Diskuze

Jaderná fúze znovu a jinak. Podpořila ji ropná společnost ENI

Italský ropný gigant ENI investoval 50 milionů eur do podpory projektu fúzního reaktoru, který vznikl na technice MIT. Jde o tradiční zařízení s jednou velkou novinkou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

L39a19d84a 43N60o81v47a41k

8. 6. 2018 0:59

bude to hodně veselá doba, až se to povede a bude jasný směr ke komerčnímu využití... Tipuju, že si civilizace tu další technickou revoluci moc dlouho neužije...:-/

0 0
možnosti
MD

No to že v MIT postaví fúzní reaktor s magnety z YBCO je sice hezké, ale neřeší to základní problém fúze a to udržení plazmy. Právě z důvodu toho, že v tokamaku se musí udržovat v plazmě proud se poslední dobou přechází spíše na stelarátory (viz. např. http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/459-prvni-supravodivy-stelarator-na-svete-wendelstein-7-x-byl-spusten-20-kvetna-2014), které proud nepotřebují, YBCO tohle nevyřeší.

0 0
možnosti
Foto

Když se Putin nechal slyšet že už mají rakety na jaderný pohon, nabyl jsem dojmu, že zvládli jadernou fúzi v malém. Nebo jsou x-krát větší než byl raketoplán Buran?

0 0
možnosti
JD

Jste si jistý, že v tomhle případě nešlo o pohon na jádra švestak?

2 0
možnosti
FT

Kdyby některý ze známějších vědců přišel za Donaldem s návrhem, jak z toho udělat bombu, kterou by unesla B52, budeme mít fůzi ještě než ho v úřadu někdo nahradí.

Takhle hold budeme muset počkat, až se prokáže, že to má nějakou (ekonomickou) návratnost.

0 14
možnosti
JM

Kdepak ten vědci, by skončil v blázinci, protože tuhle technologii už mají půlstoletí.;-D

7 0
možnosti
LH

Kdyby místo finanční státní podpory fotovoltaiky a podobných nesmyslů stejný objem peněz šel na výzkum fúzních elektráren, tak už je pravděpodobně máme

4 9
možnosti
PS

Nesmysl. Ceny panelu jdou stále dolů. Za chvilku se vyplatí bez dotaci. A to nejsem žádný ekolog... Česká zlodejina zbytečně u nás podraží fotovoltaice nohy...

6 3
možnosti
MG

Takže u ITERu z rozpočtu vyskrtnou to k čemu by mel sloužit. Super. Tim se vse protáhne kdoví na jak dlouho a bude to stat x krát tolik (postavi se další, který uz to bude obsahovat).

0 0
možnosti
JP

Tak já myslím, že u ITERu pochopili, že jejich maximální úspěch bude nahodit a udržet fůzi. Ten reaktor se staví tak dlouho, že až to dokončí tak bude na kraji životnosti. Byl to prostě hlavně vědecký projekt a technický demonstrátor. Do doby ITERu, se nikdo na zemi s podobnými teplotami a tlaky nepotkal.

2 0
možnosti
JV

Cesta to bude dlouhá trnitá. Ovšem přijde mě daleko smysluplnější než FVE vítr, Bioplynky a ve finále baterie.

Tohle dítě požírá samo sebe. Fúze by posula lidstvo sakra daleko.

3 0
možnosti
RP

Myšlenka dobrá, vynález drahý a stále to není čistý zdroj energie...Uvidíme, co z toho bude za 5-7 let...

1 0
možnosti
JD

Přijde na to, žemu říkáte čistý zdroj energie. Snad ne větrníkům postaveným na tolika betonu, což znamená velmi masivní těžbu vápence?

0 0
možnosti
RH

Uvedení fúze do praxe bude mít významné dopady na politiku. Všechno se bude elektrifikovat, vyspělé státy ekonomicky odskočí od zbytku světa...

1 0
možnosti
LN

L26a71d53a 33N64o43v45a11k

5. 5. 2018 15:05

jaderná fůze bude především znamenat skokový zlom v cenách surovin, což bude mít stejný důsledek, jako kdyby třeba evropě došla během deseti let pitná voda... Stěhování národů, proti kterému je to současné naprostá pohádka a války.. možná globální, protože i takové rusko stojí na exportu ropy a plynu....

0 0
možnosti

Materiálové pokroky posledních let jsou obrovské. Konečně se objevují supravodiče za (skoro) pokojových teplot, materiály, které vydrží dříve nevídané tlaky, teploty, respektive se objevují možnosti, jak je vyrábět levněji a ekonomicky. Spousta konceptů je známá už 50 let, ale hodně z nich nemělo s tehdejšími materiály šanci. Doba pokročila.

1 0
možnosti
JN

J20a35n 26N84o98v50á85k

5. 5. 2018 18:12

No problem je ze takovy material ve fuznim reaktoru musi prezit neuveritelne vysoke neutronove toky a nesmi se aktivovat. Takze stejne jde pouzit jen nektere slitiny zeleza. V clanku to nebylo zmineno ale i ty vysokoteplotni supravoice se take chladi heliem o teplote 4K, ale zvladnou vyssi magneticka pole. Limitem pro magneticke pole v SPARK nejsou supravodice ale mechanicka pevnost magnetu nez se vlastni silou roztrhnu.

1 0
možnosti