Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Huawei bojuje s panikou: Přijďte si všechny naše systémy otestovat sami

  12:35
Brusel (Od zpravodaje Technet.cz) - Přístup ke všem technologiím a souvisejícím zdrojovým kódům budou mít klienti společnosti Huawei i z nového Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti v centru Bruselu. Ušetří si tak případnou cestu do Shenzenu. Čínský gigant tak chce posílit důvěru ve své produkty a služby.
Vstupní hala Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti

Vstupní hala Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V pondělí 5. března bylo v Bruselu otevřeno Evropské centrum pro zajištění kybernetické bezpečnosti společnosti Huawei. Klienti a potenciální klienti čínského IT giganta si zde mohou otestovat zabezpečení veškerých hardwarových a softwarových produktů společnosti. Ověřit mohou například, zda a jak budou dané produkty splňovat lokální bezpečnostní pravidla a standardy, nebo otestovat jejich zabezpečení jako takové. K dispozici k analýze budou mít i zdrojové kódy softwarových produktů. 

Možnost analyzovat zdrojové kódy je v IT světě velmi neobvyklá. Podle vyjádření výzkumníka oxfordské univerzity Lukazse Olejnika pro The Independent však ani takový audit - v izolované podobě a omezeném rozsahu - nemůže garantovat, že je vše z bezpečnostního hlediska vše v pořádku. I tak to ale považuje za hezký projev otevřenosti.

Podle šéfa oddělení kybernetické bezpečnosti společnosti Huawei Johna Suffolka bude testování probíhat zcela v režii klientů. „Do procesu testování nebudeme nijak zasahovat. Chceme, aby si klienti přivedli vlastní specialisty a testery, případně vlastní testovací nástroje, ať již softwarové, nebo hardwarové. Teprve pokud by byl zjištěn nějaký problém, budou naši specialisté spolupracovat na jeho odstranění.“

100% bezpečnost nelze garantovat

Mimo jedné serverovny s řadami volných racků připravených pro testovací instalace, která je součástí „testovací laboratoře“, připomíná většina bezpečnostního centra spíše klasické kanceláře. Klíčové je totiž zabezpečené spojení do sídla společnosti v Shenzenu, kde se veškeré technologie nacházejí. Pracovat se tak zpravidla bude pomocí vzdáleného přístupu. 

Během vystoupení předcházejících otevření bezpečnostního centra se prakticky všichni hovořící včetně pozvaných hostů shodli na tom, že zcela stoprocentní bezpečnost IT systémů není možné nikdy garantovat.

Klíčová je proto otázka důvěry jak v dodavatele daného systému, tak v produkty jako takové. A právě možnost vše otestovat zcela ve své režii a přímý přístup ke zdrojovým kódům softwarového vybavení má tuto důvěru prohlubovat.

„Dnes je toto centrum potřeba více než kdy jindy,“ pronesl na úvod svého projevu aktuální šéf společnosti Ken Hu a hned dodal: „Víte, o čem mluvím.“ 

Věděli samozřejmě všichni.

Trable čínského giganta

Společnost Huawei neprožívá nejveselejší období. U nás k tomu významně přispělo vydání varování českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost: „Použití technických nebo programových prostředků následujících společností, včetně jejich dceřiných společností, představuje hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti.“ První na seznamu byla právě společnost Huawei, druhá - a poslední - ZTE.

8. února 2019

Nahnuté to však má Huawei v klíčových infrastrukturách více zemí, například v USA, Velké Británii, Austrálii, Japonsku nebo mnoha zemích Evropy.

National Intelligence Law

Velice zjednodušeně: Tento zákon dává zpravodajským službám pravomoc vyžadovat po jednotlivcích i firmách součinnost při provádění špionáže na území Číny i mimo něj.

Státním orgánům navíc dává právo v širokém rozsahu monitorovat a vyšetřovat jednotlivce i společnosti doma i v zahraničí. 

Mrzuté pro všechny strany však je, že mimo provázání zakladatele a prezidenta společnosti Huawei Rena Zhengfeie s Čínskou osvobozeneckou armádou a černým mrakem v podobě aktuálně platného čínského zákona o zpravodajských službách, nejsou veřejně známé žádné důkazy o narušení bezpečnosti ani připravených zadních vrátkách (tj. backdoor) IT zařízení společnosti Huawei.

Některé informace, ze kterých vycházel například NÚKIB, jsou však v režimu utajení a jak v rozhovoru pro DVTV uvedl český kybernetický atašé v USA Daniel Bagge, je možné, že některé skutečnosti zveřejněny nikdy nebudou.

K těmto problémům samozřejmě v Bruselu směřovala i řada otázek přítomných novinářů. Právě dotaz na zákon „National Intelligence Law“ přiměl Vincenta Panga, ředitele Huaweie pro Západní Evropu k nezvykle rozčilenému projevu.

Podle jeho slov nebyla společnost Huawei čínskou vládou nikdy v historii k něčemu takovému oslovena. Připomněl dřívější projevy prezidenta společnosti Rena Zhengfeie, ve kterých důrazně prohlásil, že pokud by v budoucnu společnost Huawei měla posloužit špionáži, odmítne tuto povinnost splnit a pokud by to nebylo možné, raději společnost zruší. Pang také připomněl, že za 30 let působení nemusela společnost řešit žádné vážnější problémy s bezpečností svých produktů.

Do testovacích laboratoří zve i generální ředitel Huawei pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia. V pořadu Rozstřel mimo jiné řekl, že firma je obviňována z něčeho, co nikdy neudělala.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 7 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 24 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....