Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Albert Einstein předpověděl zvířecí šestý smysl, u člověka mu unikl

Vizionář Albert Einstein v korespondenci předpověděl „super schopnost“ u stěhovavých ptáků. Jeho ztracený dopis se ale objevil až nedávno. Ještě zajímavější je však nová studie týkající se „šestého smyslu“ člověka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psi, hmyz, ryby, mořské želvy a stěhovaví ptáci se magnetickým polem Země řídí jako turista kompasem, což jim umožní bez vychýlení ze směru cestovat na velké vzdálenosti.

Zatímco v roce 2008 jsme výzkumem drozdů potvrdili magnetorecepci u ptáků, vizionář Albert Einstein zjištění „šestého smyslu“ u opeřenců zmínil ve svém dříve nepublikovaném dopise již v roce 1949.

Dopis s australskými vědci sdílela Judith Davysová po smrti svého manžela, inženýra Glyna Davyse v roce 2011. Studii listu vedl Adrian Dyer, expert v oblasti zraku u včel z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT). Jeho článek byl publikován v Journal of Comparative Physiology A.

Věděl, že se od zvířat můžeme učit

V době, kdy Glan Davys s Albertem Einsteinem zahájil tuto konverzaci, biologická a fyzikální věda už pár let nacházela společnou řeč. Badatelé potvrdili echolokaci u netopýrů, radarová technologie byla stále rozšířenější, a rakouský etolog Karl von Frisch, tehdejší přední expert na smyslové vnímání včel, zkoumal navigaci tohoto hmyzu podle polarizace slunečního světla.

Přednášky von Frische na Princetonské univerzitě se šest měsíců před odesláním dopisu účastnil právě Einstein, který se o chování včel stejně jako Davys zajímal.

Albert Einstein na nedatovaném snímku

„Vážený pane: Jsem dobře obeznámen s obdivuhodným vyšetřováním pana v. Frische. Nevidím ale možnost ve využití těchto výsledků pro vyšetřování základů fyziky,“ stojí v úvodu dopisu určenému Davysovi.

„Mohlo by tomu tak být pouze v případě, že smyslové vnímání, respektive jeho podněty, by byly odhaleny chováním včel,“ pokračuje fyzik.

Einstein ale v dopise došek k závěru: „Je myslitelné, že výzkum o chování stěhovavých ptáků a poštovních holubů jednoho dne může vést k pochopení nějakého fyzikálního procesu, který dosud není znám.“

„Z jeho psaní je zřejmé, že Einstein předpokládal nové objevy pocházející ze studia chování zvířat,“ vysvětlil jeden z autorů článku, teoretický fyzik na RMIT, Andrew Greentree.

Davysův dopis je ztracený, ale podle Deyera se výzkumník zřejmě zajímal o to, jak může biologie vylepšit technologie a Einstein ve své odpovědi naznačil, že k tomuto zjištění budou zapotřebí další studie v oblasti biologie.

Einstein se nemýlil

Einstein se ve své předpovědi nemýlil. Už víme, že mnozí živočichové šestý smysl skutečně mají. Mořské želvy plavou klást vejce na svou rodnou pláž. Lososi se z oceánu vracejí do svých mateřských řek. Velryby, žraloci a ryby se vydávají na dlouhé plavby oceánem bez směrových odchylek. Stěhovaví ptáci při migraci absolvují dlouhé a přesné lety. Tito odlišní tvorové mají jedno společné – magnetorecepci.

Citlivost na zemský magnetismus byla zjištěna také u některých savců. Například český vědec Hynek Burda zjistil, že skot na pastvě preferuje severojižní směr (hlavou k severu, pozadím k jihu). Něco podobného bylo pozorováno rovněž u lišek.

Biologické procesy, díky nimž zvířata změny v zemském magnetismu vnímají, se druh od druhu liší, přičemž vědci tyto mechanismy stále zkoumají.

Zatímco včely změny v magnetismu vnímají břichem, ptáci snímají jemné posuny v magnetickém poli očima. Pomáhá jim v tom protein zvaný Cry4, který náleží do třídy kryptochromů, fotoreceptorů citlivých na modré světlo.

Šváb americký (Periplaneta americana) spolu s rusem a dalšími brouky pomohl českým vědcům.

Před 5 lety učinili zajímavý objev čeští vědci z Masarykovy univerzity v Brně, když pokusy na rusech domácích a švábech amerických zjistili, že kryptochromy jsou u mnoha živočichů pro detekci magnetického pole klíčové, a když tyto proteiny vypneme, ztratí magnetickou citlivost. To navíc bylo demonstrováno už dříve u mušek octomilek.

Kryptochromy jsou vyráběny i lidskými buňkami v sítnicích. Předpokládalo se, že u lidí souvisejí s funkčností biologických hodin. Nedávná studie vědců z Tokijské univerzity ovšem odhalila, že tyto buňky dynamicky reagují na změny v magnetickém poli.

Zemský magnetismus nevidíme a vědomě necítíme. Může však ovlivňovat naše kognitivní funkce. To ale neznamená, že nemáme další skryté schopnosti společné s jinými živočišnými druhy.

Batman mezi námi?

Člověk má pět základních smyslů: hmat, čich, chuť, zrak a sluch. A pak menší pod-smysly, například orientaci v prostoru, propriocepci (hloubková citlivost), příjem bolesti, vnímání teploty, vnímání gravitačního pole a vnímání času.

Podle čerstvé studie japonských expertů z Centra pro informace a neurální sítě na Ósacké univerzitě publikované v Plos One je člověk navíc schopen velmi základní verze echolokace, kterou spojujeme zejména s netopýry, ovládají ji však také kaloni a kytovci (delfíni či kosatky).

Celkem 15 dobrovolníků mělo v laboratoři k dispozici dvojici tabletů a sluchátka. Jeden tablet generoval syntetický echolokační signál, druhý umožnil poslech zaznamenaných ozvěn zvuku odraženého od dvou 3D válců (buďto rotovaly, nebo byly stacionární) v druhé, dobrovolníky neviděné místnosti. Cílem bylo odlišit je podle tvaru na základě zvukové ozvěny.

Echolokační vlny z tabletu nejprve bylo nutné přeměnit ve zvuk slyšitelný pro lidské ucho. „Syntetický echolokační signál použitý v této studii zahrnoval vysokofrekvenční signály až do 41 kHz, které lidé nemohou slyšet,“ vysvětlila autorka studie Miwa Sumiyaová.

Proto byl do místnosti se dvěma válci umístěn další posluchač – malá figurína s mikrofonem v každém uchu. Falešná hlava o rozměrech jedné sedminy lidské lebky ozvěny zachytávala a měnila ve zvuk binaurální, tedy 3D. Díky snížené frekvenci byl tento zvuk slyšitelný obdobně jako prostorový zvuk v kině.

Experiment ukázal, že lidé se správnými technologiemi skutečně mohou rozpoznávat objekty pouze sluchem. Účastníkům to šlo lépe, když válce rotovaly. Zvukové ozvěny se od sebe výrazněji lišily.

Tým Sumiyaové tvrdí, že jejich práce je důkazem společné vlastnosti u lidí a netopýrů detekovat objekty zvukem.

Znamená to, že budeme mít batmanskké schopnosti? Nikoliv, inženýři však tuto technologii mohou vložit například do hodinek či brýlí. Lidem se zrakovým postižením by tak podle odrazů neslyšitelného zvuku usnadnili navigaci a orientaci v prostoru.

Echolokace již lidskou technologii ovlivnila. Sonar (SOund Navigation And Ranging) je zařízení pro zvukovou navigaci a zaměřování. Funguje jako radar, místo rádiových vln ale vysílá vlny zvukové.

Sonarové zařízení vysílá zvukové pulsy, které se odrazí od objektu a vrátí se zpět s informací o jeho vzdálenosti.

Sonar byl využíván hlavně ve vojenství (ponorky), kde sloužil ke snadnému odhalení nepřítele. Sonary se používají také v rybářství k detekci hejn ryb nebo ve zdravotnictví jako neinvazivní vyšetřovací metoda.

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Komáři mají unikátní systém čichu, člověka vycítí několika způsoby

Nová studie zveřejněná ve vědeckém časopise Cell ukázala, že i když komárům odstraníte jeden nebo více receptorů,...

Světlo v noci narušuje imunitní systém, rozbíjí biologické hodiny, říká expert

Premium Říká si světlonoš, ve skutečnosti by nejraději zhasínal. „Biorytmy všech organismů se kdysi řídily jen sluncem a...

Rozšíření oparů souvisí s rozmachem líbání v době bronzové, tvrdí vědci

Příčinou šíření oparů je pravděpodobně rozmach líbání v době bronzové. Vyplývá to ze studie, o které informoval deník...

Jak si savci vedli při katastrofě, která vyhubila dinosaury

Savci přečkali nejhorší důsledky masivního impaktu, na rozdíl od všech neptačích dinosaurů, ale také mnohých ptáků a...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...