Diskuze

Jak se rozhoduje o koronaviru? Z dat to není vůbec jasné, říká statistik

Z epidemiologického hlediska se situace v České republice vyvíjí výborně, naznačují všechny dostupné údaje (byť kusé). Proč a jak se ovšem v této situaci uvolňovala opatření stávajícím tempem, to z nich příliš jasné není, píše statistik Karel Helman.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AW

Už na začátku článku je zmíněn skutečně podstatný aspekt, že nevíme kdo je testován. Rozhodně se to v čase mění. Zkraje při malém počtu testů to byli lidé s typickými příznaky a zároveň přijíždějící z rizikových oblastí. Teď se často testují lidé bez příznaků (třeba sociální/zdravotní pracovníci, kontakty nemocných). Současně tam jsou pozitivní retesty. Od tohohle vlivu data úplně očistit neumíme. Že ale klesá počet lidí aktuálně diagnostikovaných (a dovolím si tvrdit i reálně nakažených) je fakt.

1 0
možnosti
JF

Nevím proč by měl názor nějakého asistenta na VŠE co umí udělat pár grafů z veřejných zdrojů mít nějakou váhu a být bernou micí v něčem, čemuž zákonitě nemůže rozumět.

1 5
možnosti
JK

Co třeba proto, že o tom zpracování dat a významu vstupů ví řádově víc, než Vy, Vojtěch, Hamáček a Babiš dohromady ? ;-)

1 0
možnosti
SN

To je všude najednou řada odborníků.

2 1
možnosti
PK

Ačkoli taky považuji % nakažených z testů jako aktuálně nejlepší indikátor situace, tak tenhle graf by potřeboval očistit od re-testů. Poslední dobou IMHO totiž to % pozitivních klesá také proto, že se rapidně zvyšuje počet vyléčených, kteří mají vždy minimálně 2 negativní testy. Takže reálné % nově nakažených může být 2x větší.

4 0
možnosti
AW

Těch vyléčených jsou desítky denně, testů řádově 5000. I kdyby mezi 4900 negativními testy bylo 100 re-testů, nehraje to tam statisticky významnou roli. Na dvojnásobek by těch negativních re-testů muselo být okolo 2500.

2 0
možnosti
PN

Základním problémem je, že většina analýz řeší pouze přímé důsledky Covidu. Ale je zcela zásadní se podívat, jak zastavení plánovaných zdravotníckých výkonů (operace, preventivní vyšetření, ambulatní léčba) dopadlo na pacienty. Zandbaná péče o neakutní případy, prošvihnuté nálezy nádorů v ranném stádiu nás busou stát mnohem více životů i pěněz (pozdní léčba je výrazně dražší). A k tomu všemu pozastavená ekonomika. Např. nezaměstnanost, finanční problémy přinášení lidemdloiuhodobé stresy, které vedou k závažným onemocněním. Obávám se, že tady bude účet mnohem vyšší než za covid.

9 0
možnosti
DK

Myslím že je zřejmé jíž delší dobu, že se tato vláda nerozhoduje na základě analýzy dat výskytu Covid-19, ale maximálně tak analyzuje výzkumy veřejného mínění...co taky čekat od populisty.

15 1
možnosti
VW

Problém je, že pan Helman nebere v úvahu epidemiologická hlediska. A také jaké je chování viru. Rychlé rozvolnění, které spustí druhou vlnu, může být i z ekonomického hlediska větší katastrofou, než počkat s rozvolňováním různých oblastí o jeden čii dva týdny. Už se o tom přesvědčilo třeba Japonsko. Další důvod pro pro postupné rozvolňování a udržování chytrých karanténních a hygienických opatření popsuje i parazitolog Jaroslav Flegr: https://jaroslavflegr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=750758 . Podrobněji jsem se to pokusil popsat, proč by se měla zachovat jistá opatrnost zde: http://www.osel.cz/11144-dosavadni-zkusenosti-s-epidemii-covid-19.html .

8 1
možnosti
AM

A26l49e25x 38M63a61c88h

4. 5. 2020 16:16

Keyž se nic nedělo, proč se nařizovala práce studentům?

0 2
možnosti
Foto

Prymula s tím pošahaným zdravotním statistikem Duškem si všechna data nechávají pro sebe a něco si tam šmudlají, jak se jim to zrovna hodí a mají náladu...

11 8
možnosti
MK
MK

Ty zákazy se rozvolňují podle toho, kolik kdo dostal e-mailů a co kdo navnímal na sociálních sítích. Jiné pravidlo neexistuje.

21 2
možnosti
TK

Když paní Schillerova použila ten výraz o potřebě "navnímat" ty maily a zprávy na FB, to jsem šel do kolen.

7 0
možnosti