Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Izraelci chtějí neviditelnou armádu. Nová technologie nechá vojáky „zmizet“

Jako Frodo a Sam skryti pod elfským pláštěm před branami Mordoru. Společnost Polaris Solutions vyrobila multifunkční plachtu, pod níž se stanou izraelští vojáci před lidským zrakem i termokamerami „neviditelnými“.

Maskování Quantum Stealth | foto: HyperStealth Biotechnology Corporation

Každé těleso s teplotou nad hodnotou nula vyzařuje elektromagnetické záření. Čím je těleso teplejší, tím více elektromagnetického záření vydává.

Velká část této energie je uvolňována v podobě infračerveného záření. Každý objekt má odlišnou teplotu a technologie zachycující infračervené záření dokážou tyto rozdíly odhalit a nepříteli prozradit polohu zalehnutého či jinak krytého vojáka. Infračervené záření prochází oblečením, mlhou, kouřem, nízkou vegetací či dalším maskováním a špatně se potlačuje.

Termovizní technologie funguje tak, že vizualizuje obraz s různými barvami podle úrovní tepla daného objektu. Voják bude vypadat jako blob ve tvaru člověka s úrovní detailů závisející na ostrosti senzoru. Pokud například poběží motor tanku, bude na obraze zvýrazněn jako „horké“ místo.

Termokamery však mají jednu nevýhodu. Jakmile přestane objekt vydávat teplo, stává se pro ně neviditelným. Na takové slabé místo cílí s novou multifunkční plachtou společnost Polaris Solutions orientovaná na vývoj technologií pro přežití. Web Jerusalem Post uvedl, že na fólii eliminující lidské teplo spolupracuje s izraelským ministerstvem obrany.

Vojáci v podstatě zmizí

Nápad se zrodil v roce 2006 v době druhé libanonské války. Asaf Picciotto, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Polaris Solutions, byl v té době součástí Izraelských obraných sil (Israel Defense Forces, IDF). Na bitevním poli Picciotto vyhodnotil obranu izraelské armády proti termovizím a zařízením pro noční vidění jako nedostatečnou.

Firma Polaris Solutions se sídlem v přístavním izraelském městě Caesarea byla založena Picciottem a jeho bývalými spolubojovníky o čtyři roky později. Nyní se specializuje na maskování vojáků, vyrábí řadu odolných, taktických textilií a patentovaných produktů.

Maskování od společnosti Polaris Solutions.

Mezi ně patří i Kit 300, maskovací fólie využívající multispektrální techniku vyrobená z high-tech materiálů pro tepelné vizuální maskování (TVC), jako jsou kovy, polymery, mikrovlákna.

Kit 300 izoluje teplo vojáka, který tak před termokamerami v podstatě zmizí. Fólie má navíc z každé strany jinou barvu. Jedna strana je určena k maskování v husté vegetaci, druhá je určena ke splynutí s pouští. Polaris Solutions navíc přizpůsobuje vzory požadavkům klienta či geografickým oblastem. Vojáci budou s Kit 300 mnohem lépe krytí i před lidským zrakem.

Kit 300 vyrobený z vodotěsného a tvarovatelného materiálu nabízí široké taktické využití, a to ne jen maskováním. V terénu je možné jej využít v podstatě jakkoliv. Lze jej srolovat nebo z něj vyrobit stan, nosítka pro zraněné (údajně unesou váhu 250 kg), přikrývku v případě podchlazení či dlahu pro zafixování zlomeniny.

Maskovací fólie Kit 300 od společnosti Polaris Solutions.

Polaris Solutions spolupracuje také s vládními agenturami v zahraničí a se speciálními jednotkami v Kanadě a Spojených státech, které plášť mezinárodně známý jako Jag Hide testují.

Podle společnosti nemá Kit 300 obdoby, vývoj a testování pokročilých maskovacích technologií však dnes není ničím vzácným.

Pokročilé maskovací technologie podobné produktům firmy Polaris Solutions vyrábí i společnost Lubawa S.A, která dodává zboží například americké armádě.

Polská armáda zase využívá 3D sítě Berberys maskující vozidla a jiné objekty před vizuálním, termovizním a radiolokačním odhalením.

Otázka budoucnosti

Minulý rok představila kanadská firma HyperStealth Biotechnology Corporation materiál Quantum Stealth, který funguje na bázi optické čočky a vnukne pozorovateli dojem, že objekt za tímto materiálem zmizel. Docílí toho ohýbáním jak viditelného světla, tak ultrafialového, infračerveného světla a krátkovlnného infračerveného světla.

Levný materiál je tenký jako papír a nevyžaduje žádnou energii. Je možné s ním ukrýt před nepřítelem pěchotu, tanky a další vozidla, helikoptéry a letadla.

Quantum Stealth ovšem není bez chyb. Jeho účinnost do jisté míry závisí na vzdálenosti a úhlu pozorovatele.

O zneviditelňujících uniformách uvažovala americká armáda už v roce 2015. Jejím cílem bylo učinit své jednotky s pomocí již zmíněných materiálů odrážejících světlo do 18 měsíců neviditelnými, nebo alespoň hůře pozorovatelnými na určité vlnové délky.

Jak upozornil Martin Wegener, fyzik z Karlsruhe Institute of Technology, je nepravděpodobné, že v blízké budoucnosti nasadíme do akce neviditelnou armádu v pravém smyslu slova.

„Kompletní neviditelnost makroskopických objektů všech viditelných barev je ve své podstatě nemožná,“ vyjádřil skepsi expert, který se pokusil o „neviditelné“ maskování s pomocí fotonických krystalů, bylo však účinné pouze v případě určitých vlnových délek.

Neviditelná armáda je kvůli řadě technických překážek otázkou budoucnosti. I podle Picciotta bude trvat nejméně 5 až 10 let, než se tyto nedostatky vyřeší a neviditelné pláště budou vyráběny sériově.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...