Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

  9:08
Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska zasahovat do americké infrastruktury. Cílem má být zastrašení. Článek, ve kterém novináři z The New York Times pokusy popsali, označil prezident Trump za zradu. Jeho vláda přitom článek odkývala.

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko odradit od útoků na infrastrukturu v USA | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Málokdo pochybuje o schopnostech Spojených států v oblasti kybernetických útoků. Hackerům americké vlády je připisován třeba unikátní virus Stuxnet, který mezi lety 2008 a 2010 napadl přísně zabezpečené íránské centrifugy. Informaci o tom poprvé přinesl americký novinář David Sanger z The New York Times v roce 2012

Tento hackerský útok měli posvětit i tehdejší prezidenti Bush a Obama. O vyšší povědomí o schopnostech amerických hackerů se postaral i Edward Snowden, který vynesl a předal novinářům informace o desítkách programů tajné služby NSA.

Od roku 2013, kdy Obama nařídil zmapovat možné zahraniční cíle pro kyberútoky, byl však americký přístup ke kybernetickým konfliktům – k nelibosti nemalé části amerických agentů – spíše konzervativní a opatrný.  Obama se obával eskalace konfliktu v kyberprostoru a volil spíše klasické cesty diplomatické odvety.

Trump od začátku sliboval razantnější postup

Donald Trump od počátku prezidentské kampaně říkal, že v tomto ohledu chce být jiný. „V kyberbezpečnosti jsme pozadu. (...) Popravdě nejsme v dobrých rukách, když přijde na ochranu naší země,“ uvedl tehdy ještě prezidentský kandidát v rozhovoru

Těsně před volbami volal Trump po vývoji účinných kyberzbraní. „Jako odrazující prostředek proti útoku na naše klíčové zdroje musí Amerika vlastnit nezpochybnitelnou schopnost spustit zdrcující kybernetický protiútok,“ řekl ve svém proslovu ve Virginii. „A tím myslím zdrcující. Kyberzbraně bychom měli proměnit v naši nejsilnější zbraň (...).“

V roce 2018 John Bolton, Trumpův bezpečnostní poradce, oznámil, že se nebudou bát v kyberprostoru přejít z obrany do útoku: „Budeme v mnoha věcech mnohem ofenzivnější. Naši protivníci to musí vědět.“ Bolton také oznámil, že tímto krokem (jeho znění je tajné) definitivně končí platnost Obamova nařízení, které bylo tajné, ale dostalo se na veřejnost v rámci Snowdenova úniku dat. Obama vyžadoval, aby jakákoli útočná kyberakce byla předem konzultována s ministerstvem zahraničí a dalšími vládními agenturami.

Nové, dosud nezveřejněné útoky na ruskou elektrickou síť

Nyní dostaly tyto nové postupy Trumpovy administrativy ohledně kyberbezpečnosti konkrétnější obrysy. V sobotním článku The New York Times David Sanger a jeho kolegové popisují nové informace získané od několika nejmenovaných vládních zdrojů.

  • Český překlad
  • Anglický originál

Spojené státy zesilují digitální útoky na ruskou elektrickou síť, čímž chtějí varovat prezidenta Vladimíra V. Putina a demonstrovat, jak Trumpova administrativa využívá svých nových autorit k agresivnějšímu nasazení kybernetických nástrojů, uvedli současní a bývalí vládní představitelé.

V rozhovorech v posledních měsících tito představitelé popsali dosud nezveřejněné nasazení amerického počítačového kódu do ruské elektrické sítě a dalších cílů coby tajného doplnění dalších, veřejně diskutovaných akcí proti moskevské dezinformační kampani a hackerským útokům z období voleb 2018.

The United States is stepping up digital incursions into Russia’s electric power grid in a warning to President Vladimir V. Putin and a demonstration of how the Trump administration is using new authorities to deploy cybertools more aggressively, current and former government officials said.

In interviews over the past three months, the officials described the previously unreported deployment of American computer code inside Russia’s grid and other targets as a classified companion to more publicly discussed action directed at Moscow’s disinformation and hacking units around the 2018 midterm elections.

Článek The New York Times navazuje na nedávné vystoupení Johna Boltona, který znovu zopakoval, že Spojené státy jsou připraveny použít kyberútok proti těm, kdo je napadnou, ať už je to „Rusko nebo kdokoli jiný“.

Elektrická síť patří k oblíbeným cílům kyberšpionáže, kybertestování a kyberútoků. Spojené státy si veřejně stěžovaly na ruské napadení americké elektrické sítě v březnu 2018, podle zdrojů The New York Times vědí američtí představitelé o těchto pokusech již dlouho. A americké tajné služby také dlouho pracovaly na infiltraci sítí ostatních států.

„V posledním roce jsme však mnohem, mnohem agresivnější,“ řekl pro The New York Times jeden ze současných vládních představitelů pod podmínkou anonymity. „Děláme věci v měřítku, o kterém se nám před několika lety ani nesnilo.“

Tyto akce zatím představují varování, ale v případě konfliktu by mohly posloužit k útoku. Klíčová otázka podle deníku zní, jak hluboko Američané do ruského systému pronikli. Až pak by mohlo být jasné, zda se jim povede uvrhnout Rusko do temnot, nebo omezit činnost ruských ozbrojených sil.

Zrada, zlobí se Trump. Schválili jste to, hájí se novináři

Než David Sanger a Nicole Perlrothová článek vydali, zaslali – jak je u podobných článků zvykem – přehled zveřejněných informací vládním představitelům. Národní rada tajných služeb (NSC) jim odpověděla, že nemají z hlediska národní bezpečnosti problém se zveřejněnými detaily uvedenými v článku.

Přesto jejich článek prezident Trump označil za zradu a lež. 

16.června 2019 v 03:15, příspěvek archivován: 16.června 2019 v 23:18

Do you believe that the Failing New York Times just did a story stating that the United States is substantially increasing Cyber Attacks on Russia. This is a virtual act of Treason by a once great paper so desperate for a story, any story, even if bad for our Country.....

„Je to fakticky akt zrady ze strany kdysi velkých novin, které se zoufale honí za senzacemi, dokonce i špatnými pro naši zemi. A taky to není pravda!“ napsal Trump na Twitteru. Postěžoval si, že „zkorumpovaná média“ nemyslí na následky svého počínání, čili jsou to „opravdoví zbabělci“ a „nepřátele lidu“.

The New York Times odvětil, že Trumpovi poradci pro bezpečnost jim odkývali článek ještě před jeho publikací s tím, že jeho zveřejnění neohrožuje probíhající operace ani národní bezpečnost. „Osočovat tisk ze zrady je nebezpečné,“ uvedl PR tým The New York Times. Na prezidentovy výpady na Twitteru jsou už však zřejmě zvyklí. Od roku 2015 Trump označuje list za „upadající“ (failing) a od roku 2017 za „fake news“.

Před necelým měsícem přitom sám Trump v rozhovoru pro Fox News připustil, že právě on povolil kybernetické útoky proti Rusku během loňských voleb v USA. „Raději bych o tom nehovořil, ale můžete si být jistí, že to bylo a že k tomu došlo za mé vlády,“ řekl televizi Fox News.

Prezident Donald Trump (červen 2019, Bílý dům)

Prezidentova nelibost se zprávou v The New York Times může souviset i s tím, že deník zmiňuje neochotu vládních a armádních představitelů informovat svého vrchního šéfa o detailech některých bezpečnostních operací. Údajně se bojí, že tyto snahy Trump mimoděk prozradí, jako to udělal v roce 2017, kdy popsal přísně tajnou operaci v Sýrii ruskému ministrovi zahraničí.

Zpráva v The New York Times a reakce na ni každopádně ukazují, jak ožehavé a neprozkoumané jsou otázky kyberbezpečnosti. Zatímco v oblasti vojenských operací je relativně zřejmé, co znamená útok, v oblasti kyberbezpečnosti jsou definice sporné a neurčité. Tajit, co tajné složky umí, znamená nemožnost použít jejich schopností coby odstrašujícího prostředku. 

Ukázat, co státní hackeři dokážou, naopak znamená odkrýt karty a vystavit se eskalaci. Obama i Trump v tomto směru čelí podobným problémům. Současný prezident má příležitost vyzkoušet, který přístup bude mít větší úspěch.

„Je otázkou, zda je hrozba útokem na ruskou infrastrukturu – podobná umístění min  – ten správný krok k odrazení Ruska od podobných útoků,“ uzavírá The New York Times. Nabízí se paralela se studenou válkou, kdy právě strach z odvetného útoku zřejmě odradil obě velmoci od použití jaderných hlavic. „Zároveň tato strategie legitimizuje elektrickou síť coby cíl kyberútoku,“ dodává Sanger.

To byl důvod, proč Obama od podobných útoků odrazoval a byl za to ostatně i samotným Sangerem – který se oblastí kyberbezpečnosti dlouhodobě zabývá – několikrát kritizován. Nyní zjevně v rámci amerických struktur dostali slovo příznivci aktivnějšího postupu.

Autor:
  • Nejčtenější

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tuto technologii nejspíš používáte, ale dost možná ne naplno. Co vše umí NFC

Premium Používá se denně k bezkontaktnímu placení, ale také k tisku, párování sluchátek, načtení jídelního lístku, otevření...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Začíná letecký souboj vodíkových balonů nad noční Evropou. Sledujte online

I když Měsíc bude v úplňku až 10. září, dnes, v pátek 2. září v 16 hodin odstartoval ve švýcarském St. Gallenu další...

Liberečtí badatelé opět pročesávají Biskajský záliv. Hledají ponorku

Exkluzivně Po roce se na vlny Atlantiku opět vydává skupina českých badatelů, aby se pokusila lokalizovat vrak německé válečné...

Udržitelná letecká paliva mají pomoci klimatu, podraží však letenky

Premium Udržitelná paliva slibují šetrnost k životnímu prostředí. Podstatným způsobem by měla snížit škodlivé emise vypouštěné...

Vládkyně nebes. Dokud jsem vysoko, nebojím se, říká pilotka Pískatá

Premium Petra Pískatá doletěla letos v létě na anglickém nebi ke světovému titulu v bezmotorovém létání. Zvládla k tomu i...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...