Budeme sledovat DVD ve sprše a digitální televizi v autobuse

aktualizováno 
Ve 36. týdnu roku 2005 nám pan Brouček představil nová polohovací zařízení od Microsoftu, žasl nad bezdrátovým šestikanálovým systém Logitech, prověřil vodotěsné DVD přehrávače či se vrhl zkoumat připravovanou přenosnou televizi schopnou přijímat DVB signál.

Nové foťáčky od Samsungu

Společnost Samsung si určitě většina čtenářů spojuje s výrobou LCD monitorů, LCD televizorů či mobilních telefonů, ale už málokdo s výrobou digitálních fotoaparátů. Samsung se chystá v listopadu uvést v Koreji na trh trojici nových kapesních digitálků, které ovšem nejsou jen obyčejnými mini-foťáčky a Samsung je na to poměrně pyšný. Přístroje řady Miniket označené jako VP-MS10, VP-MS11 a VP-MS15 se v zásadě liší jen velikostí vnitřní built-in paměti, která pojme 64, 128 respektive 512 MB fotek či jiných dat. Aparáty lze používat jako externí flash disky, jejichž kapacitu rozšíříte klidně o celý 1 GB s miniSD kartou, MP3 přehrávače či digitální diktafony. Jak vidno, zvolil Samsung při vývoji přístrojů model univerzálního miniaturního produktu, který uživateli usnadní práci s obrazovými i zvukovými materiály. Fotografie jsou ukládány při nastavení nejvyšší kvality v rozlišení 5,25 MP a to ve formátech JPEG či TIFF (pro tuto kategorii opravdu nezvyklé). Focení ještě usnadňuje 3x optický zoom. Nechybí ani funkce pro záznam videa, které by mělo být opravdu velmi kvalitní, No, posuďte sami, jeho rozlišení je 720x576 bodů, tedy stejné jako u DVD filmů, přičemž se záznam ukládá ve formátu MPEG4 a nikoliv MPEG2, který používá právě DVD. Při tak vysokém rozlišení je pro záznam ve vysoké kvalitě potřeba i vysoký bitrate a tak by nás docela zajímalo, jak velký kus z kapacity vnitřní paměti či karty zabere například minutové video. Předpokládaná cena fotoaparátů je 320, 360 a 399 euro.

Nepřítel ultra-multifunkčních zařízení pan Brouček řekl: "Nevím, nevím, opravdu nevím. A cože to vlastně nevím? Nevím to, zda má vůbec cenu vyrábět fotoaparát s MP3 přehrávačem. Funkci diktafonu ještě beru, ta se může hodit při focení, ale uznejte sami, většinou, když budete chtít vyrazit ven s hudbou v uších, nebudete potřebovat fotit a naopak. Je sice pravda, že je po finanční stránce výhodnější zakoupit jeden výrobek, který umí vše, ale ono to není zas tak jednoduché. Fotoaparát vám rozhodně nemůže nabídnout tolik funkcí a tak pohodlné ovládání přehrávání jako výrobek k tomu přímo určený. Proto jsem zastáncem toho, aby některé přístroje plnily pouze určitou funkci. Jestli to takhle půjde dál, budeme tu mít za chvíli mikrovlnku s MP3 přehrávačem a DVD. Nezní to kapku úchylně?“ Shrnutí specifikací a linky na podrobnosti ke každému modelu zde.

Přijímejte digitální vysílání ve vlaku či autobuse

Veletrh IFA 2005 nese bohatou úrodu elektronických novinek a jednou z nejšťavnatějších v oblasti příjmu digitálního vysílání je připravovaná přenosná televize s LCD displejem o úhlopříčce 11 centimetrů. Jedná se o první přenosný set-top box s integrovanými anténami a super kvalitním displejem. Přístroj, který nese název DTI 0601, je ideální na cesty, protože váží jen 425 gramů a je schopen na jedno nabití vydržet v provozu až dvě a půl hodiny. Hlavní devizou novinky od Thomsonu je systém dvou antén a tunerů, kdy je signál z obou zdrojů kombinován pomocí speciálního čipsetu a výsledkem je dokonale čistý obraz i v prostředí méně vhodném pro příjem televize. Set-top box může být samozřejmě spojen s klasickou domácí TV přes kompozitní výstup či scart a lze ho tedy používat jako běžné stolní zařízení určené pro příjem digitálního vysílání. DTI 0601 je dokonce vybaveno USB 2.0 portem pro spojení s počítačem kvůli upgradu softwaru. Přístroj bude dodáván s dálkovým ovladačem, speciálními sluchátky eliminujícími okolní hluk a ochranným pouzdrem. Dokoupit bude možné i adaptér do auta. Další informace tady.

Koncepce útočného auta budoucnosti k vidění

Firma Atair Aerospace, společnost zabývající se vývojem v oblasti padákových systémů, představí již brzy své speciální vojenské auto Chimera. Miniaturní lehký vůz je určen k rychlým výpadům a akcím, tudíž by ho určitě nejvíce uvítaly nějaké speciální jednotky. Chimera je navrženo, aby ho bylo možné vypustit do vzduchu z letadla na padáku a dále s ním navigovat paraglidingovým způsobem. Vůz na zemi pohání elektromotory o celkovém výkonu osmdesáti koní, které dokáží vůz hnát po silnici či cestě až devadesátikilometrovou rychlostí. Zda bude o tento unikát zájem a zda se objeví v příštích letech v akci není zatím jasné, ale bezesporu se jedná o zajímavý nápad, který se může stát v boji rozhodujícím prvkem.

Pan Brouček automobilu příliš nedůvěřuje: „No, podívejte se na to, vždyť ta věc vypadá jako trochu větší autíčko na dálkové ovládání. Stačilo by do toho párkrát střelit ákáčkem a bum je po autě. Na druhou stranu, možná se tak fórově jen tváří. Představte si třeba, že jste terorista kdesi v divočině skryt za skalami a ostřelujete se s těmi prašivými imperialistickými křesťanskými bezvěrci. Na jednou se vám v týlu objeví tichá rychlá auta a v nich tlupa mariňáků, kteří vás velmi rychle odešlou k vašemu milovanému Alláhovi.“ Oficiální informace o novém létajícím vojenské voze zde. 

Vodotěsné DVD playery od Casio

Představenstvo společnosti Casio má zřejmě rádo vodu a ze všeho nejraději tráví volný čas v bublinkové koupeli, protože jinak si nelze ani vysvětlit, proč by se známá společnost snažila tlačit na trh vodotěsné koupelnové televizory a nyní i DVD přehrávače. Casio DV-900CW a DV-700CW jsou přenosnými DVD playery s TFT LCD displeji o velikosti 9 respektive 7 palců. Rozlišení obou monitorů je 480 x 234 bodů, což je vzhledem k jejich velikosti vcelku slušná hodnota. Baterie vydrží na jedno nabití zhruba tři hodiny a tak si můžete pustit dvě komedie o typické délce 90 minut, ale na dva thrillery, které jsou zpravidla delší, už tři hodiny rozhodně nevystačí. Někdo si teď asi říká, co by dělal takovou dobu v koupelně, ale vzhledem k tomu, že jsou přístroje přenosné, nepočítá se s nimi pouze pro domácnost, kde je lze stejně napájet z elektrické sítě. Výrobky jsou určeny pro Japonský trh a tak je skutečně minimální pravděpodobnost, že by se objevily i u nás. O vodotěsných DVD přehrávačích více zde

Microsoft odhaluje nové klávesnice a high-endové myši

Největší konkurent Logitechu na poli výroby a vývoje periferních zařízení, softwarový gigant Microsoft, se po delší době opět ozval a představil své nejnovější klávesnice a myši. Již v minulém díle jsem vás informovali o Natural Ergonomic Keyboard 4000, o níž prosákly informace ještě před oficiální prezentací. V portfoliu novinek se ale nachází ještě jedna klávesnice, kterou je Natural keyboard. Jedná se o vcelku obyčejný model pro nenáročné uživatele PC. V oblasti myší pokročil Microsoft určitě více, protože konečně uvádí svou první laserovou myš, která by měla zatopit MX1000 od Logitechu. Prezentována je hned ve třech provedeních - Wireless Laser Mouse 6000 je v podstatě přímou konkurencí MX1000, druhou myškou je Wireless Notebook Laser Mouse 6000 upravená pro snadné přenášení a používání mimo domov. Třetí myší je drátová Laser Mouse 6000 určená pro grafiky a především hráče. Nabízeno je i combo klávesnice a myši zvané Wireless Laser Desktop 6000. Představeny byly dále ještě dvě optické myšky, jedna nazvaná Notebook Optical Mouse 3000 skvěle padne do ruky a díky částem z gumy z ní ani jen tak nevyklouzne.

Pan Brouček komentuje zprávu o nových periferiích Microsoftu: „Podívejte se, jak už asi většina z vás ví, já nejsem žádný odpůrce Microsoftu a nic proti němu nemám. XPéčka nepadají, pohodlně se v nich maká, tak proč bych si stěžoval? Takže teď čistě objektivně k tématu. Microsoft uvádí myši založené na laserovém snímání povrchu o rok později než Logitech a dělá, jakoby se vůbec nic nedělo. Jsem zvědavý, jak se tedy ta Laser Mouse 6000 předvede v akci, protože měl Microsoft rok na to, aby ji udělal lepší než Logitech. Řekl bych, že v tomto případě to Bill kapku pohnojil.“ Nějaké ty podrobnosti naleznete tady. 

Bezdrátové reproduktory Logitech pro domácí kino

Je tomu již prakticky rok, co Logitech představil a vypustil na trh perfektní audio systém Z-5500 s certifikací THX a ohromujícím výkonem. Ne všichni však mohou šestikanálový systém v domácnosti rozumně rozmístit, aniž by se jim po zemi či pod kobercem vinuly kabely. Logitech proto vytvořil systém Z-5450, který má zadní reproduktory bezdrátové. Signál je přenášen na frekvenci 2,4 GHz, ale konkrétní informace o použitém standardu nejsou. Dá se předpokládat, že se bude jednat o bluetooth. O napájení zadních reproduktorů také nepadlo ze strany Logitechu zatím ani slovo. Čím se společnost chlubí, je získání certifikace THX i pro zadní bezdrátové satelity. Z-5450 jsou totiž prvními reproduktory tohoto typu, které získaly certifikaci i pro zadní kanály. Dosah signálu je zhruba 8,5 metru od vysílače, který se skrývá v SoundTouch Control Center spolu s dekodéry DTS 96/24, DTS, Dolby Digital a Dolby Prologic II. Control Centre má také displej, na němž jsou zobrazovány informace o přicházejícím signále, použitém audio vstupu apod. Systém nabízí výkon 315 wattů a není tedy výkonnější než Z-5500. Jeho předpokládaná cena je zhruba 12 tisíc korun. Podrobnější info zde.

 

Pořádné fotky auta Moovie konečně na webu

V předchozí části naší novodobé „Broučkiády“ jsem vás informovali o futuristickém vozítku od Peugeotu. Nyní se na internet dostaly konečně pořádné fotky. Naleznete je v galerii serveru Gizmag.

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí rezolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 36. týdnu úchvatného roku 2005.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Nová generace Lego má skrytou stranu. Ožije pomocí rozšířené reality

Xxx

Lego uvádí novou řadu stavebnic nazvanou Hidden Side. Poprvé nabídne propojení fyzického a virtuálního světa pomocí...

Unikátní koloběžka z Ostravy i vrták z Kanady vznikly ve stejném programu

Bionická koloběžka

Používají ji architekti i obuvníci, výrobci letadel i vrtacích souprav pro těžaře. Její výsledky najdete v kuchyni i v...

Kolik lidí se zraní na elektrických koloběžkách? Více než na kolech

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Statistiky z ambulantních pracovišť v Kalifornii ukazují, že elektrické koloběžky hrály roli ve větším počtu přijatých...

Pronájem obchodních prostor 100m2 na nám. J. M. Marků v Lnškrouně.
Pronájem obchodních prostor 100m2 na nám. J. M. Marků v Lnškrouně.

Marka Marků, Lanškroun - Lanškroun-Vnitřní Město, okres Ústí nad Orlicí
15 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz