Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Vše, co jste chtěli vědět o digitální TV a báli jste se zeptat

  3:00
Uvnitř test základních set-top boxů - Do konce října zmizí z další části Česka jeden z analogových programů. Možná i vás tento přechod v říjnu postihne. Nabízíme vám ucelený pohled na to, co vás čeká a nemine.

Digitální TV přináší mnohem více programů

Kdo bude chtít vypínaný program ČT2 i nadále sledovat, musí si pořídit přijímač digitálního vysílání.

Co má umět set-top box

Přijímače pozemního digitálního TV vysílání, tzv. set-top boxy, jdou nyní na dračku. Tak jako v ostatních zemích i v ČR za to může především vypínání analogového vysílání. Drtivou většinu z prodejů přitom tvoří přístroje s cenou do 2 000 korun. Z nich nejčastěji ty, za které majitel dá kolem 1 000 Kč.

Jednoduchý přístroj ušetří starosti i peníze
I ty nejjednodušší set-top boxy nabízí kvalitní příjem signálu a jednoduché ovládání. Obejdou se však bez nadstandardních funkcí. Spokojit se musíte maximálně s EPG (Elektronický programový průvodce) a teletextem.
Standardními rozhraními u nejlevnějších set-top boxů bývají anténní vstup a výstup, jedno nebo dvě rozhraní SCART a vstup RS-232 (možnost upgradu firmwaru z PC), které někdy doplňují výstupy S-Video a Video.
Takový přístroj se vyplatí všem, kteří chtějí pouze do své současné televize dostat digitální signál. Nic víc není opravdu potřeba a nemá smysl vydávat více peněz.

Křištálová lupa Další funkce zvyšují cenu
Mezi první skupinu patří například modely, které jsou vybaveny dvěma tunery, což oceníte v okamžiku, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat. A také například ty, které nabízejí podporu MHP nebo CI slot.
Takové přijímače s CI (Common Interface) šachtami pro vložení dekódovacího modulu umožňují přijímat kromě volně šiřitelných programů i kódované kanály. Případně může CI sloužit k upgrade přístroje.
Náročným uživatelům jsou určeny přístroje s MHP (Multimedia Home Platform), což je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizoru. K tomu, aby něco takového mohlo fungovat, musí být přístroj vybaven zpětným kanálem, přes který budou probíhat vaše příkazy. Tím může být třeba ISDN či ADSL modem nebo modem pro připojení k internetu přes kabelovou televizi. Možnosti využití MHP jsou bohaté.

Do druhé skupiny přístrojů patří například ty s integrovaným pevným diskem (DVB-T rekordéry - PVR). Umožňují nahrávání pořadů bez ztráty kvality, neboť ukládají kompletní digitální signál. Samostatnou podskupinou jsou přístroje s možností připojení externího disku. V tomto případě sice set-top box sám pevný disk neobsahuje, ale umožňuje jeho připojení (většinou přes USB 2.0).
Z set-top boxů vybavených datovým rozhraním (USB 2.0, FireWire a LAN) můžete záznam jednoduše převést a následně třeba zpracovat v počítači. Set-top box se přitom může tvářit jako další disková mechanika.


Zvládne to i počítač či moderní TV
Nejdražším řešením jsou bezesporu digitální televizory, které mají přijímač zabudovaný přímo v sobě. Ty jsou však stále velice drahé a zatím nejsou u nás příliš rozšířené. Na druhou stranu není k nim potřeba dokupovat žádnou další krabičku.
Šikovné jsou přenosné přístroje, běžící na baterie, které si můžete vzít třeba do auta. Na trhu jsou i přenosné modely vybavené DVD přehrávačem. Test přenosných DVB-T zde..
Právě tyto přístroje mají asi největší nároky na sílu signálu, neboť musejí využívat vlastní antény, které odpovídají rozměrům a použití přístroje.
Samostatnou skupinou mezi přijímači digitálního vysílání jsou karty a moduly do PC, které vám umožní sledovat digitální televizi na monitoru vašeho počítače a snadné nahrávání vysílání na pevný disk. Záznam si můžete pomocí přiloženého softwarového vybavení snadno editovat a archivovat. Tyto přijímače mohou mít podobu počítačové karty, PCMCIA karty, ale i USB modulu

Satelit či kabel
Kdo nemůže přijímat digitální signál nebo chce širší nabídku programů, může se poohlédnout po alternativách, jako jsou kabelové televize, televize po internetu (IPTV) nebo satelitní vysílání.

Co by nemělo set-top boxu chybět: Bez čeho se můžete obejít:
 • české menu
 • EPG
 • český teletext
 • anténní vstup a výstup
 • rozhraní SCART, RS-232 (možnost upgradu)
 • dálkový ovladač
 • druhý tuner
 • displej
 • časovač
 • hry
 • další rozhraní
 • vestavěný harddisk
 • CI sloty
 • MHP
 • Již zítra přineseme test levných set-top boxů pro příjem pozemního digitálního TV vysílání.


  Zapojte si set-top box sami doma

  Pokud si alespoň trochu věříte v technické oblasti a již jste sami zapojili například video či DVD přehrávač a umíte naladit na televizním přijímači programy, pak by zapojení a zprovoznění základní verze STB neměl činit problém.

  Ještě dříve, než se vydáte koupit přijímač pro digitální pozemní TV vysílání, podívejte se, jakými konektory disponuje vaše televize. Většinou je naleznete na zadní části přijímače, ale mohou být i na boku a výjimečně i na čelním panelu.

  Pokud však na celém televizoru žádný jiný než anténní konektor nenaleznete, budete se muset poohlédnout po speciálním set-top boxu, který je vybaven tzv. modulátorem a nebo se poohlédnout po novém televizoru, který už třeba bude mít přijímač digitálního pozemního TV vysílání integrovaný. Konkrétní návod pro zapojení set-top boxů najdete v článku Zapojit set-top box není příliš složité.

  Když si na zapojení netroufáte, zkuste oslovit prodejce, který vám set-top box prodal. Minimálně by měl znát kontaktní údaje na firmu či osobu, která by za úplatu měla set-top box „rozchodit".

  Pozor na společné antény

  Problém může způsobit také nevyhovující společná televizní anténa. Záleží na stáří rozvodu. V některých případech stačí použít zesilovač, někdy bude třeba silnější zásah.

  Všechna zmíněná řešení však potřebují zásah odborníka - ideálně firmy, která původní rozvody instalovala. Vybírat je pak potřeba nejen podle ceny, která se u jednotlivých řešení liší až několikanásobně, ale i s ohledem na budoucí vývoj, aby vše nedospělo k tomu, že za pár let bude potřeba další změna.

  Podrobný rozpis možností včetně finančního rozpočtu najdete v této zprávě (PDF).

  Kdy dorazí digitální vysílání k vám

  V současné době dochází k přesunu programů veřejnoprávní televize na vlastní multiplex 1. V jeho rámci bude na konci října spuštěno dalších sedm digitálních vysílačů multiplexu veřejné služby. V těsném předstihu skončí na čtyřech vysílačích analogové vysílání ČT2 a ČT opustí přechodnou digitální síť A.

  Nejpozději 31. října 2008 v ranních hodinách začne digitální terestrické vysílání veřejnoprávního multiplexu z vysílače Praha - město – Žižkov (53. kanál, nově ve vertikální polarizaci vhodnější pro městskou zástavbu). Před půlnocí z 30. na 31. října 2008 bude na stejném vysílači vypnuto analogové pozemní vysílání ČT2 (41. kanál) a ve shodnou dobu ukončí svůj provoz také analogové vysílače ČT2 Ústí nad Labem – Buková hora (33. kanál), Plzeň – Krašov (48. kanál) a Cheb – Zelená hora (36. kanál).

  Orientační mapa pokrytí ČR sítí 1 (veřejnoprávní multiplex)

  Do konce roku 2008 bude síť 1 rozšířena ještě o tři vysílače multiplexu veřejné služby. Diváci ze Sušicka budou přijímat od 17. listopadu 2008 digitální pozemní signál z vysílače Sušice – Svatobor (49. kanál). V listopadu bude spuštěn vysílač Chomutov – Jedlová hora (33. kanál) pro Chomutovsko a v prosinci vysílač Jáchymov – Klínovec (36. kanál) pro Karlovarsko. Výstavba sítě 1 v dalších částech republiky bude pokračovat i v letech 2009 a 2010.

  Harmonogram přechodu na digitální vysílání

  Během roku 2009 dojde k postupnému zapínání dalších primárních vysílačů Votice, Jáchymov, České Budějovice a Sušice, čímž se pokrytí zvýší až na 71 % populace. V zapínání bude pokračovat i v dalších letech, takže pokrytí na konci roku 2010 bude 89 % a v listopadu 2011 až 99,6 %.

  Podrobnosti o spouštění digitálního vysílání v ČR naleznete na této stránce Českých radiokomunikací.


  Otázky a odpovědi

  Jaké má digitální pozemní TV (DVB-T) vysílání výhody?

  DVB-T nabízí lepší kvalitu obrazu a zvuku v místech s horším signálem (zcela bez odrazů), možnost mobilního příjmu v dopravních prostředcích a v neposlední řadě také ekologické a ekonomické vysílání (čtyři až šest digitálních programů místo jediného analogového, podstatně nižší výkony). Rozšíří nabídku televizních i rozhlasových programů. K vysílání lze využít existující infrastruktury (vysílací věže, antény) a spolu s vysíláním TV a rozhlasových pořadů lze vysílat také datové služby.


  Má DVB-T nějaké nevýhody?

  Při sledování digitálního vysílání lze zaznamenat takzvané kostičkování obrazu a jeho občasné zasekávání. Tyto vady jsou zpravidla způsobeny výrazně slabým signálem či snahou provozovatelů napěchovat do omezeného datového toku co nejvíce televizních programů. Ani jeden kanál pak nemá dostatečnou kvalitu (někdy i méně než 4 Mb/s) a divák to odnáší sníženou kvalitou příjmu. Za další nevýhodu lze považovat také koupi speciálního přijímače DVB-T signálu, tzv. set-top boxu.


  Co je to multiplex?

  Nyní je vyhrazen jeden kanál jednomu televiznímu programu. U DVB-T tento kanál zabere tzv. multiplex. To je název pro soubor televizních a rozhlasových stanic a dalších služeb, které se díky digitální technologii vejdou na jednu frekvenci. To znamená, že místo jednoho televizního programu se jich šíří hned několik. Aby se do jedné frekvence vešly, jsou komprimovány prostřednictvím kodeku MPEG2, jaký je používán například u filmů na DVD. V budoucnu se počítá s pokročilejším MPEG4.

  Zatím se počítá se čtyřmi multiplexy. Multiplex 1 nabízí programy veřejnoprávních médií: ČT1, ČT2, ČT4 SPORT, ČT24, ČRo1-Radiožurnál,
  ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, Rádio Česko, ČRo4-Rádio Wave

  Druhý mutlipex nabídne prostor pro 2 programy TV Nova, 2 programy TV Prima a TV Barrandov. A také rozhlasovou stanici Proglas.

  Třetí a čtvrtý multiplex zatím není obsazen. Musí se však na nich vejít hudební TV Óčko, zpravodajská Z1, plnoformátová Febio TV, regionální RTA a TV Pohoda.


  Co je to set-top box?

  Abyste mohli používat digitální televizi, musíte si pořídit set-top box (STB). To je větší či menší krabička, která zpracovává digitální vysílání a umožňuje jeho příjem na běžné televizi. Nákup STB je jediná investice, která vás pro příjem digitálního pozemního TV vysílání čeká. Za přijímač digitálního vysílání dáte zhruba tisíc korun. Pokud budete chtít systém s nahráváním, připlatíte si minimálně třikrát tolik. Ve většině případů si vystačíte s doposud využívanou anténou a se svou starší televizí.


  Co to je EPG?

  Kromě audiovizuální služby nabízí digitální vysílání mnohem více možností. Sportovní fandové jistě ocení bezchybný superteletext, který funguje nezávisle na tom, jestli ho televize podporuje nebo ne.

  Další službou je elektronický programový průvodce (EPG), který poskytuje základní informace o právě sledovaném programu a nebo umožňuje přepnout do komplexního programu vysílání s tím, že se vám obraz zmenší do malého okna, aby udělal místo textu. Informace, které se v průvodci dozvíte, jsou stejné jako ty, které najdete v jakémkoliv časopisu s televizním programem. Programového průvodce EPG vám nabídne každý set-top box. Některé pokročilé funkce EPG však zvládají pouze dražší modely. Mezi ně patří programové plánování, které vám ve zvolený čas pustí požadovaný pořad nebo jej třeba rovnou nahraje.


  Co to je MHP?

  Příjem digitální televize však nemusí pro diváka znamenat pouhou pasivní konzumaci nabízených programů. Digitální televize je televize interaktivní. Díky aplikaci MHP navíc může na obrazovce sledovat plnohodnotné internetové zpravodajství, aniž by vlastnil počítač, účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nakupovat ve virtuálních obchodech, riskovat v sázkové kanceláři, hrát hry nebo si třeba najít ukradené auto. K tomu všemu stačí dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek neliší od toho dnešního k obyčejné televizi.

  MHP neboli Multimedia Home Platform je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizního přijímače.

  Set-top box podporující MHP je vybaven zpětným kanálem, přes který je odesílán požadavek diváka (hlas do ankety, objednávka do obchodu apod.). Tuner tedy musí být propojen přes ISDN, ADSL modem nebo obyčejnou telefonní přípojku s internetem.


  P.S. Nedostali jste odpověď na některou ze svých otázek, zkuste se podívat na článek Co vás zajímá o digitalizaci TV: 26 otázek a odpovědí

  Fagradalsfjall online

  Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

  Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

  Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

  Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

  OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

  Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

  Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

  Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

  Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

  Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

  Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

  Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

  Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

  Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

  Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

  Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

  Nova, Prima a Barrandov v DVB-T skončí na Liberecku, ale nejen tam

  Přechod na nový standard digitálního pozemního televizního vysílání pokračuje. Na Liberecku, Klatovsku a Sušicku v...

  Vypínání pozemní TV v DVB-T začne 8. července. Podívejte se, kdy bude u vás

  Společnost České radiokomunikace, která provozuje největší síť pozemních vysílačů, začne znovu vypínat současný formát...

  Do pozemního TV vysílání míří první erotický kanál. Bude v placené síti

  V Česku se poprvé spouští placené televizní vysílání v pozemním DVB-T2. Za příjem deseti kanálů, z toho osmi v HD...

  Satelitní operátor chce v Praze vyzkoušet placené pozemní DVB-T2 vysílání

  Společnost M7 Group, která v Česku provozuje satelitní platformu Skylink, se chystá vstoupit do pozemního vysílání....

  Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

  Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

  Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

  Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

  Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

  Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

  Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

  Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

  Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

  Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...