Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

  0:01
Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají pocit, že slyší zvuky. Zajímavou anomálii zkoumala červnová studie. Zda se fenomén projevuje i u vás, si můžete vyzkoušet.

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů? | foto: Fotomontáž Tomáš Hegedüš, Public Domain

Možná o své „schopnosti“ víte, možná jste si ji ještě neuvědomili. Zhruba čtvrtina populace zažívá sluchovou halucinaci při sledování obrazu nebo ztišeného videa. Tito lidé slyší zvuky, které podle nich pozorovaný objekt vydává. Respektive mají pocit, že zvuk slyší.

Než si zajímavý fenomén vysvětlíme, můžete se sami ozkoušet. Podívejte se na následující GIFy (pokud možno v tichém, nerušeném prostředí) a zkuste si, zda vám obraz evokuje nějaký zvuk:

Externí obrázek
Externí obrázek

Se vzrůstající oblibou GIFů si jevu všímá čím dál více lidí. Na diskuzní síti Reddit existuje skupina noisygifs, která sdružuje na 138 tisíc uživatelů, kteří vnímají při pozorování rozpohybovaných obrazů zvuky. Pojďme se na zajímavou vnitřní iluzi podívat optikou vědy.

Barevná hudba

Psychologický jev popisuje červnová studie z neuropsychologického měsíčníku Cortex. Autoři fenomén pojmenovávají jako vizuálně vyvolaná auditivní odpověď (vEAR, visually evoked auditory response). Mají za to, že jde o podobný fenomén jako synestezie, což je neurologický jev, kdy reálný vjem jednoho smyslu vyvolá jiný, vnitřní vjem.

Tvrdili vám, že máte jen pět smyslů. Vaše tělo ale zvládá mnohem více

Nejde o nic nového, o zajímavé anomálii a mnoha jejích typech se již ví dlouhodobě. Zřejmě poprvé ji popsal synovec Charlese Darwina v článku Visualized Numerals, který vyšel roku 1880 v časopise Nature. Ruský skladatel Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov přiřazoval hudební tóny k barvám, čemuž se říká fotisma. Notu C vnímal jako bílou, A jako růžovou. Francouzský hudebník Olivier Messiaen vzešel ve známost výrokem: „Hrajte to více zeleně!“ Opačný jev, kdy optický vjem vyvolá akustický, se nazývá fonisma.

Může se také jednat o tentýž smysl. Jedním z nejčastějších typů je vnímání grafického symbolu (písmena, čísla) různou barvou. Ovšem nesmí se plést představa se skutečným pocitem vjemu. Pokud uvidíte slovo pizza, můžete si představit její chuť. Ovšem aby se jednalo o druh synestezie, musíte mít „reálný“ pocit chuti.

Fenomén se nemusí u člověka vyskytovat po celý jeho život, může se objevit pouze v určitém období. Má také různou intenzitu, někteří lidé mohou mít jen slabý, ztrácející se pocit vnitřního vjemu, jiní naopak velmi intenzivní až reálný. Vědci také rozlišují tzv. nepravé synestezie způsobené například intoxikací drogou či různými druhy onemocnění.

Měření neměřitelného

Jak „pravá synestezie“ vzniká? Vysvětleme si to na zraku. Jakmile něco spatříme, zrakový nerv vede signál od receptorů sítnice do mozku. Zde neurony přenášejí vzruch mezi jednotlivými částmi laloku, které jsou specializované na vyhodnocování různých informací.

Jak se signál šíří, jednotlivé dráhy se prolínají. Dráhy vedoucí zrakový vjem se ve spánkovém laloku kříží s drahami jiných smyslů - a právě zde dochází pravděpodobně ke vzniku synestezie. Má se za to, že synestetici mají hustější propojení synapsí v těchto částech a signál jedné z drah může vyvolat aktivitu i v neuronech, které právě vnímaný objekt nevnímají.

Lidé mají v těle chemickou „střelku“ ukazující k severu. Šestý smysl?

Vědci pozorují trend častějšího výskytu u žen nebo umělecky založených osob. Obecně je ovšem velmi vzácný - odhaduje se pouze u tří procent populace. Proč tedy v titulku píšeme o každém čtvrtém?

Autor studie, psycholog Christopher Fassnidge, upřesňuje, že popsaný jev vEAR není přímou formou synestezie. Ta bývá velmi specifická, jako spojení tóniny s určitou barvou, což u auditivní reakce je mnohem složitější změřit. Navíc se může jednat jen o pocitový vjem, který se nejeví reálně jako různé typy synestezie.

„Projevy se u různých lidí velmi liší. Někteří popisují bzučivý zvuk v hlavě, jiní ho přirovnávají k šumu,“ uvádí Fassnidge. Podle něj si řada lidí u sebe jevu nevšimne, dokud si to přímo nevyzkouší. Dodává, že někteří se jevu nemohou zbavit, jiní v sobě mohou při silnějším soustředění smyslový pocit vyvolat.

Podobně jako bolest, vEAR objektivně změřit nelze a vědci se musí spolehnout na vnitřní pozorování, které může být značně zkreslené. I proto se k synestezii dlouhou dobu přistupovalo s rezervou. 

Autoři nové studie zvolili následující postup: v laboratoři provedli experiment se skupinou lidí, kterým promítli 24 GIFů. Požádali je, aby ohodnotili evokovaný zvukový pocit na škále od 0 do 5. Ty, kteří u alespoň poloviny pohyblivých obrázků uvedli 3 a více, vyhodnotili jako osoby s vEAR.

Nejlepší optické iluze, ze kterých vám budou oči přecházet

Jde také samozřejmě o obrázek, který vnímáte. GIF šplouchající ryby nebo otáčecí diskokoule může evokovat zvuk víc než pohybující se tečky a čárky. Ovšem Fassnidge uvádí, že i když v loňském experimentu odebral všechny GIFy z reálného světa a ponechal jen abstraktní záběry, pětina lidí ohodnotila auditivní odpověď jako 3 a více.

Byť vEAR zřejmě není přímým typem synestezie, může stejně jako ona přispět ke zkoumání komplexnosti našich smyslů, jak jsou provázané a vzájemně se doplňují (jako známé spojení chuti s čichem).

Chcete zjistit, zda máte vEAR i vy? Velmi podobný průzkum, který dal Fassnidge testovaným osobám, si můžete projít zde (anglicky, GIFy jsou v druhé části dotazníku).

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Nobelovská radiace vzala Sklodowské roky života

Seriál Dřevěná kůlna. Na zemi udusaná hlína, popraskaná skleněná střecha, v zimě mráz, v létě vedro. To byla laboratoř, v níž...

STO OBJEVŮ: Cestu od tlakového hrnce k parnímu stroji lemovaly výbuchy

Seriál Byla to dlouhá cesta od Papina k Wattovi, než lidem začal spolehlivě sloužit parní stroj. S čím vším se parní...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

STO OBJEVŮ: Milovaná podprsenka přinesla revoluci v dámském prádle

Seriál Přinejmenším dvě dámy by se mohly soudit o vynález podprsenky. Vyhrála by Herminie Cadolle s nápadem uvedeným v roce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...