Životní cyklus chytrých telefonů v nabídce trvá někdy jen půl roku. Výrobce příslušenství však nechce žádný model větší značky minout, a proto pouzdra a obaly vznikají i na modely, u kterých není příliš odhadnutelné, kolik se jich ve výsledku prodá a jak dlouho na trhu budou. Hodně záleží třeba na speciálních akcích v obchodní síti. Snadno se tak stane, že mnoho vyrobených pouzder a obalů jednoduše zbude. Ve chvíli, kdy už je zřejmé, že o obal nebude zájem ani mezi uživateli bazarových přístrojů, se tento stáhne a odevzdá k recyklaci.
V případě čistě průhledných obalů z termoplastického polyuretanu (TPU) je to trochu složitější, protože firem, které by se jeho zpracováním ve větším měřítku zabývaly, není v ČR mnoho. Může se tak snadno stát, že materiál jede na zpracování na recyklační linku do Asie nebo skončí ve spalovně či na skládce.
Český výrobce příslušenství Fixed nyní finalizuje projekt vlastní recyklace neprodaných transparentních TPU pouzder a veřejně jej představil na veletrhu IFA 2023 v Berlíně.
Cílem je z tohoto v současnosti odpadu vyrobit obaly zcela nové a ve stejné (či lepší) kvalitě, jako byl původní výrobek. A bez nákladů a uhlíkové stopy spojené s jejich transportem.
Z krabičky do mlýnku
Neprodaná pouzdra jsou (zatím) ručně vybalena z papírových obalů a rozemleta na malé kousíčky, jež jsou roztaveny a poté smíchány s aditivy, které zajistí, že výsledný produkt bude mít průhlednost a čistotu původního pouzdra.
Právě správné složení a množství aditiv byla jedna z největších výzev projektu. Ve spolupráci s chemickou fakultou VÚT v Brně experti řešili jednak přísady, které zajistí co nejčistší průhlednost recyklovaného materiálu, ale zároveň i možné vylepšení složení, jež zpomalí největší nectnost těchto výrobků – žloutnutí.
Tavenina z rozemletých pouzder a přísad poté míří do vstřikolisu, kde ve formě vznikne výrobek nový. Aby výrobce zajistil, že recyklovaných obalů na skladě mnoho nezbude, lisuje z nich pouzdra na telefony iPhone, kterých se prodá nejvíce – i proto, že dražší telefon za dobu své životnosti podle statistiky vystřídá více majitelů než ten levný.
Pouzdra z testovací várky jsme na berlínském výstavišti viděli a oproti těm původním jsme neviděli rozdíl. Do ostrého provozu by se linka měla dostat koncem roku, nejpozději na začátku příštího. Recyklovaná pouzdra budou mít vlastní řadu ReStory.
Projekt zatím pokrývá jen neprodaná pouzdra. Další fáze by se měl týkat i opotřebovaných zažloutlých starých pouzder, i když tam by bylo výsledkem asi pouzdro černé.