Středa 4. října 2023, svátek má František
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 4. října 2023 František

Tvrdili vám, že máte jen pět smyslů. Vaše tělo ale zvládá mnohem více

aktualizováno  8:41
Každé malé dítě ví, že lidé mají pět smyslů: zrak, sluch, čich, chuť a hmat. To je ale dost zjednodušující tvrzení, protože ve skutečnosti má vaše tělo mnohem více senzorů. Většinu z nich používáte každý den, ani si to neuvědomujete.
Skrze smyslové vnímání získává mozek informace

Skrze smyslové vnímání získává mozek informace | foto: Profimedia.cz

Myslíte, že máte šestý smysl? Nepochybujte o tom. A také máte smysl sedmý, osmý... Lidé nemají jenom pět základních smyslů, které známe už od školky. Do mozku nám proudí i celá řada dalších vjemů.

Smyslové vjemy

Vědci obvykle definují smysl jako fyziologickou schopnost organismu získávat (detekovat) informace pro další zpracování. Smysly si tedy můžeme v obecné rovině představit jako senzory určené k měření nebo detekci různých typů informací. Oko je kamera, ucho jako mikrofon...

Pět smyslů nám přisoudili již antičtí filosofové. Aristoteles ve svém spisu O duši popisuje vnímání okolního světa skrze smysly. Každý smysl má podle Aristotela svůj orgán (ucho), své médium (vzduch) a svou objektivní povahu (zvuk). Smyslové vnímání je pak to, co odděluje zvířata od rostlin (dnes víme, že i rostliny jsou schopny smyslového vnímání). Později toto rozdělení převzali i středověcí učenci a renezanční umělci. S počátkem lékařského a vědeckého výzkumu ovšem tyto kategorie přestaly dostačovat.

Je načase, abychom zavrhli toto prastaré zjednodušení a podívali se na celou šíři informací, které do našeho mozku proudí. Začněme ale přeci jen u našich „pěti statečných“. Už jenom proto, abychom si ukázali, co všechno se do nich nevejde.

Zrak Zdroj největšího množství informací

Ilustrační snímek

Nejvíce vědomě zpracovávaných informací získává člověk obvykle zrakem. To proto, že lidské oko je doslova napěchované fotoreceptory, které díky rychlým chemickým reakcím dokáží do mozku odeslat signál i o nesmírně malém množství světla.

Oko se podobá fotoaparátu, což samozřejmě není náhoda, fotoaparát je do jisté míry zkonstruovaný podle vzoru oka. Zatímco fotoaparát má CCD čip s „pixely“, my máme v oku sítnici s tyčinkami (černobílé vnímání) a čípky (vnímání barev). Naše čípky vnímají odděleně červenou, modrou a zelenou barvu, z těchto informací si pak skládáme informaci o dané barvě.

A jaké máme „rozlišení“? V každém oku máme přes 100 milionů světločivých buněk, to ale neznamená, že máme 100 MPix rozlišení. Díky chytrým „přepočtům“ v mozku se lidské rozlišení zřejmě blíží k 480 megapixelům.

Sluch Ucho jako zdroj řečových informací

S tímto ochranným 3D krytem pro iPhone 4/4S dostává rčení "Jsem jedno velké...

Naše vrozené mikrofony - uši - nejsou tak konstrukčně složité jako oči, ale i tak umožňují mimo jiné orientaci v prostoru. Náš mozek totiž dokáže z rozdílné hlasitosti odvodit, odkud zvuk přichází. Narozdíl od některých zvířat ale neumíme uši natáčet, což by nám s lokalizací dále pomohlo.

Zdraví lidé vnímají zvuk (tedy vlnění okolního vzduchu či vody) o frekvenci 20 Hz až 20 tisíc Hz. Od zvuků velmi tichých (nula decibelů) až po 120 dB, kde už zažíváme bolest, což je obranný mechanismus, protože u 140 dB už hrozí poškození sluchu. Do sluchu lze zařadit také vnímání zvuku přenášeného vibracemi lebeční kosti.

Čich Naše přenosná chemická továrna

Děti testovaly pro MF DNES chuť ovocných přesnídávek v kapsičkách.

Naše čichové sliznice pokrývají asi plochu čtyř čtverečních centimetrů. U psů je to řádově více, což vysvětluje, proč mají psi mnohem citlivější čich. Lidé jsou zřejmě schopni rozlišit až bilión (tisíc miliard) různých vůní, podle jiných vědců jsou ale tyto odhady neprůkazné.

Chuť Očuchávání jazykem

Vědci vyzývají lidi z Karlovarského kraje, aby si přišli v rámci výzkumu hořké...

S čichem jsou příbuzné senzory chuti, které máme umístěny v ústech, na jazyku a částečně na patře. Klasická poučka o tom, že jedna část jazyka rozpoznává chuť sladkou, jiná slanou, další hořkou a jiná kyselou, je již hodně dlouho neaktuální. Počátkem 20. století přidal japonský chemik Kikunae Ikeda chuť jménem umami (glutamát sodný) a v roce 2015 přibyla zřejmě další chuť, tentokrát chuť oleogustus, tedy „tučnost“.

Hmat Vjemy z celého těla

Stovky let starý otisk ruky.

Jako poslední je v našem přehledu „klasických smyslů“ hmat, především proto, že řada těch „ostatních“ smyslů se pod něj ráda schovává. Nebudeme si jej tedy podrobně definovat, k tomu se dostaneme až v druhé části článku.

Ještě než půjdeme dál, tipněte si, kolik mají tedy lidé různých smyslů:

Kolik smyslů pro vnímání mají lidé?

celkem hlasů: 2318

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 31. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

nelze přesně říci
nelze přesně říci 886
šest až devět
šest až devět 490
dest až patnáct
dest až patnáct 436
více než patnáct
více než patnáct 261
pět, to mi nikdo nevymluví
pět, to mi nikdo nevymluví 245

Smysly, o kterých zřejmě ani nevíte

Pojďme se nyní podívat podrobněji na všechny ty smysly, které se nám původně schovávaly pod všeobjímajícím pojmem „hmat“.

Receptory doteků To, co si většinou představíme pod hmatem

Miminkům jsou něžné doteky rodičů příjemné.

Po celé kůži máme rozmístěny tzv. mechanoreceptory, tedy detektory tlaku. Když je porovnáme s ostatními smysly, vypadají velmi primitivně, podobně, jako když porovnáme tlačítkový spínač s digitálním fotoaparátem.

Doteky konkrétně detekují např. tzv. Vater-Paciniho tělíska, nacházející se v podkožním vazivu, a na prstech a rtech pak výrazně menší Meissnerova tělíska. V podstatě jde skutečně o ten „spínač“, který na základě síly tlaku posílá různě intenzivní signál do nervových zakončení.

Receptory teploty Kupodivu nejen v kůži

Zato je tu mnohem větší horko.

Termoreceptory, tedy naše malé teploměry, máme nejen v kůži, ale také v lidském mozku nebo některých dalších orgánech. Ještě bychom navíc mohli rozlišovat vnímání horka a vnímání chladu.

Detekce tepla je důležitá pro přežití stálého vnitřního prostředí, které organismu zajišťuje optimální podmínky pro jeho chemické reakce. Tělo na významné změny teploty obvykle automaticky reaguje: v teple se začneme potit (říkejme tomu vnější chlazení), zatímco v zimě se začneme třást, abychom se zahřáli.

Receptory přítlaku Když je to víc, než jen letmý dotek

Ilustrační foto

V běžném životě věci kolem sebe obvykle jen tak zlehka ohmatáváme nebo se o ně otřeme. Někdy je ale tlak na kůži řádově vyšší, a v takovou chvíli by citlivý senzor doteku nerozpoznal, zda se tlak zvyšuje či ne. Někdy se proto odlišuje recepce přítlaku jako samostatný smysl.

Receptory bolesti Bolest hlásí, kdo může

Ilustrační snímek

Detektorům bolesti se říká nociceptory a jejich cílem je varovat nás před poškozením těla. V technické hantýrce by to byly kontrolky, které varují před překročením povolených limitů daného přístroje. Nociceptory nás varují před chemickými, mechanickými nebo teplotními nesnázemi.

A to není vše...

Dále se do hmatu někdy započítávají tyto „smysly“:

 • detekce vibrací
 • detekce natažení svalů
 • detekce vzájemné polohy končetin (propriocepce)

Ne každý souhlasí s tím, že receptory bolesti by měly mít svůj vlastní „smysl“. „Pro registrování bolesti nejsou vyvinuty žádné speciální receptory a její registrace nervovou soustavou je zajišťována pouze volnými nervovými zakončeními,“ píše například Zbyněk Roček v knize Obecná morfologie živočichů.

Vnímání polohy Hmat uvnitř našeho ucha

Jóga na piazzetě Národního divadla - čtenářky OnaDnes.cz cvičí na akci...

Samostatnou zmínku si určitě zaslouží tzv. vestibulární aparát, smyslový orgán umístěný v labyrintu vnitřního ucha. Díky němu jsme schopni udržovat rovnováhu, což nám umožňuje chodit vzpřímeně i poslepu nebo cítit, že se s námi hýbe podlaha. Porucha vestibulárního aparátu se pak projeví závratěmi, motáním se a zdánlivě „opilým“ chováním. To není náhoda: alkohol kromě jiného obluzuje právě smysly včetně vestibuláru.

Vnímání času Jde to kupodivu i bez hodinek

motivace, nuda, práce

Nejedná se o smysl v pravém slova smyslu, protože nejde o vnímání okolí nebo našeho těla, ale o vnímání času, který se obvykle vzpírá definicím. Každopádně lidé jsou schopni uvědomovat si běh času, a to jak krátkých úseků, tak i celého dne. Důkazem této lidské schopnosti je cirkadiánní rytmus, který u lidí sleduje část mozku zvaná hypotalamus (circa znamená latinsky okolo, dies znamená den, tedy „přibližně jednodenní rytmus). Cirkadiánní rytmus nám pomáhá koordinovat procesy v lidském těle, především spánek.

Vnímání našeho nitra Bolest hlavy, flatulence a další radosti

Ilustrační snímek

Na závěr jsme si nechali ty nejzvláštnější smysly, o kterých jste ve školce určitě neslyšeli. Společné mají jedno: jde o detekci něčeho, co se odehrává uvnitř vašeho těla. Obvykle nemáte k těmto smyslům vědomý přístup, váš mozek je ale bedlivě sleduje:

 • detekce hladu - hlad má svoji speciální detekci, což vysvětluje, proč je pocit hladu tak významný a těžko se jej zbavujeme
 • detekce CO2 - mozek neustále kontroluje, zda dostáváte dostatek kyslíku, pokud byste tedy byli v prostředí, kde je nezdravě vysoká koncentrace oxidu uhličitého, začali byste lapat po dechu a mozek by vás varoval
 • receptory tlaku v gastrointestinálním traktu - slovy žáků mateřské školy: kontrola toho, zda se vám chce si upšouknout
 • buňky detekující svědění - pocity svědění se někdy berou jako součást hmatu nebo bolesti, ale mají své vlastní neuronové kanály
 • detekce bolesti hlavy - jde o speciální kategorii bolesti, která bere v potaz dilataci cév v hlavě a varuje tak například před špatnou funkcí mozku

Jak vidíte, ne každý „smysl“ je smysluplně definován. Můžeme rozdělit bolest podle jejích typů a dostat se k číslu převyšujícím dvacet smyslů, nebo naopak sjednotit všechny typy hmatů do jednoho a zůstat u jednociferného čísla. Není nakonec až tak důležité, jak si všechny ty smysly a vjemy rozškatulkujeme.

Hlavní je uvědomit si, kolik různých typů informací náš mozek musí zpracovávat. Takže než budete toužit po šestém, sedmém či jiném mimosmyslovém vnímání, uvědomte si, že už tak se vám z toho občas motá hlava.

Aktualizace: Doplnili jsme ilustrace a upřesnili podrobnosti. Doplnili jsme odkazy.

Autor:
Témata: Alkohol, Umami
 • Nejčtenější

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Evropa v AI klopýtá za Čínou a USA. Ztrácí soběstačnost, říká vědec Mikolov

Premium Patří mezi nejuznávanější vědce v oboru umělé inteligence. Tomáš Mikolov pracoval pro řadu velkých hráčů typu Google,...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

K učení není mozek zapotřebí. Stačí shluky neuronů, ukazují lidem medúzy

Medúzy čtyřhranek, mořských tvorů ze třídy spadající pod žahavce, mění své chování na základě předchozích zkušeností,...

Jak by mohl vypadat svět, kdyby dinosauři nevyhynuli

Na konci křídy rozpoutal dopad planetky Chicxulub procesy, které vedly k vyhynutí neptačích dinosaurů. Co by se však...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...