Kdysi to bylo sci-fi, nyní jsou tyto technologie i v naší realitě

  • 27
Není tajemstvím, že rané sci-fi mělo obrovský vliv na vývoj technologií v reálném světě. Futuristické sci-fi vynálezy tak mnohé inspirovaly a daly vzniknout inovacím a moderním technologiím. Se kterými se dnes můžeme setkat?

3D tiskárny – Star Trek

V kultovním seriálu Star Trek se objevila celá řada převratných technologií. Některé z nich se dočkaly reálného uvedení, jiné na to zatím stále čekají. Mezi jeden takový opravdu existující kousek dříve sci-fi techniky se řadí v seriálu hojně používaný tzv. replikátor. V podstatě jde o hyperpokročilé 3D tiskárny, které ve Start Treku dokážou okamžitě vytvořit cokoliv, od hrníčku po mimozemské zbraně.

Zatímco současné 3D tiskárny ještě nejsou úplně tak daleko (i když už se tiskne nejen z plastu, ale také z „hmot“, jako je beton, či potravinářských surovin), replikátory ve Star Treku byly inspirací a aspirací pro mnoho z těchto vzniklých a stále vnikajících zařízení – přičemž některé z nich se replikátorům až děsivě rychle přibližují.

Mobilní telefony/hodinky – komiks Dick Tracy

Dick Tracy – 2-way Wrist Radio

Už ve čtyřicátých letech 20. století kreslená postavička detektiva Dicka Tracyho komunikovala s centrálou pomocí rádiových hodinek (2-way Wrist Radio). Poprvé se tak na papíře objevila budoucnost dnešní hojně využívané bezdrátové komunikace.

V reálném světě se nejprve objevily mobilní telefony, následně o řadu let později právě hodinky, prostřednictvím kterých se dnes běžně komunikuje. Zajímavostí je, že Martin Cooper – vynálezce mobilního telefonu – léta uváděl, že mu inspirací v Motorole pro „cihlový“ telefon byl původní komunikátor ze Star Treku. Ale byla to lež. Loni Cooper ve svých pamětech odhalil, že ve skutečnosti se inspiroval komiksem Dick Tracy.

Hoverboard – Návrat do budoucnosti

21. října 2014

V roce 2014 společnost Arx Pax odhalila svůj Hendo hoverboard (skateborad-vznášedlo), které v současné době stále vyvíjí. Avšak i Tony Hawkovi činí jisté problémy na „této věci“ vypadat dobře a provádět 360stupňové kickflipy. Tehdy byli z Hendo hoverboardu lidé nadšeni, zatím jsme se však nedočkali komerční podoby výroby, přestože již bylo vytvořeno několik prototypů. A tak se všichni musí spokojit pouze s kolečkovými verzemi hoverboardů.

Hoverbike – Star Wars

Od hoverboardu je to již kousek k hoverbiku. Řešení Xturismo od japonského start-upu ALI Technologies vás sice zatím „nesveze“ endorovým lesem tak rychle jako ve filmu Start Wars – Návrat Jediho, nicméně je už plně funkční.

Tento hoverbike se čtyřmi vrtulemi a vzhledem připomínajícím cosi mezi dronem a vodním skútrem je vybaven dvěma motory. Jeden z nich je spalovací a pohání dvě centrální vrtule, čtyři boční rotory jsou pak poháněny prostřednictvím elektromotorů. Zařízení váží 300 kilogramů a při průměrné cestovní rychlosti 50 km/h vydrží ve vzduchu v závislosti na počasí až 40 minut.

Tažná zařízení – Star Trek

Bezdotyková tažná zařízení jsou základními sci-fi prvky dlouhá léta. Jejich reálné „kopie“ sice již existují, ale zatím mohou přemisťovat či manipulovat s o dost menšími věcmi. Inženýři pro jejich využití zapojili a využili různé techniky využívající zvukové a světelné vlny.

V současné době NASA a společnost Arx Pax (vývojáři hoverboardu) pracují na vlečném paprsku využívajícím magnetismus. Primárním záměrem je pomoci satelitům držet se pohromadě a pohybovat koordinovaným způsobem.

Tablety – Star Trek

Personal Access Display Device (PADD) je už 35 let starý nápad. Tato první verze tabletového počítače ve Star Treku byla předobrazem různých osobních digitálních asistentů (PDA). Také měla inspirovat společnost Apple při vývoji iPadu. Ostatně to tvrdil i tehdejší šéf firmy Steve Jobs, když ho v roce 2010 odhalil.

Neviditelný oblek – Predátor

V případě sci-fi existuje spousta různých verzí technologií, které umí něco učinit neviditelným. Ale jednu z prvních použilo ikonické monstrum ve filmu Predátor, které mělo v roce 1987 nezáviděníhodný úkol – porazit Arnolda Schwarzeneggera. Přestože současné techniky nejsou zdaleka tak funkční jako ve filmu, již se začínají přibližovat. Což demonstruje například jedna z předních společností HyperStealth Biotechnology vyvíjejících tuto technologii současnosti.

MP3 – Star Trek

Přestože mladé generaci pomalu, ale jistě pojem MP3 už nic neříká, a dokonce ani po vysvětlení na ně nepůsobí futuristickým dojmem, byl to Karlheinz Brandenburg (vynálezce MP3), který díky skvělé scéně ze Star Trek: Nová generace dostal nápad na tento digitální audioformát.

Konkrétní scéna, ve které android Dat poslouchá čtyři skladby napsané čtyřmi skladateli a poté pomalu každou skladbu postupně vypíná, dala vzniknout tolik dříve populárnímu hudebnímu formátu pro uložení hudebních souborů, který dnes vytlačily moderní streamovací hudební služby.

Samořídící vozidla – Total Recall

Douglas Quaid, hlavní postava sci-fi filmu Total Recall z 90. let, použila k útěku před svými pronásledovateli automatizované taxi. O třicet let později současné automobilky demonstrují svá řešení plně autonomního řízení. Asi byste se zatím nesvěřili do péče plně robotického taxikáře, ale jízdu malým autobusem, který se pomalu sune po určené trase, jsme si mohli vyzkoušet také.

Defibrilátor – Frankenstein

Mary Wollstonecraft Shelleyová, anglická spisovatelka, ve svém ikonickém hororovém románu Frankenstein, který by se dal považovat i za sci-fi dílo, bizarními pokusy přivede na svět ohyzdné monstrum s lidskými rysy. V oživovacím procesu vystupuje v hlavní roli elektřina, což napovídá tomu, že se inspirovala italským vědcem a fyzikem Giovannim Aldinim, který prostřednictvím elektřiny oživil člověka. Shelleyová svou knihu napsala v roce 1818 a moderní důležitý stroj zachraňující životy (tzv. defibrilátor) byl sestrojen v roce 1930.