Technický plán přechodu je dokument, který mimo jiné stanovuje i to, kdy se mají vypínat vysílače šířící současný standard digitálního vysílání ve formátu DVB-T. Pokud vše půjde podle tohoto „jízdního řádu“, pak se první programy v DVB-T odmlčí zhruba za sedm měsíců, konkrétně 27. listopadu. Budou to vysílače v Praze na Žižkově a Cukrák v okrese Praha–západ, které přestanou šířit signál programů České televize.
Právě Česká televize je lídrem přechodu na nový formát digitálního vysílání. Jako první spustila a dokončila přechodovou síť a také jako první bude vysílat jen v novém DVB-T2 formátu. Má to jednoduché, současná přechodová síť MUX 11 šířená z 26 vysílačů se totiž rovnou překlopí do standardního multiplexu (vysílací kanál obsahující digitální programy) MUX21 až na čtyři výjimky, kde bude třeba přeladit (České Budějovice, Chomutov, Vimperk, Ústí nad Labem).
U komerčních stanic, které jeden multiplex sdílejí, bude přelaďování ve výrazně vyšší míře. Řada pozic ovšem zůstane, jen na ní budou jiné kanály, jak na středeční tiskové konferenci uvedl Marcel Procházka, který má strategii přechodu na nový formát v Českých radiokomunikacích na starosti.
Přechod pro téměř dvě třetiny uživatelů
Přechod na nový formát se týká asi 60 procent domácností, které podle průzkumu firmy Nielsen Admosphere využívají pozemní televizní vysílání, byť to nemusí být výhradně jen tento způsob šíření televizního signálu. Tito diváci tak budou muset přejít na nový formát nebo jiný způsob příjmu.
Je zajímavé, že se podle měsíční zprávy této firmy z prosince 2018 již několik let v podstatě nemění průměrný čas, který lidé tráví sledováním televize. Je to o něco více než tři hodiny a dvacet minut denně.
Podle březnového průzkumu na vzorku zhruba dvou tisíc respondentů již asi 83 procent uživatelů ví o přechodu na nový formát, necelých 19 procent již nyní sleduje DVB-T2 a dalších šest procent již je na příjem v novém formátu připraveno.
Česká televize se chystá před vypnutím vysílat na DVB-T kanálech informační proužek, jako to bylo u přechodu z analogového na digitální vysílání. U komerčních stanic to zatím není jisté.
Ty začnou s vypínáním v lednu. Konkrétně osmého ledna 2020 bude kompletně vypnuté staré vysílání z vysílače Praha Žižkov. Pak bude vypínání DVB-T a zapínání finálních sítí DVB-T2 pokračovat až do červa příštího roku.
Poslední vysílač má být podle plánu převeden na nový formát mezi 29. a 30. červnem. Má to být vysílač Ploštiny – Valašské Klobouky.
Připravuje se placené vysílání
Středeční informaci o tom, že i řada komerčních televizí přejde na vyšší rozlišení o velikosti 1440 × 1080 pixelů, poněkud pokazilo prohlášení skupiny Prima, že chystá vysílání jen v rozlišení 1280 × 720 bodů. I tak je to však o něco lepší než současné rozlišení 940 × 540 zobrazovacích bodů.
Zároveň potvrdila předchozí obavy z toho, že do pozemního vysílání přijde placený kanál. Právě nižší rozlišení má vytvořit prostor, jak pro příchod nových stanic, jako je CNN Prima News, tak po vzoru rakouských (Simpli TV) či německých (Freenet TV) kanálů přinést placený kanál, který bude patrně ve vysokém rozlišení.
Přechod na DVB-T2Vše o přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání si můžete přečíst v článku Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2. Termíny ukončování stávajícího vysílání jsme přinesli v článku Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha. A otestovali jsme i několik set-top boxů, které slouží pro příjem DVB-T2 u starších televizí. |