Místo smazání přidají varování. Tweety politiků mohou porušit pravidla

aktualizováno 
Pro populární politiky budou na Twitteru platit jiná pravidla, než pro zbytek uživatelů. Tweety, které porušují pravidla, ale budou opatřena výrazným varováním. Twitter tak vyřešil dlouhodobý spor o to, jak nakládat s porušováním pravidel ze strany osob veřejně činných. Týká se to i Donalda Trumpa, nejpopulárnějšího aktivního politika na Twitteru.

Twitter představil nová pravidla pro politiky, kteří porušují pravidla Twitteru | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Pravidla na Twitteru by měla platit pro každého stejně. Pro běžného uživatele i pro politika. Tak tomu, alespoň teoreticky, bylo ještě minulý týden. Nyní ale Twitter představil nový koncept tzv. „veřejného zájmu“. A tak zatímco příspěvek porušující pravidla by byl běžnému uživateli smazán, u politika bude pouze opatřen upozorněním.

V rámci své snahy o vyšší „férovost a transparentnost“ se Twitter rozhodl, že vyjasní svůj postoj k politikům, kteří čas od času porušují některá pravidla. „V minulosti jsme ponechali bez smazání některé tweety, které porušovaly pravidla. Ponechali jsme je proto, že jsme to považovali za veřejný zájem. Nebylo ale jasné, jak veřejný zájem definujeme, což jsme se teď rozhodli napravit,“ uvádí blog Twitteru.

Politici mají stejná pravidla, ale...

Twitter hledal, jak vyřešit protichůdné požadavky. Na jedné straně je žádoucí, aby komunikační platforma měla stejná pravidla pro všechny, na tom je ostatně mikroblogovací Twitter od začátku postavený. Pokud tedy politik napíše například nenávistný příspěvek namířený proti skupině obyvatel, měl by být smazán.

Jenže na druhé straně je už samotný fakt, že důležitý politik nenávistný příspěvek napsal, podstatnou událostí. Kdyby Twitter takový příspěvek smazal, znemožnil by veřejnou debatu o této události. V podstatě by politikovi nedal šanci se „znemožnit“ a kritikům by nedal čas na nenávistný příspěvek upozornit.

„Klíčovou funkcí Twitteru je poskytnout prostor otevřené a veřejné debatě. Lidé by měli mít možnost odpovědět svým politikům a volat je k zodpovědnosti za to, co řekli,“ cituje Twitter důvody ke změně. „Proto si myslíme, že existují případy, kdy je ve veřejném zájmu, aby na Twitteru zůstal obsah, který porušuje naše pravidla.“ Pro tyto případy vytvořil Twitter nové upozornění, které se bude uživatelům zobrazovat místo daného pravidla porušujícího tweetu. Teprve po odkliknutí upozornění uvidí uživatel obsah.

„Tento tweet je proti pravidlům Twitteru o obtěžování. Ale Twitter se rozhodl,...

„Tento tweet je proti pravidlům Twitteru o obtěžování. Ale Twitter se rozhodl, že může být ve veřejném zájmu, aby tento obsah zůstal dostupný.“

Na to, aby se takové upozornění zobrazilo, je potřeba splnit tři podmínky:

 • tweet napsal člověk, který reprezentuje vládu, je voleným zástupcem (nebo usiluje o zvolení) apod.
 • má více než sto tisíc sledujících
 • je ověřený (modrá ikonka vedle loga)

Twitter dále uvádí, že u některých typů porušení pravidel (třeba přímá hrozba násilím proti jednotlivci) nebude tohoto nového typu upozornění využito a takový tweet bude smazán.

Pravidla na Twitteru

Uživatelé nesmí navádět k násilí, nenávisti a šikaně

Pravidla Twitteru jsou v lecčems volnější, než pravidla Facebooku. Twitter  v podstatě vyjmenovává několik typů obsahu, který zakazuje:

 • výzva k násilí vůči jednotlivci či skupině
 • terorismus nebo schvalování terorismu
 • zneužívání dětí v jakékoli formě
 • cílené obtěžování, šikana, výzva k obtěžování
 • nenávistné projevy na základě rasy, etnicity, národnosti, sexuální orientace, pohlaví, genderu, náboženství, věku, postižení nebo onemocnění
 • navádění k sebevraždě
 • nelegální zboží či služby
 • zveřejňování soukromých údajů bez souhlasu
 • sdílení nahých fotek/videí bez souhlasu
 • ovlivňování voleb, například nepravdivými informacemi o tom, jak volit
 • vydávání se za někoho jiného

Za porušení pravidel hrozí smazání daného příspěvku, za opakované porušování pak dočasné či úplné zablokování účtu.

Má politik na webu jiná práva?

Twitter tímto opatřením vlastně řeší podobný problém, jako EU svým právem na zapomnění. Také tam se totiž vztahují jiná pravidla na osoby veřejně činné. A tak zatímco běžný člověk může požádat kupříkladu Google, aby nezobrazoval výsledky vyhledávání týkající se jejich deset let starého trapasu, politik tuto možnost nemá. Bere se to obvykle tak, že právo veřejnosti na informaci o politikovi převažuje nad právem politika na soukromí.

Jiným příkladem toho, jak se liší práva politika, je blokování uživatelů. Americký soud rozhodl, že prezident USA si nesmí na svém účtu blokovat své kritiky, šlo by totiž o porušení Ústavy, která zaručuje právo občanů na přístup k informacím. Konkrétně se jednalo o případ Trumpových kritiků, které si prezident na Twitteru zablokoval, čímž ale zároveň zablokoval těmto uživatelům přístup k prezientovým tweetům, což podle soudu není legální. Donald Trump po rozhodnutí soudu zablokované uživatele odblokoval.

Právě o Trumpových tweetech se v souvislosti s novým opatřením mluví nejvíce. Nenašli jsme ale na účtu prezidenta USA příklady, na které by se nové pravidlo vztahovalo.

Donald Trump je nejsledovanějším aktivním politikem na Twitteru s více než 61 miliony odběrateli. Z politiků má více už jen Barack Obama (107 milionů), který ovšem v současné době již není v politice.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Najdete na iDNES.cz