tomto případě hřiště na americký fotbal) využila k určení velikosti ISS.

"Ze začátku se novináři obávali, že uvádění hřiště jako referenční jednotky bude působit neprofesionálně. Ale čím více médií jsme s návrhem oslovili, tím častěji se jednotka objevila," všimli si analytici z FU. Analýza také ukázala, že čtenáři reagují na novou jednotku velmi pozitivně. Měření zaznamenalo třeba rozšířené zorničky nebo úsměv na rtech.

Experti to zdůvodňují podprahovou psychologií: "Když se udávají jednotky v metrech nebo kilometrech, lidé si podvědomě vybaví hodiny fyziky. Zato když se jako jednotka použije hřiště, mozek se rázem ocitne na čerstvém vzduchu, i když jen podvědomě, a mozek se rázem okysličí," míní psycholog Radim Cynický. "Centrum představivosti pak pracuje lépe a čtenář si vzdálenost hned vybaví."

Problém může výjimečně nastat u lidí, kteří mají na fotbalové hřiště nepříjemné vzpomínky. Těm pak psychiatr může nabídnout například hypnózu, nebo poněkud levnější léčbu šokem (v ceně jedné vstupenky do tzv. kotle).

Experiment se zjednodušenou jednotkou byl mezi novináři úspěšný. Redaktoři začali dokonce odborníky z FU kontaktovat s dalšími nápady na nové sjednocené jednotky: cena osobního vozu, rychlost běžící čivavy nebo váha slůněte. "Tyto návrhy sice vítáme, ale raději se zatím soustředíme na zavedení jednotky stadion," říká Peleus. "Postupujeme raději po minihřišťových krůčcích. Potřebujeme, aby nás veřejnost brala s vážností, která této záležitosti právem náleží."

Přepočet jednotky stadion na metry
stadionymetrický systémimperiální jednotky
1 milistadion (mSta)1 decimetr 3,94 palců
1 centistadion (cSta)1 metr3,28 stop
1 decistadion10 metrů2,53 fabie
1 stadion100 metrů328 stop
1 dekastadion (daSta)1 kilometr0.68 mil
1 terastadion (teraSta)0.01 světelných let761165693 obvodů Velké Británie