Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Vše, co jste chtěli vědět o digitální TV a báli jste se zeptat

  3:00
Uvnitř test základních set-top boxů - Do konce října zmizí z další části Česka jeden z analogových programů. Možná i vás tento přechod v říjnu postihne. Nabízíme vám ucelený pohled na to, co vás čeká a nemine.

Digitální TV přináší mnohem více programů

Kdo bude chtít vypínaný program ČT2 i nadále sledovat, musí si pořídit přijímač digitálního vysílání.

Co má umět set-top box

Přijímače pozemního digitálního TV vysílání, tzv. set-top boxy, jdou nyní na dračku. Tak jako v ostatních zemích i v ČR za to může především vypínání analogového vysílání. Drtivou většinu z prodejů přitom tvoří přístroje s cenou do 2 000 korun. Z nich nejčastěji ty, za které majitel dá kolem 1 000 Kč.

Jednoduchý přístroj ušetří starosti i peníze
I ty nejjednodušší set-top boxy nabízí kvalitní příjem signálu a jednoduché ovládání. Obejdou se však bez nadstandardních funkcí. Spokojit se musíte maximálně s EPG (Elektronický programový průvodce) a teletextem.
Standardními rozhraními u nejlevnějších set-top boxů bývají anténní vstup a výstup, jedno nebo dvě rozhraní SCART a vstup RS-232 (možnost upgradu firmwaru z PC), které někdy doplňují výstupy S-Video a Video.
Takový přístroj se vyplatí všem, kteří chtějí pouze do své současné televize dostat digitální signál. Nic víc není opravdu potřeba a nemá smysl vydávat více peněz.

Křištálová lupa Další funkce zvyšují cenu
Mezi první skupinu patří například modely, které jsou vybaveny dvěma tunery, což oceníte v okamžiku, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat. A také například ty, které nabízejí podporu MHP nebo CI slot.
Takové přijímače s CI (Common Interface) šachtami pro vložení dekódovacího modulu umožňují přijímat kromě volně šiřitelných programů i kódované kanály. Případně může CI sloužit k upgrade přístroje.
Náročným uživatelům jsou určeny přístroje s MHP (Multimedia Home Platform), což je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizoru. K tomu, aby něco takového mohlo fungovat, musí být přístroj vybaven zpětným kanálem, přes který budou probíhat vaše příkazy. Tím může být třeba ISDN či ADSL modem nebo modem pro připojení k internetu přes kabelovou televizi. Možnosti využití MHP jsou bohaté.

Do druhé skupiny přístrojů patří například ty s integrovaným pevným diskem (DVB-T rekordéry - PVR). Umožňují nahrávání pořadů bez ztráty kvality, neboť ukládají kompletní digitální signál. Samostatnou podskupinou jsou přístroje s možností připojení externího disku. V tomto případě sice set-top box sám pevný disk neobsahuje, ale umožňuje jeho připojení (většinou přes USB 2.0).
Z set-top boxů vybavených datovým rozhraním (USB 2.0, FireWire a LAN) můžete záznam jednoduše převést a následně třeba zpracovat v počítači. Set-top box se přitom může tvářit jako další disková mechanika.


Zvládne to i počítač či moderní TV
Nejdražším řešením jsou bezesporu digitální televizory, které mají přijímač zabudovaný přímo v sobě. Ty jsou však stále velice drahé a zatím nejsou u nás příliš rozšířené. Na druhou stranu není k nim potřeba dokupovat žádnou další krabičku.
Šikovné jsou přenosné přístroje, běžící na baterie, které si můžete vzít třeba do auta. Na trhu jsou i přenosné modely vybavené DVD přehrávačem. Test přenosných DVB-T zde..
Právě tyto přístroje mají asi největší nároky na sílu signálu, neboť musejí využívat vlastní antény, které odpovídají rozměrům a použití přístroje.
Samostatnou skupinou mezi přijímači digitálního vysílání jsou karty a moduly do PC, které vám umožní sledovat digitální televizi na monitoru vašeho počítače a snadné nahrávání vysílání na pevný disk. Záznam si můžete pomocí přiloženého softwarového vybavení snadno editovat a archivovat. Tyto přijímače mohou mít podobu počítačové karty, PCMCIA karty, ale i USB modulu

Satelit či kabel
Kdo nemůže přijímat digitální signál nebo chce širší nabídku programů, může se poohlédnout po alternativách, jako jsou kabelové televize, televize po internetu (IPTV) nebo satelitní vysílání.

Co by nemělo set-top boxu chybět: Bez čeho se můžete obejít:
 • české menu
 • EPG
 • český teletext
 • anténní vstup a výstup
 • rozhraní SCART, RS-232 (možnost upgradu)
 • dálkový ovladač
 • druhý tuner
 • displej
 • časovač
 • hry
 • další rozhraní
 • vestavěný harddisk
 • CI sloty
 • MHP
 • Již zítra přineseme test levných set-top boxů pro příjem pozemního digitálního TV vysílání.


  Zapojte si set-top box sami doma

  Pokud si alespoň trochu věříte v technické oblasti a již jste sami zapojili například video či DVD přehrávač a umíte naladit na televizním přijímači programy, pak by zapojení a zprovoznění základní verze STB neměl činit problém.

  Ještě dříve, než se vydáte koupit přijímač pro digitální pozemní TV vysílání, podívejte se, jakými konektory disponuje vaše televize. Většinou je naleznete na zadní části přijímače, ale mohou být i na boku a výjimečně i na čelním panelu.

  Pokud však na celém televizoru žádný jiný než anténní konektor nenaleznete, budete se muset poohlédnout po speciálním set-top boxu, který je vybaven tzv. modulátorem a nebo se poohlédnout po novém televizoru, který už třeba bude mít přijímač digitálního pozemního TV vysílání integrovaný. Konkrétní návod pro zapojení set-top boxů najdete v článku Zapojit set-top box není příliš složité.

  Když si na zapojení netroufáte, zkuste oslovit prodejce, který vám set-top box prodal. Minimálně by měl znát kontaktní údaje na firmu či osobu, která by za úplatu měla set-top box „rozchodit".

  Pozor na společné antény

  Problém může způsobit také nevyhovující společná televizní anténa. Záleží na stáří rozvodu. V některých případech stačí použít zesilovač, někdy bude třeba silnější zásah.

  Všechna zmíněná řešení však potřebují zásah odborníka - ideálně firmy, která původní rozvody instalovala. Vybírat je pak potřeba nejen podle ceny, která se u jednotlivých řešení liší až několikanásobně, ale i s ohledem na budoucí vývoj, aby vše nedospělo k tomu, že za pár let bude potřeba další změna.

  Podrobný rozpis možností včetně finančního rozpočtu najdete v této zprávě (PDF).

  Kdy dorazí digitální vysílání k vám

  V současné době dochází k přesunu programů veřejnoprávní televize na vlastní multiplex 1. V jeho rámci bude na konci října spuštěno dalších sedm digitálních vysílačů multiplexu veřejné služby. V těsném předstihu skončí na čtyřech vysílačích analogové vysílání ČT2 a ČT opustí přechodnou digitální síť A.

  Nejpozději 31. října 2008 v ranních hodinách začne digitální terestrické vysílání veřejnoprávního multiplexu z vysílače Praha - město – Žižkov (53. kanál, nově ve vertikální polarizaci vhodnější pro městskou zástavbu). Před půlnocí z 30. na 31. října 2008 bude na stejném vysílači vypnuto analogové pozemní vysílání ČT2 (41. kanál) a ve shodnou dobu ukončí svůj provoz také analogové vysílače ČT2 Ústí nad Labem – Buková hora (33. kanál), Plzeň – Krašov (48. kanál) a Cheb – Zelená hora (36. kanál).

  Orientační mapa pokrytí ČR sítí 1 (veřejnoprávní multiplex)

  Do konce roku 2008 bude síť 1 rozšířena ještě o tři vysílače multiplexu veřejné služby. Diváci ze Sušicka budou přijímat od 17. listopadu 2008 digitální pozemní signál z vysílače Sušice – Svatobor (49. kanál). V listopadu bude spuštěn vysílač Chomutov – Jedlová hora (33. kanál) pro Chomutovsko a v prosinci vysílač Jáchymov – Klínovec (36. kanál) pro Karlovarsko. Výstavba sítě 1 v dalších částech republiky bude pokračovat i v letech 2009 a 2010.

  Harmonogram přechodu na digitální vysílání

  Během roku 2009 dojde k postupnému zapínání dalších primárních vysílačů Votice, Jáchymov, České Budějovice a Sušice, čímž se pokrytí zvýší až na 71 % populace. V zapínání bude pokračovat i v dalších letech, takže pokrytí na konci roku 2010 bude 89 % a v listopadu 2011 až 99,6 %.

  Podrobnosti o spouštění digitálního vysílání v ČR naleznete na této stránce Českých radiokomunikací.


  Otázky a odpovědi

  Jaké má digitální pozemní TV (DVB-T) vysílání výhody?

  DVB-T nabízí lepší kvalitu obrazu a zvuku v místech s horším signálem (zcela bez odrazů), možnost mobilního příjmu v dopravních prostředcích a v neposlední řadě také ekologické a ekonomické vysílání (čtyři až šest digitálních programů místo jediného analogového, podstatně nižší výkony). Rozšíří nabídku televizních i rozhlasových programů. K vysílání lze využít existující infrastruktury (vysílací věže, antény) a spolu s vysíláním TV a rozhlasových pořadů lze vysílat také datové služby.


  Má DVB-T nějaké nevýhody?

  Při sledování digitálního vysílání lze zaznamenat takzvané kostičkování obrazu a jeho občasné zasekávání. Tyto vady jsou zpravidla způsobeny výrazně slabým signálem či snahou provozovatelů napěchovat do omezeného datového toku co nejvíce televizních programů. Ani jeden kanál pak nemá dostatečnou kvalitu (někdy i méně než 4 Mb/s) a divák to odnáší sníženou kvalitou příjmu. Za další nevýhodu lze považovat také koupi speciálního přijímače DVB-T signálu, tzv. set-top boxu.


  Co je to multiplex?

  Nyní je vyhrazen jeden kanál jednomu televiznímu programu. U DVB-T tento kanál zabere tzv. multiplex. To je název pro soubor televizních a rozhlasových stanic a dalších služeb, které se díky digitální technologii vejdou na jednu frekvenci. To znamená, že místo jednoho televizního programu se jich šíří hned několik. Aby se do jedné frekvence vešly, jsou komprimovány prostřednictvím kodeku MPEG2, jaký je používán například u filmů na DVD. V budoucnu se počítá s pokročilejším MPEG4.

  Zatím se počítá se čtyřmi multiplexy. Multiplex 1 nabízí programy veřejnoprávních médií: ČT1, ČT2, ČT4 SPORT, ČT24, ČRo1-Radiožurnál,
  ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, Rádio Česko, ČRo4-Rádio Wave

  Druhý mutlipex nabídne prostor pro 2 programy TV Nova, 2 programy TV Prima a TV Barrandov. A také rozhlasovou stanici Proglas.

  Třetí a čtvrtý multiplex zatím není obsazen. Musí se však na nich vejít hudební TV Óčko, zpravodajská Z1, plnoformátová Febio TV, regionální RTA a TV Pohoda.


  Co je to set-top box?

  Abyste mohli používat digitální televizi, musíte si pořídit set-top box (STB). To je větší či menší krabička, která zpracovává digitální vysílání a umožňuje jeho příjem na běžné televizi. Nákup STB je jediná investice, která vás pro příjem digitálního pozemního TV vysílání čeká. Za přijímač digitálního vysílání dáte zhruba tisíc korun. Pokud budete chtít systém s nahráváním, připlatíte si minimálně třikrát tolik. Ve většině případů si vystačíte s doposud využívanou anténou a se svou starší televizí.


  Co to je EPG?

  Kromě audiovizuální služby nabízí digitální vysílání mnohem více možností. Sportovní fandové jistě ocení bezchybný superteletext, který funguje nezávisle na tom, jestli ho televize podporuje nebo ne.

  Další službou je elektronický programový průvodce (EPG), který poskytuje základní informace o právě sledovaném programu a nebo umožňuje přepnout do komplexního programu vysílání s tím, že se vám obraz zmenší do malého okna, aby udělal místo textu. Informace, které se v průvodci dozvíte, jsou stejné jako ty, které najdete v jakémkoliv časopisu s televizním programem. Programového průvodce EPG vám nabídne každý set-top box. Některé pokročilé funkce EPG však zvládají pouze dražší modely. Mezi ně patří programové plánování, které vám ve zvolený čas pustí požadovaný pořad nebo jej třeba rovnou nahraje.


  Co to je MHP?

  Příjem digitální televize však nemusí pro diváka znamenat pouhou pasivní konzumaci nabízených programů. Digitální televize je televize interaktivní. Díky aplikaci MHP navíc může na obrazovce sledovat plnohodnotné internetové zpravodajství, aniž by vlastnil počítač, účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nakupovat ve virtuálních obchodech, riskovat v sázkové kanceláři, hrát hry nebo si třeba najít ukradené auto. K tomu všemu stačí dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek neliší od toho dnešního k obyčejné televizi.

  MHP neboli Multimedia Home Platform je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizního přijímače.

  Set-top box podporující MHP je vybaven zpětným kanálem, přes který je odesílán požadavek diváka (hlas do ankety, objednávka do obchodu apod.). Tuner tedy musí být propojen přes ISDN, ADSL modem nebo obyčejnou telefonní přípojku s internetem.


  P.S. Nedostali jste odpověď na některou ze svých otázek, zkuste se podívat na článek Co vás zajímá o digitalizaci TV: 26 otázek a odpovědí

  • Nejčtenější

  Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

  Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

  KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

  Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

  Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

  ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

  Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

  Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

  Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

  Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

  Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

  Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

  V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet...

  Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

  Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

  Česká televize končí v současném pozemním vysílání. Za měsíc i ostatní

  Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání se pomalu blíží ke konci. V noci na čtvrtek se odmlčí poslední...

  Satelitní operátor chce v Praze vyzkoušet placené pozemní DVB-T2 vysílání

  Společnost M7 Group, která v Česku provozuje satelitní platformu Skylink, se chystá vstoupit do pozemního vysílání....

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

  Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

  Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

  Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

  Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

  Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

  Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

  Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...