Nejprve dobrá zpráva pro všechny, kdo již doma nějaká světla Philips Hue mají. Softwarovým updatem, který bude vypuštěn během září, se všechna existující zařízení Hue naučí komunikovat otevřeným standardem Matter. Což znamená, že žárovky, lampičky či led pásky Hue budou viditelné i v jiných aplikacích, půjde je jinými aplikacemi (byť v omezeném rozsahu) řídit a bude možné je začlenit do jakéhokoli automatizovaného řízení, které standard Matter podporuje. Dříve izolovaný světelný ekosystém se tak příjemně otevře.
Opačným způsobem to však fungovat nebude – v aplikaci Hue se žárovky jiných výrobců nezobrazí, ta bude stále exkluzivně jen pro světla Hue.
Krok k bezpečnosti
Chytré osvětlení má určitý vztah k zabezpečení domácnosti odjakživa – snadno je nastavíte tak, aby v době vaší nepřítomnosti, třeba během dovolené, napodobovalo běžný světelný provoz v domácnosti. Výsledkem není vyplašení nezvaného návštěvníka ani notifikace uživatele, ale předejití zárodku myšlenky potenciálního pachatele, že by dům mohl být snadným cílem.
V Berlíně představené novinky nabídku Hue rozšiřují o prvky, které mají jejich majitele na návštěvníka upozornit a případného padoucha zahnat.
Hlavní novinkou jsou kamery Hue – můžete si vybrat verzi napájenou z elektrické sítě a verzi s vestavěným akumulátorem; obě lze instalovat jak v exteriéru, tak v interiéru a lze je jak postavit na podložku, tak namontovat na stěnu nebo třeba na tyč zabodnutou mezi keříky živého plotu. Na výběr je i verze doplněná o reflektor, který umí jak nasvětlit své okolí, tak i výstražně barevně blikat.
Na kameře je nejzajímavější, že veškeré zpracování obrazu probíhá „on board“ přímo v kameře a video signál nikam neputuje – pokud nejde o záznam incidentu nebo si v aplikaci obrazový výstup nepustíte. Prostor je ale stále sledován, a pokud v něm dojde k nějaké události a nějakému pohybu, spustí kamera procesy dle nastavení – notifikaci uživateli, záznam, rozsvícení světel nebo třeba rozblikání výstražných světel.
Video z kamer samozřejmě proudí přes wi-fi, samotné notifikace jsou ale posílány přes nízkoenergetické Zigbee nebo Matter.
Kamera rozpozná lidi, zvířata, auta a zásilky, v případě lidí rozpozná i tváře, takže pokud před zamčený dům přijde babička, nevyhodnotí to jako poplach. V aplikaci si můžete nastavit, které plochy nebude zaznamenávat a rozrastruje/zatmaví je přímo v kameře – snadno tak v záznamu svého parkujícího auta vymaskujete okolní „veřejné prostranství“. Zároveň si můžete nastavit takzvané „activity zones“, kde pohyb nebude kamera brát jako spouštěč reakce – třeba kus chodníku v záběru, kde běžně chodí lidé.
U bateriové verze je ve hře PIR senzor, který kameru probudí při zaznamenání pohybu a teprve pak snímá a zpracovává obraz. Díky tomu má kamera na jedno nabití vydržet až čtyři měsíce – počítáno při pěti událostech za den. Pokud byste náhodou měli na zahradě dvanáctivoltový rozvod napájení pro zahradní osvětlení Philipsu, můžete jej pro napájení kamer využít také. Pokud by vám kameru ze zahrady někdo ukradl, bude mu k ničemu – mimo nastavenou síť nebo bez použití resetovací karty z příslušenství ji nikdo nezprovozní.
Vedle kamery do řady Hue přibyly i magnetické kontaktní senzory na okna a dveře, pohybové senzory již v nabídce byly.
Pro využití AI funkcí kamer potřebujete předplatné cloudové služby od Signify/Philips Hue, roční platba za jednu kameru je 39,90 eura, tedy zhruba 965 korun. Samotná kamera stojí 4 909 korun, v bateriové verzi 6 139 korun.