Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2 | foto: ČRa / koláž iDNES.cz

Staré TV vysílání končí v červnu 2020. Nové bude s vyšším rozlišením zdarma

  • 155
Již za sedm měsíců vypne operátor první vysílače odcházejícího DVB-T standardu. Po polovině příštího roku se pak odmlčí úplně. To již bude plně v provozu nové DVB-T2 vysílání, kde se na rozdíl od původních předpokladů objeví ve vysokém rozlišení zdarma i řada komerčních stanic.

Kanály televizních skupin Prima, Barrandov a také Seznamu budou ve finálním vysílání ve výrazně vyšším rozlišení. Sdělil to ve středu na tiskové konferenci Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací. Ty provozují většinu vysílačů, odkud se pozemní televizní signál šíří.

Seznam stanic v jednotlivých multiplexech při přechodu na DVB-T2.

Již dříve se vědělo, že v novém formátu bude vysílat zdarma ve Full HD Česká televize, ale nebylo jasné, zda případné vysílání ve vyšším rozlišení nebudou chtít komerční televize zpoplatnit.

Ano, mluvíme o vyšším rozlišení a ne o Full HD vysílání. Ani jedna z komerčních stanic totiž neplánuje vysílání v plném vysokém rozlišení.

Nejblíže mu bude již výše zmíněné vysílání kanálů Primy, hlavního kanálu TV Barrandov a Seznamu, které budou mít rozlišení 1440 × 1080 zobrazovacích bodů. Ostatní kanály komerčních vysílatelů budou mít rozlišení 960 × 540.

Přehled stanic mulitplexu 23 s rozlišením v DVB-T2

Přehled stanic mulitplexu 22 s rozlišením v DVB-T2

Přehled stanic veřejnoprávního mulitplexu s rozlišením v DVB-T2

Podle aktuálních informací, se však ukazuje, že kanály skupiny Prima budou mít rozlišení menší, než jaké uváděli České radiokomunikace (ČRa).

„Skupina Prima nikdy neplánovala na platformě DVB-T2 vysílat zdarma v kvalitě HD. Diváci tak v rámci pozemního vysílání DVB-T2 budou moci sledovat zdarma vysílání kanálů skupiny Prima ve kvalitě SD+ (1280 × 720 , pozn.red.),“ vysvětluje Gábina Semová vedoucí PR oddělení Primy v reakci na informace ČRa.

„Nasmlouvané kapacity v DVB-T2 hodlá skupina Prima využít pro spuštění dalších kanálů, jako například CNN Prima News, nebo realizovat spuštění placené televize na této platformě prostřednictvím operátora, který dojedná podmínky napříč trhem a novou placenou televizní službu na trh uvede,“ vysvětluje.

Neprokládané vysílání

Všechny vysílané kanály nabídnou toto rozlišení v neprokládaném režimu (označován jako p). Ten na rozdíl od prokládaného (i), kdy se vykreslují ve snímku sudé nebo liché řádky, nabízí celý obraz najednou.

Neprokládaný režim ale nebude originální. U komerčních televizí jej bude z prokládaného přepočítávat speciální zařízení, které za tímto účelem  provozují České radiokomunikace. Česká televize si přepočet zařizuje vlastními silami.

„Televizory měly problém s příjmem prokládaného řádkování," vysvětlil  důvody přechodu na neprokládaný režim vysílání Marcel Procházka ředitel strategie a regulace Českých radiokomunikací. „Byl to jeden z důvodů, proč jsme začali certifikovat (přijímače DVB-T, poz. red.). Asi třicet procent televizorů před třemi až čtyřmi roky s tím mělo problémy,“ řekl ředitel regulace Českých radiokomunikací.

Přechod na DVB-T2

Vše o přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání si můžete přečíst v článku Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2. Termíny ukončování stávajícího vysílání jsme přinesli v článku Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha. A otestovali jsme i několik set-top boxů, které slouží pro příjem DVB-T2 u starších televizí.

Aktuliazce: Doplnili jsme vyjádření skupiny Prima týkající se rozlišení vysílání v DVB-T2.

Oprava: Z textu jsme vymazali špatnou informaci o rozlišení kanálů skupiny Nova