Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

STO OBJEVŮ: Tik tak. Kdo zapříčinil, že dodnes honíme čas?

Seriál
Stáváme se štvanci minut a sekund, bez hodin takřka neexistujeme. Naši pratatíci byli velkorysejší, k orientaci v čase jim zprvu stačil stín vrhaný sluncem nebo kapající voda. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Starodávný astroláb

Starodávný astroláb | foto: Profimedia.cz

Ne snad že by dávní předkové nechtěli vědět, kolik je hodin. K nejstarším měřicím zařízením zřejmě patřil do země zaražený kolík odpočítávající čas stínem putujícím zároveň se sluncem. Časem se kolík vyvinul v impozantní obelisky, které Egypťané stavěli už kolem roku 3500 před naším letopočtem. Od nich je převzali Řekové a Římané.

Dávná historie slunečních hodin je svázána i s Čínou. Měly samozřejmě jistý problém: co dělat v noci nebo když se nebe zatáhlo?

Za dokonalostí pokulhávaly i vodní hodiny. Meze měly astroláby, odvozující místní čas z postavení hvězd, nebo přesýpací hodiny, byť se staly dodnes oblíbeným symbolem ubíhajícího času.

Středověk do toho, hlavně díky Arabům, přece jen vnesl nový ruch – mechanické hodiny poháněné systémem závaží a ozubeného kola. V Evropě se od 13. století využívaly zejména pro kostely, kláštery a veřejné světské budovy. O prvenství se dohadují Francie a Anglie.

Konečně do ruky

Jména většiny z těch, kteří časomíry dál posouvali k dnešní podobě, dávno zapadla, ale pár jich zůstalo. Především Peter Henlein, norimberský zámečník, mnohými považovaný za otce malých přenosných hodinek. Za čtyřletého pobytu ve františkánském klášteře, kam se v roce 1504 schoval před trestem za účast v tragické rvačce, se setkal s řadou vzdělanců, od nichž zvěděl o orientálním pokroku v matematice, astronomii a hodinářství.

V roce 1505 sestrojil první přenosné hodinky, využívající v té době už známý vynález – kovovou pružinu. Právě on zřejmě přišel na nápad, jak ji zmenšit do velikosti použitelné pro kapesní strojek, který ještě vylepšil. Henleinovo dílko, pozlacenou měděnou kouli o průměru málo přesahujícím 4 cm, tvořily dvě polokoule. Po jejich rozevření se objevila menší koule hodinek, nesoucích nejen římské číslice, ale už i arabské. Pružinový strojek mohl bez natažení pracovat 12 hodin.

A ještě něco: na vnitřní straně jedné z vnějších polokoulí bylo vyryto 1505 Peter Henlein Nürnberg. V roce 2014 experti potvrdili, že rytina z té doby skutečně pochází. Henlein takových hodinek vyrobil ještě několikero, ale troufl si i na větší kousek – věžní hodiny pro hrad Lichtenau.

Vynálezce kapesních hodinek Peter Henlein

Galileovo kyvadlo

Z počátků mechanických hodin je tu ještě jedno jméno, které nemá být zapomenuto: nizozemský fyzik, matematik a astronom Christiaan Huygens. Mezi přátele jeho otce patřil Galileo Galilei a je možné, že tak se Huygens seznámil s myšlenkou, na kterou Galileo přišel při pozorování houpající se lampy v kostele: každý její výkyv trval stejně dlouho bez ohledu na délku výchylky. Princip kyvadlových hodin sice popsal, ale nechal ho jen na papíře.

Tři otazníky

  • CO BYL GNÓMON? Sluneční hodiny v podobě obelisku. Můžeme si ho prohlédnout třeba na vatikánském náměstí sv. Petra, kam dal v roce 38 starověký gnómon z Egypta převézt císař Caligula.
  • POŘÁD JDOU? Přenosné hodinky, které v roce 1505 sestrojil Peter Henlein, stále mohou jít. Před pěti lety byly oceněny na 50 až 80 milionů dolarů.
  • JEN HÝBAT RUKOU? S nápadem, jak jednoduše náramkové mechanické hodinky natahovat, přišel v roce 1875 vídeňský hodinář De Lohr: stačí kývat rukou.

A byl to právě Huygens, který použití kyvadla rozvinul a několikero takových hodin od roku 1657 postavil. Ve stejnou dobu se zabýval i malými pružinovými hodinkami, které doplnil o setrvačník. Patent na ně získal v roce 1675 a staly se základem kapesních hodinek používaných až do 20. století. Samozřejmě vylepšovaných, od 19. století mimo jiné o využití elektrické energie.

Další novinku vnesl v roce 1929 Američan Warren Alvin použitím křemenného krystalu. Ohromující revoluci v přesnosti zaznamenal v roce 1946 Američan Willard F. Libby atomovými hodinami se zpožděním menším než sekunda za 300 tisíc let.

V polovině 20. století se přidaly elektronické hodiny poháněné baterií tak malou a časem i natolik levnou, že od 60. let zcela ovládly hodinkový trh. Drží ho dodnes – navzdory občasným nostalgickým návratům k čistě mechanickým hodinkám.

100 divů světa
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 10 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 4 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...