Placenou satelitní TV čeká největší propad. Poroste IPTV a pozemní TV

  19:38aktualizováno  19:38
Nejnovější odhady vývoje platforem pro sledování televizního vysílání v zemích západní Evropy ukazují mírný posun. Snížení počtu diváků, a tím pádem i předplatitelů čeká placené satelitní i pozemní služby. Vydělat na tom mohou IPTV platformy.

Polovina z 18 zemí západní Evropy zaznamená v nejbližších pěti letech pokles zájmu o placené televizní služby. Naopak vzroste počet domácností, které přijímají pozemní digitální televizní vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 bez jakýchkoli měsíčních poplatků a plateb za dekódovací karty. Vyplývá to ze studie britské společnosti Digital TV Research, jež se zaměřila na prognózu vývoje podílů jednotlivých placených televizních platforem v západní Evropě. 

Analytická firma dospěla k závěru, že z placených služeb čeká nárůst pouze IPTV (televize šířená přes internet), zatímco satelitní televize bude podle studie přicházet o zákazníky. Nejčastějším způsobem příjmu televizního signálu zůstane volně dostupné bezplatné terestrické vysílání.

Z téměř 180 milionů domácností v 18 sledovaných západoevropských zemích letos přijímá 50 milionů bezplatnou pozemní digitální televizi. Oproti loňskému roku jde podle studie Digital TV Research o nárůst o jeden milion domácností. V roce 2024 by jich podle výhledu analytiků mělo být dokonce 52 milionů, o dva miliony více než v letošním roce.

Počet diváků (v milionech) jednotlivých platforem příjmu televizního vysílání

Počet diváků (v milionech) jednotlivých platforem příjmu televizního vysílání

Z dalších televizních platforem má růst už pouze IPTV, zato dvojnásobným tempem oproti bezplatnému DVB-T/-T2. Zatímco loni IPTV využívalo 33 milionů západoevropských domácností, letos je to již 35 milionů a v roce 2024 by mělo jít o 39 milionů domácností. To bude téměř tolik, kolik jich má nyní digitální kabelovou televizi (40 milionů).

U satelitu převáží bezplatný příjem

Kabelová televize zažívá stagnaci. Od loňska vzrostl počet domácností v západní Evropě s aktivní zásuvkou DVB-C o jeden milion na zmíněných 40 milionů a tento počet by měl zůstat i v následujících pěti letech. Naopak klesá počet domácností s funkční přípojkou analogové kabelové televize: ze tří milionů v loňském roce na dva miliony letos a do pěti let by jich měl být už jen milion. Digital TV Research zaznamenal pokles zájmu i o placené pozemní televizní kanály. Loni si je předplácely čtyři miliony domácností v západní Evropě, letos jde o tři miliony a do roku 2024 by jejich počet podle studie měl klesnout na dva miliony. Ještě významnější pokles předvídají analytici placené satelitní televizi.

Zatímco loni i letos některou z placených satelitních platforem v západní Evropě využívalo 23 milionů domácností, do roku 2024 by jejich počet měl klesnout na 20 milionů. U satelitního příjmu tak převáží ty domácnosti, které sledují bezplatné, volně šířené satelitní stanice. Těch je nyní v 18 sledovaných západoevropských zemích 23 milionů a stejný počet by měl zůstat i v horizontu následujících pěti let. Placený satelit se propadl až na třetí místo mezi Pay TV platformami za digitální kabelovou televizi a IPTV. Nejmladší platforma IPTV překonala v počtu domácností placený satelit již v roce 2015. V zemích střední a východní Evropy se tento trend teprve očekává.

Telco společnosti ovládnou trh s Pay TV

Digital TV Research přisuzuje nástup IPTV rostoucímu významu telekomunikačních skupin. „IPTV provozují telco společnosti. Některé z nich mají aktiva i v jiných televizních platformách. Budou-li všechny aktuálně navrhované transakce schváleny regulačními orgány, pak budou mít telekomunikační operátoři do roku 2014 celkem 18,61 milionu předplatitelů televizních služeb vyjma IPTV. Zákazníků IPTV pak budou mít 38,72 milionu a dohromady budou kontrolovat 56 procent zákazníků placené televize,“ tvrdí autor studie Simon Murray. „Bude to znamenat změnu v oboru placené televize v západní Evropě. Klasické placené televizní vysílání totiž není pro telekomunikační společnosti prioritou, tou jsou širokopásmové a mobilní služby,“ dodává.

Do roku 2024 by mělo placené televizní služby využívat 101,59 milionu domácností v západní Evropě. Z toho čtvrtina bude z Německa, 15 procent z Velké Británie a 14 procent z Francie. Naopak jiné země budou placené televizní služby opouštět. Nejvíce zákazníků ztratí Pay TV v Itálii, kde by od nich mělo v letech 2018 až 2024 odejít 728 tisíc klientů. Následovat má Británie s odlivem 621 tisíc platících domácností, což povede ke ztrátě jedné miliardy dolarů za toto období. Británie však zůstane nejlukrativnějším trhem pro placenou televizi v západní Evropě. Naopak Itálie očekává pokles výnosů o 823 milionů dolarů, což představuje 24 procent oproti dnešku. Hlavním důvodem je přechod největší mediální skupiny v zemi Mediaset od pozemní placené televize do onlinu.

Text vyšel původně na serveru Televizníweb.cz a byl redakčně upraven.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz