Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Izraelci chtějí neviditelnou armádu. Nová technologie nechá vojáky „zmizet“

Jako Frodo a Sam skryti pod elfským pláštěm před branami Mordoru. Společnost Polaris Solutions vyrobila multifunkční plachtu, pod níž se stanou izraelští vojáci před lidským zrakem i termokamerami „neviditelnými“.

Maskování Quantum Stealth | foto: HyperStealth Biotechnology Corporation

Každé těleso s teplotou nad hodnotou nula vyzařuje elektromagnetické záření. Čím je těleso teplejší, tím více elektromagnetického záření vydává.

Velká část této energie je uvolňována v podobě infračerveného záření. Každý objekt má odlišnou teplotu a technologie zachycující infračervené záření dokážou tyto rozdíly odhalit a nepříteli prozradit polohu zalehnutého či jinak krytého vojáka. Infračervené záření prochází oblečením, mlhou, kouřem, nízkou vegetací či dalším maskováním a špatně se potlačuje.

Termovizní technologie funguje tak, že vizualizuje obraz s různými barvami podle úrovní tepla daného objektu. Voják bude vypadat jako blob ve tvaru člověka s úrovní detailů závisející na ostrosti senzoru. Pokud například poběží motor tanku, bude na obraze zvýrazněn jako „horké“ místo.

Termokamery však mají jednu nevýhodu. Jakmile přestane objekt vydávat teplo, stává se pro ně neviditelným. Na takové slabé místo cílí s novou multifunkční plachtou společnost Polaris Solutions orientovaná na vývoj technologií pro přežití. Web Jerusalem Post uvedl, že na fólii eliminující lidské teplo spolupracuje s izraelským ministerstvem obrany.

Vojáci v podstatě zmizí

Nápad se zrodil v roce 2006 v době druhé libanonské války. Asaf Picciotto, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Polaris Solutions, byl v té době součástí Izraelských obraných sil (Israel Defense Forces, IDF). Na bitevním poli Picciotto vyhodnotil obranu izraelské armády proti termovizím a zařízením pro noční vidění jako nedostatečnou.

Firma Polaris Solutions se sídlem v přístavním izraelském městě Caesarea byla založena Picciottem a jeho bývalými spolubojovníky o čtyři roky později. Nyní se specializuje na maskování vojáků, vyrábí řadu odolných, taktických textilií a patentovaných produktů.

Maskování od společnosti Polaris Solutions.

Mezi ně patří i Kit 300, maskovací fólie využívající multispektrální techniku vyrobená z high-tech materiálů pro tepelné vizuální maskování (TVC), jako jsou kovy, polymery, mikrovlákna.

Kit 300 izoluje teplo vojáka, který tak před termokamerami v podstatě zmizí. Fólie má navíc z každé strany jinou barvu. Jedna strana je určena k maskování v husté vegetaci, druhá je určena ke splynutí s pouští. Polaris Solutions navíc přizpůsobuje vzory požadavkům klienta či geografickým oblastem. Vojáci budou s Kit 300 mnohem lépe krytí i před lidským zrakem.

Kit 300 vyrobený z vodotěsného a tvarovatelného materiálu nabízí široké taktické využití, a to ne jen maskováním. V terénu je možné jej využít v podstatě jakkoliv. Lze jej srolovat nebo z něj vyrobit stan, nosítka pro zraněné (údajně unesou váhu 250 kg), přikrývku v případě podchlazení či dlahu pro zafixování zlomeniny.

Maskovací fólie Kit 300 od společnosti Polaris Solutions.

Polaris Solutions spolupracuje také s vládními agenturami v zahraničí a se speciálními jednotkami v Kanadě a Spojených státech, které plášť mezinárodně známý jako Jag Hide testují.

Podle společnosti nemá Kit 300 obdoby, vývoj a testování pokročilých maskovacích technologií však dnes není ničím vzácným.

Pokročilé maskovací technologie podobné produktům firmy Polaris Solutions vyrábí i společnost Lubawa S.A, která dodává zboží například americké armádě.

Polská armáda zase využívá 3D sítě Berberys maskující vozidla a jiné objekty před vizuálním, termovizním a radiolokačním odhalením.

Otázka budoucnosti

Minulý rok představila kanadská firma HyperStealth Biotechnology Corporation materiál Quantum Stealth, který funguje na bázi optické čočky a vnukne pozorovateli dojem, že objekt za tímto materiálem zmizel. Docílí toho ohýbáním jak viditelného světla, tak ultrafialového, infračerveného světla a krátkovlnného infračerveného světla.

Levný materiál je tenký jako papír a nevyžaduje žádnou energii. Je možné s ním ukrýt před nepřítelem pěchotu, tanky a další vozidla, helikoptéry a letadla.

Quantum Stealth ovšem není bez chyb. Jeho účinnost do jisté míry závisí na vzdálenosti a úhlu pozorovatele.

O zneviditelňujících uniformách uvažovala americká armáda už v roce 2015. Jejím cílem bylo učinit své jednotky s pomocí již zmíněných materiálů odrážejících světlo do 18 měsíců neviditelnými, nebo alespoň hůře pozorovatelnými na určité vlnové délky.

Jak upozornil Martin Wegener, fyzik z Karlsruhe Institute of Technology, je nepravděpodobné, že v blízké budoucnosti nasadíme do akce neviditelnou armádu v pravém smyslu slova.

„Kompletní neviditelnost makroskopických objektů všech viditelných barev je ve své podstatě nemožná,“ vyjádřil skepsi expert, který se pokusil o „neviditelné“ maskování s pomocí fotonických krystalů, bylo však účinné pouze v případě určitých vlnových délek.

Neviditelná armáda je kvůli řadě technických překážek otázkou budoucnosti. I podle Picciotta bude trvat nejméně 5 až 10 let, než se tyto nedostatky vyřeší a neviditelné pláště budou vyráběny sériově.

Autor:
  • Nejčtenější

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

A TOTO VÍTE? Zpětný ráz děla se musí kompenzovat, aby nemasakrovalo obsluhu

Lidově řečeno, palná zbraň „kope“. Kdysi to věděl každý malý kluk. Čím větší zbraň, tím větší „kopanec“. U děla střední...

ANALÝZA: Bachmut stojí na rozcestí. Boje jako u Stalingradu, nebo ústup

Bachmut, nejvíce skloňované město války na Ukrajině válečného roku dva. Zdá se, že situace města je nyní na rozcestí a...

Palubní bombardér mohl nést čtyři torpéda. Než ho nasadili, bylo po válce

Premium Válka v Pacifiku se vyvinula v souboje amerických a japonských svazů letadlových lodí. Větší dolet a větší nosnost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...