Digitální televize za pár korun. Otestovali jsme devět nejlevnějších set-top boxů

  3:00aktualizováno  3:00
Otestovali jsme levné přijímače digitální televize do 1200 Kč. Příjemně nás překvapily. PORTE DVB-8199 je vybaven USB portem, který připojí i čtečku paměťových karet a přehraje třeba hudbu v MP3. Pokud používáte starší televizor využijete set-top box Strong SRT 5016, který dokáže poslat obraz i po obyčejném anténním vstupu.

Pět set-top boxů pro DVB-T

Vzhledem k širokému cenovému rozpětí a šíři nabídky, je nutné hned na začátek říci, že i levné přístroje pro příjem pozemního digitálního vysílání (takzvané set-top boxy) zcela stačí k tomu, abyste získali standardní a kompletní programovou nabídku všech českých televizních kanálů.

Nemůžete očakávat nadstandardní funkce, ty jsou právě doménou dražších přístrojů. Ani jeden model v testu například nemá CI slot pro dekódování zamknutých programů. Zapomeňte i na pokročilé funkce MHP či práci s formátem MPEG-4 a tím i prakticky na vysoké rozlišení. Mrzet vás to příliš nemusí. Zpětný kanál MHP (například nakupování přes televizi, nejrůznější hry, atd.) téměř nefunguje a ve vysokém rozlišení televize sice již vysílají (např. ČT a NOVA - více zde), přes pozemní vysílání DVB-T pro něž jsou set-top boxy určeny, se jich hned tak nedočkáme.

Přečtěte si včerejší článek o digitalizaci:
Vše, co jste chtěli vědět o digitální TV a báli jste se zeptat

Philips DTR220

Přijímač digitálního vysílání Philips DTR220 zaujme na první pohled tím, jak je malý. Je to prakticky nejmenší přístroj v našem testu. Jako jeden z mála námi testovaných přístrojů toto zařízení nemělo na čelní straně žádné ovladače. K řízení philipsu tak může sloužit pouze dálkové ovládání.

Set-top box Philips

Ovladač je kompaktní, poměrně přehledný, ale ve tmě může být problém najít některé prvky. Kombinace černé s malými bílými nápisy může činit problémy. Přístroj nabízí připojení přes dva SCART moduly a navíc digitální SPDIF zvukový výstup.

Set-top box Philips s ovladačem Set-top box Philips zezadu

Programový průvodce EPG sice nabízí podrobné informace, avšak nelze zobrazit informace u více programů najednou. Vždy tak můžeme listovat a vybírat pouze u sledovaného programu. Je příjemné, že při stisknutí tlačítka EPG se nám zobrazí nejen informace o sledovaném programu, ale zároveň i možnosti, které stanice nabízí - například to, že lze spustit teletext.

Set-top box Philips - EPG

Časovač, který slouží k plánování zapnutí přístroje pro nahrávání, nabízí na jedné obrazovce 8 pozic. Systém jako u ostatních přístrojů pracuje s časovými pásmy a například i s letním časem. V menu lze také nastavit poměr stran obrazovky, a jak bude sledovaný kanál na této obrazovce zobrazen.

Set-top box Philips - info o programu Set-top box Philips - hlavní menu

Co se týká upgradu, philips jej nabízí automaticky vzduchem přes anténu.

Set top box od Philipsu nabízí jeden z nejkvalitnějších obrazů. Také velice kvalitní zvuk. Co se týká citlivosti tuneru, i ta patřila k těm lepším.

Pochválit také musíme za Scart kabel, který je součástí balení.

 Philips DTR220  
Konektory
Cena
Rozměry
Hmotnost
Spotřeba on-line/standby
2x SCART, SPDIF
1 040 Kč
200 x 85 x 33 mm
244 g
min 7/ max 5 W 

Strong SRT 5016

Stříbrný set top box Strong SRT 5016 patřil sice k největšímu zařízení našeho testu, ale také nabídl největší výbavu, jako jediný totiž disponoval tzv. RF modulátorem. Ten využije každý, kdo nemá na televizi žádné jiné vstupy než ten anténní.

Set-top box Strong

Zapojení je jednoduché. Podle návodu se propojí jednotlivé anténní konektory na set top boxu a výstup se pak zapojí přímo do televize. Zároveň je nutné na přístroji nastavit výstupní frekvenci, kterou neblokuje žádný vysílaný program. Vedle tohoto výstupu však strong nabízí 2x SCART a klasický videovýstup na cinch se dvěma audiovýstupy na stejném rozhraní a jedním digitálním zvukovým SPDIF. Tentokrát nechybí sériový výstup pro update.

Set-top box Strong zezadu Set-top box Strong s ovladačem

Dálkové ovládání nabízí poměrně bohatou nabídkou tlačítek, a to i těch speciálních, která spouští jen určitou funkci. Výhrady však máme ke zpracování, protože některá gumová tlačítka měla velice nepříjemný chod.

Také nás překvapilo, že když jsme na ovladači stiskli příslušné tlačítko pro výběr kanálu, odpovídající číslo se sice na obrazovce objevilo, ale program se nepřepnul.

Set-top box Strong - EPG Set-top box Strong - info o porgramu Set-top box Strong - hlavní menu

Jinak patřil strong k těm lepším. A to především díky výsledné obrazové kvalitě i zvuku, kterým konkuroval snad jen philips. Citlivost systému patřila k průměru. Strong patří k přístrojům, které u programového průvodce zobrazují informace u jedné stanice.

Set-top box Strong - náhled programů

Zajímavou funkcí je náhled nalezených programů v malých oknech na jedné stránce. Časovač nabízí deset pozic.

  Strong SRT 5016  
Konektory

Cena
Rozměry
Hmotnost
Spotřeba on-line/standby
2x SCART, SPDIF, Cinch – Video out a L/R audio
1 160 Kč
260 x 210 x 40
1 140 g
max. 20/max. 10 W  
Do testu zapůjčila společnost FAST

PORTE DVB-8199

Jinak obyčejný set top box PORTE DVB-8199 je zajímavý především možností připojit USB zařízení, ze kterého lze přehrát MP3 hudbu anebo fotografie ve formátu JPEG. Případně může sloužit k upgradu zařízení. Zvládne dokonce i víceformátovou USB čtečku karet. Problém je však se samotným přehráváním. Poměrně dlouho trvá, než se načte i relativně malý obrazový soubor, a v nabídce jsme neobjevili ani žádný slideshow mód. Navíc si hned na začátku musíte vybrat, zda budete hledat hudební, anebo obrazové soubory.

Set-top box Porte

Přístroj také nenabízí žádné ovládací prvky na něm samotném. Jinak je vybaven standardními dvěma SCART výstupy, třemi cinch (video, levý a pravý zvukový kanál) a jedním digitálním zvukovým SPDIF.

Set-top box Porte zezadu Set-top box Porte s ovladačem

Porte se může pochlubit patrně nejlépe padnoucím dálkovým ovladačem, kterému by snad jen slušelo výraznější oddělení směrových tlačítek s potvrzujícím tlačítkem O. K.

Výsledná obrazová kvalita utrpěla poněkud hrubším rastrem a také horším zobrazením pohybu. Celkově jsme ji ohodnotili jako průměrnou. Stejně tak průměrná byla i citlivost reciveru.

 Set-top box Porte - Hlavní menu Set-top box Porte - multimediální menu Set-top box Porte - nahled programu

Také tento přístroj nabízí možnost nechat si zobrazit nalezené programy v devítiobrazovkovém náhledu na jedné ploše. Originální pohyblivé menu nabízí v této kategorii standardní funkce s výjimkou již zmíněných multimediálních.

Set-top box Porte - EPG

Ani zde jsme nenarazili na EPG zobrazující plánované vysílání více kanálů najednou. Naprogramovat lze až deset časových úseků, kdy se má přístroj spustit, a nabídnout tak potřebný program nahrávacímu zařízení. Součástí balení je propojovací A/V kabel s cinch konektory.

 PORTE DVB-8199  
Konektory

Cena
Rozměry
Hmotnost
Spotřeba on-line/standby
USB, 2x SCART, SPDIF, Cinch – Video out a L/R audio
1 029 Kč
300 x 250 x 80 mm
1 400 g
max. 20/ max. 10 W  
Do testu zapůjčila společnost 100Mega

Evolve DT-0202

Nejlevnější přístroj testu nese označení Evolve DT-0202. Je to jediný set top box našeho testu, který má programového průvodce, jenž dokáže zobrazit najednou programy více stanic. Člověk tak nemusí nahlížet do papírového programu, aby zjistil, co jednotlivé stanice právě dávají a co bude na programu poté nebo třeba za týden.

Set-top box Evolve

Samotné zařízení nabízí dva ovládací prvky pro posun mezi programy nebo v menu a na zadní straně standardní sadu konektorů. To znamená 2x SCART výstup, tři cinch (video, levý a pravý zvukový kanál) a jeden digitální zvukový SPDIF.

Set-top box Evolve zezadu Set-top box Evolve s ovladačem

Dálkové ovládání se dobře drží a má dobře přístupné základní ovládací prvky. Chybí však větší zvýraznění důležitých tlačítek, jako je například EPG.

Set-top box Evolve - EPG Set-top box Evolve - info o programu Set-top box Evolve - hlavní menu

Přístroj samotný nabízí dva ovládací prvky pro posun mezi programy nebo v menu a na zadní straně standardní sadu konektorů. Evolve nabízelo jeden z nejhorších obrazů s hrubým rastrem, zvýrazněním komprese a dalšími neduhy v oblasti kontrastu. Zvuk už takové problémy neměl. Citlivost digitálního tuneru patřila k průměru.

Set-top box Evolve - náhled programů

I evolve je schopné nabídnout obrazovou mozaiku složenou z devíti snímků z aktuálně vysílaných programů.

  Evolve DT-0202  
Konektory

Cena
Rozměry
Hmotnost
Spotřeba on-line/standby
2x SCART, SPDIF, Cinch – Video out a L/R audio
700 Kč
226 x 120 x 38 mm
1 500 g
max. 15 W/nezjištěna  
Do testu zapůjčila společnost Abacus

Sencor SDB-1008T

Tak trochu retro design má přijímač od společnosti Sencor. Model SDB-1008T sice nepatří k nejmladším, ale jeho novější verzi s HDMI rozhraním se nám nepodařilo sehnat. V každém případě se jedná o standardní přístroj za jednu z nejnižších cen na trhu.

Set-top box Sencor

Nepřekvapí tedy ani standardní ovládací prvky a klasická nabídka dvou konektorů SCART a jeden zvukový SPDIF.

Set-top box Sencor zezadu Set-top box Sencor s ovladačem

Dálkový ovladač využívá bohatou šíři tlačítek pro speciální funkce. Má je však přehledně rozdělené jednak barevně a jednak tvarem. Zdá se, že levnější přístroje mají menší problémy s obrazem. Ani ten na Sencoru nepatřil k nejlepším, byl jen o něco lepší než u přístroje Evolve. Lépe na tom byl s citlivostí, kde se řadí k průměru.

Set-top box Sencor - EPG Set-top box Sencor - hlavní menu

Časovač nabízí deset volných pozic.

SenicorSDB-1008T  
Konektory
Cena
Rozměry
Hmotnost
Spotřeba on-line/standby
2x SCART, SPDIF
790 Kč
220 x 170 x 44 mm
1 200 g
max 10 W/nezjištěna  
Do testu zapůjčila společnost Fast

Společné vlastnosti

U všech přístrojů již byla bezproblémová čeština jak v menu, tak v teletextu i EPG. Většinou nabízely napájení antény, nastavení vydrželo i po dlouhodobém vypnutí zařízení díky vnitřní paměti. Společná také byla možnost nechat si nastavit automaticky poměr stran obrazu podle vysílání.

Ani v jednom set top boxu nechyběl set her typu Tetris či Gomoku, někde byl i kalendář.

Podívejte se, co umí další levné set top boxy v našem předchozím testu, kde se utkaly modely od firem Genius, GoGen, Hyundai a Mustek. Níže nabízíme výtah z tohoto testu, celý jej najdete v tomto článku.

Jedná se modely, které jsou stále v prodeji a prodejci je běžně nabízejí 


Mustek DVB-T 350

Nejlevnější model minulého testu Mustek DVB-T 350 jako jediný nemá displej, ale pouze stavovou diodu. Ta svítí červeně v pohotovostním (standby) režimu a zeleně při spuštění set top boxu.

Set-top box mustek DVB-T350 Set-top box mustek DVB-T350 - konektory

Především potěší plná podpora češtiny, která ulehčí řadě uživatelů život. Další praktickou položkou je možnost nechat si v menu zobrazit mapu kláves na dálkovém ovladači. Pak již stačí jen stisknout příslušnou klávesu a zobrazí se rovnou nápověda s tímto tlačítkem svázaná.

Set-top box mustek DVB-T350 - dálkové ovládání Set-top box mustek DVB-T350 - dálkové ovládání Set-top box mustek DVB-T350 - menu dálkové ovládání

Celkově patří přístroj díky svému vybavení k lepšímu průměru v nejnižší cenové kategorii s jistým omezením v EPG. Přístroj do testu zapůjčila firma Actebis.

 Mustek DVB-T 350  
 Cena  930 Kč
 Rozměry   27 × 15 × 4 cm
 Hmotnost  1,7 kg

Genius TvGoT32

Podobné menu nabízí i další testovaný model Genius TVGO-DVB-T32. Ten byl se svými rozměry 25 x 16 x 4 cm nejmenším modelem tehdy recenzované čtyřky a s jedním kilogramem hmotnosti i nejlehčím.

Set-top box Genius TVGo T32 pro DVB-T Set-top box Genius TVGo T32 - konektory

Kovový kryt v šedočerném provedení má na přední straně číslicový LCD displej, který je schopen zobrazit pořadové číslo sledované stanice, ale také například sílu signálu. To když uživatel vyzkouší speciální funkci, která mu ukazuje aktuální stav signálu podle toho, jak pohybuje anténou. Systém má nadprůměrnou citlivost, a to i díky možnosti napájet pokojovou anténu.

Set-top box Genius TVGo T32 - dálkový ovladač

Standardní zástupce cenové kategorie pod 1 500 Kč nenabízí sice nic navíc, ale na druhou stranu nezklame nepřehnaná očekávání. Za cenu kolem 1 000 Kč, za kterou jsme jej v několika internetových obchodech nalezli, se jedná o dobrou koupi.

 Genius TVGO-DVB-T32  
 Cena  990 Kč
 Rozměry   25 × 16 × 4 cm
 Hmotnost  1 kg

GoGen DVB 930 T a Hyundai DVB-T 960

Další dva přístroje se dají v podstatě popisovat jako jeden. Až na jednu důležitou a pár menších výjimek se jedná o stejné produkty, jen v různém balení. Dokonce mají i stejný ovladač.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 Set-top box GoGen DVB 930 T Set-top box GoGen DVB 930 T ve stojanu

Ten hlavní rozdíl spočívá v tom, že GoGen disponuje RF modulátorem. To znamená, že na výstup antény dokáže poslat vlastní signál, a využije jej tak i divák, který má na TV pouze anténní vstup.

.Set-top box Hyundai DVB-T 960 - konektory Set-top box GoGen DVB 930 T - spodek

Co se softwarové výbavy týká, je na tom lépe Hyundai, který nabízí plně počeštěné menu. GoGen má popis menu v angličtině. Jinak ale problémy s češtinou nemá. Pochválit musíme dobře zpracované EPG.

Oba modely, využívající tuner od firmy Philips, zaujmou dobře zpracovaným ovládáním a dostatečnou citlivostí a výsledným obrazem..

 Hyundai DVB-T 960  
 Cena  850Kč
 Rozměry   26 × 17 × 5 cm
 Hmotnost  1,2 kg

 GoGen DVB 930 T  
 Cena  980 Kč
 Rozměry   25 × 18 × 5 cm
 Hmotnost  1,5 kg

Křištálová lupa

 
Témata: DVB-T, GoGEN, Set-top box

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Najdete na iDNES.cz