Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do Prahy dorazily hodinky, které miloval Ayrton Senna, i stopky z roku 1916

V Praze je poprvé k vidění jedinečná kompletní sbírka hodinek Tag Heuer. Vystavují se první stopky s přesností jedné setiny sekundy, nejpřesnější mechanická časomíra světa i dnešní hodinky s patentem z roku 1887.
Tag Heuer Calibre 1887

Tag Heuer Calibre 1887 | foto: Tag Heuer

Nejzásadnější prvenství ve výrobě vysoce kvalitních časoměřičů učinil Charles-Auguste Heuer už v roce 1916, kdy světu představil vůbec první stopky pracující s přesností na setinu sekundy. Setrvačka předělaného mechanického strojku Valjoux tedy musela vykonat 360 tisíc kmitů za hodinu. Ocelové stopky s modřenou ručkou si vydobyly své místo na olympijských hrách. Heuer ale spojila své aktivity spíše s motoristickým sportem.

Jak vznikl chronograf

Hon za vývojem nejpřesnějšího chronografu započal před 190 lety, kdy Nicolas-Mathieu Rieussec vynalezl kvůli koňským dostihům dřevěnou krabičku, která pomocí inkoustu a dvojice smaltových válečků dokázala zaznamenávat průběh, a tedy i délku, času. Jeho patent se datuje k 9.3.1822, kdy získal na svůj měřící přístroj pětiletý patent, který představil 1.9.1821 na dostihové dráze u Martových polí v Paříži.

Trvalo chvilku, než se systém (nadále nazývaný chronograf) dostal do mechanických kapesních hodinek, ze kterých si našel cestu i do těch náramkových. Dnes jsou označením chronograf popisovány hodinky, které umí ukazovat, kromě přesného okamžitého času, také další časový údaj, a to nezávisle na první soustavě. Druhá soustava je tedy tvořena čítači malých časových úseků, jako jsou například sekundy a její zapnutí či vypnutí neovlivňuje nijak soustavu první.

V butiku Tag Heuer v Pařížské ulici jsou k vidění i historicky první palubní hodiny Autavia z roku 1933 s 12hodinovým sčítačem či jejich pozdější následovník Rally-Master (koncepty nových hodinek pouze v pátek 20. 5., historické hodinky budou vystaveny do pondělí 23. 5.). Z náramkových hodinek potěší živoucí legendy celého hodinářského průmyslu, jako Carrera, Silverstone a avantgardní čtyřhranné Monaco z konce 60. let. Tento chronograf využíval jako první  mechanický strojek Calibre 11 se samonátahem využívající mikrorotor. Mezi další legendy pak patří definitivně quartzový náramkový chronograf S/el, který uhranul i závodníka Formule 1 Ayrtona Sennu.

První hodinky poháněné řemenicí

Tag Heuer Monaco V4

V nedávné minulosti se TAG Heuer více soustředil na elektronické stopky. V roce 2003 vyrobil první švýcarský chronograf pracující s přesností na tisícinu sekundy, tzv. Microtimer. O rok později se objevil koncept hodinek nazvaný Moncaco V4. (Jeho strojek měl čtveřici hřídelů uspořádaných do tvaru písmene V, které připomínají kompresorem přeplňovaný závodní motor, odtud název.)

Tento mechanický strojek byl jako první na světě vybaven řemenem poháněným převodníkem a disponoval lineárně se pohybujícím vahadlem, které zajišťovalo nátah. Monaco V4 se dočkalo i limitovaných edicí, například v platinovém pouzdře či v provedení s pouzdrem z růžového zlata.

Mechanika ve velkém

V nabídce se objevují ale nejen exkluzivní stroje. V době loňských oslav 150. výročí oprášila firma starší mechanický strojek, dovybavila ho dalšími prvky a vznikl tak nový Calibre 1887. Na základě architektury s automatickým nátahem vznikly hodinky, které disponují oscilačním pastorkem (patent Edouarda Heuera z roku 1887), vertikální spojkou a viditelným modřeným sloupcovým kolem. Pastorek umožňuje spustit stopky za 0,002 sekundy od zmáčknutí.

Koncept a hodinky zítřka

V roce 2004 představil TAG Heuer také "tak trochu jiné" hodinky Pendulum. Jejich mechanický strojek poprvé v historii hodinářské výroby nebyl osazen vláskem. Na konceptu pět let pracovali inženýři firmy s experty pro vývoj mikrosystémů z francouzské výzkumné laboratoře LAI (Laboratoire d'actionneurs intégrés).

Oscilátor s vláskem u těchto jinak klasických mechanických hodinek tvořila soustava čtveřice magnetů v silovém poli kmitajících s frekvencí 43 200 kmitů za hodinu. To zajišťuje pravidelný pohyb kotvy, která předává energii a krok dál do strojku. Hodinky se stále nevyrábí sériově. Nepodařilo se zatím vyvinout vhodný magnetický materiál. Magnety Pendula jsou citlivé na teplotní změny, což kazí přesnost strojku. 

Tag Heuer Pendulum

Dvě srdce: poprvé

K vidění v Praze budou i první hodinky, které dokáží pomocí centrální ručky zobrazit setinu sekundy, Heuer Carrera Mikrograph 1/100th. Vzniklo jich jenom 150 kusů, u každého z nich pak visí cenovka na milion korun. Cíle inženýři dosáhli pomocí automatického strojku, v jehož těle bijí dvě srdce. První setrvačka se stará o chod jicího strojku a vykoná 28 800 kmitů za hodinu, pracuje tedy s přesností na osminu sekundy. Vlásek setrvačky druhé, která se stará o měření stopek, vykonává 360 tisíc kmitů za hodinu, aby dosáhl požadované přesnosti. 

Tag Heuer Mikrograph

Dvě srdce: podruhé

Mechanika ale dokáže víc. Letos TAG Heuer představil první mechanický chronograf se sloupcovým kolem, který měří na tisícinu sekundy. Jeho vlásek tedy musí vykonat neuvěřitelných 3 600 000 kmitů za hodinu. Centrální tyrkysová ručka tedy vykoná během svého sekundového oběhu kolem číselníku tisíc kroků.

Tag Heuer Mikrotimer

Zatím jen koncept nazvaný Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph má na svém kontě jedenáct patentů. Jedním je například využívání samotného vlásku bez věnce setrvačky. Hodinky z titanu také disponují dvojicí setrvaček. Dá se jen předpokládat, že koncepty Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph (a také Pendulum) se v nejbližších letech dostanou do výroby jen ve speciálních limitovaných sériích. Přesnější mechanická časomíra neexistuje.

O autorovi

Jan Lidmaňský (28) se hodinkám věnuje již sedm let. Kromě publikační činnosti a marketingového poradenství se zabýval i spolu-organizací kulturních akcí a stál u zrodu výstavy "600 let orloje a umění řemesla hodinářského", které dělal i kurátora.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi nejsou příspěvky

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 11 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 10 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...