Pořiďte si domácí planetárium a stahujte hudbu ze satelitu

aktualizováno 
V 29. týdnu roku 2005 nás pan Brouček šokoval zjištěním, že američtí studenti, kteří vlastní iPod, musejí krást hudbu, představil nám domácí planetárium, zjistil, že Samsung připravuje MP3 přehrávače schopné přijímat satelitní rádio a prozkoumal první mixážní pult pro iPod. Podrobné informace a další zajímavost ze světa naleznete na následujících řádcích.

 

Majitelé iPodů v Americe kradou!

Amerika začíná pomalu ale jistě bojovat proti pirátství a zdá se, že někteří pochopili jak na to. Je zcela zřejmé, že soudní spory s jednotlivci nemají vůbec žádný smysl. RIAA a jí podobné organizace by si měly vzít příklad z amerických univerzit, které se rozhodly namísto vyhrožování „provazem“, řešit celou věc logicky. Zahájily tedy speciální provoz placených služeb určených ke stahování hudby a filmů pro své studenty. O jednom konkrétním projektu jsme vás už informovali v tomto díle naší „broučkotechniády“.

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 29. týdnu úchvatného roku 2005.

Nyní se zviditelnila The University of Minnesota, když zavedla už druhý systém stahování, jenž funguje na principu velmi nízkých měsíčních poplatků. Registrovat se samozřejmě mohou jen studenti školy. Jedinou zarážející věcí je, proč už druhý zavedený software s ochranou proti porušování autorských práv, nepodporuje iPod, který má 75 % amerických školáků. Pokud mají podobné akce uspět, potřebují mít na listu „friendly zařízení“ iPod na prvním místě. Jinak budou studenti muziku a filmy nadále krást, aniž by si s tím příliš lámali hlavy. Běžné internetové prodejny MP3 jsou pro ně jednoduše příliš drahé.

Pan Brouček se jal situaci komentovat: „ A už je to tu zase, porušování autorských práv, nelegální stahování filmů, hudby, soudní spory, pološílená RIAA…bla bla bla. Už mě nudí se neustále zaobírat tím, jací jsou filmoví producenti a muzikanti chudáci. Zatím všichni jezdí v Porschatech, Ferrari a podobných hračičkách, takže to asi zas tak hrozné nebude. Nicméně se musím přiznat, že mě tahle zprávička docela zaujala, protože je pro mě nepochopitelné, jak se mohou nechat američtí studenti zmanipulovat masivní reklamou Applu a kupovat všichni kupovat jen iPod. Ne, že by byl tenhle bílý zázrak špatnou mpétrojkou, ale narovinu, na trhu jsou další daleko lepší přístroje za rozumnější peníz. Jak se ale zdá, Amíci prostě musejí mít to, co je natištěno na nejvíce billboardech v zemi. Pche.“

Podrobné info:

http://wcco.com/business/local_story_208131626.html

Zkontrolujte děti v autě za jízdy. Zn: bezpečně

Společnost Rostra se zabývá novými technologiemi a systémy, které mají usnadňovat člověku běžné problémy každodenního života. Nyní přišla na řadu i oblast dětí a aut. Rostra představila speciální kamerový systém do vozu pro kontrolu ratolestí na zadním sedadle. Matka či otec se už nyní nemusejí během řízení otáčet a zbytečně tak riskovat – jednoduše se podívají do zpětného zrcátka, v jehož levé části se nachází 3,5“ barevné LCD napojené na kameru připevněnou k vnitřní straně střechy vozu. Celý systém je zatím určen pouze pro určité modely vozů Toyota, ale pokud se uchytí, určitě se bude za chvíli montovat do každého rodinného automobilu.

Podrobnější informace na:
http://www.gizmag.co.uk/go/4312/

 

Domácí planetárium od Sega Toys

Díváte se rádi na hvězdy? Pokud ano, máme pro vás fajnovou věcičku, kvůli které si možná hned teď sbalíte kufry, poletíte do Japonska a vrazíte celí říční do prvního hračkářství. Tamní známý výrobce hraček Sega Toys představil domácí planetárium schopné promítat na strop až 10 tisíc hvězd. Drobná stříbrná koule na stojánku, kterou stačí postavit v místnosti, vás přijde jen na nějakých 19.800 yenů, což je v přepočtu zhruba 147 euro. Za tak zajímavou věcičku to rozhodně není mnoho, obzvláště, když uvážíte, že vaše děti budou z celé věci zajisté unešené a vy je navíc budete bez námahy vzdělávat.

Známý astronom, vševěd a všeuměl pan Brouček radí: „Nemám slov, často si připadám jako naprostý odpůrce jakéhokoliv pokroku, protože skoro každou novinku pořádně zdrbu, ale v tomto případě mé chlapecké srdce zaplesalo radostí! Domácí planetárium? Dokonalý kočkolap! Na tohle musíte sbalit snad každou ženskou, která má jen trochu romantického ducha (což je prakticky každá ženská na planetě). Až jí rozsvítíte nad hlavou ty tisíce hvězd a začnete si vymýšlet jejich složité názvy, v posteli vám určitě zima v noci nebude.“
Další info zde:
http://www.el-mundo.es/navegante/2005/07/22/laimagen/1122026384.html

Stáhněte si hudbu ze satelitu

Gigant Samsung oznámil, že se dohodl se společností XM Radio (provozuje satelitní rádio) a jeho nové MP3 přehrávače budou fungovat současně i jako XM receivery. Playery by měly být dodávány s XM sadou určenou pro použití v domácnosti, ta má umožnit přístup ke všem 150 kanálům satelitního rádia, z nichž půjde pořizovat záznam do přehrávače a později venku ho poslouchat. Uživatel tak vlastně dostává přístup k obrovskému množství informací a hudby pouhým pořízením nového přehrávače Samsung. Zcela legálně tedy může nahrávat zdarma (když nepočítáme pořízení přehrávače) co chce a ukládat si jednotlivé písně v MP3 či WMA. Zatím není jasné, zda systém Samsungu bude natolik otevřený, aby šlo nahraný obsah kopírovat bez problémů do počítače. Přehrávače by se měly na trhu objevit koncem roku.

O XM MP3 přehrávačích informoval CNET:
http://reviews.cnet.com/4531-10921_7-6276107.html?tag=cnetfd.sd

Surround z jednoho reproduktoru?

Cambridge Soundworks už se delší dobu nepustili do nějaké pořádné inovace, což se nyní rozhodli změnit s novým surroundovým systémem SurroundWorks 200 skládajícím se pouze ze třech částí – centrálního reproduktoru, subwooferu a kontrolního centra schopného přehrávat DVD a CD a přijímat rádio v pásmech AM/FM. Podle oficiální zprávy spojují celý systém jen dva kabely, což ho dělá vhodným pro uživatele s nedostatkem místa pro šesti (a více) kanálovou sestavu, která vyžaduje kromě množství prostoru i vhodně upravenou místnost pro vinutí řady kabelů. Ale zpět k SoundWorks 200, ten se pyšní speciálně vyvinutou technologií Binaura Audio Surround Processor (BASP), která má na starosti vytvoření surroundového efektu pouze na předním reproduktoru. Z vyjádření tvůrců jasně vyplývá, že celá sestava, která se již prodává za 999.99 dolarů, nedokáže samozřejmě vytvořit stejně hodnotný zvuk jako kompletní domácí kino, ale výsledný efekt je natolik dobrý, že řada uživatelů s omezeným prostorem v bytě určitě po jejich výrobku sáhne. O schopnosti sestavy vtáhnout vás do děje nejnovějšího akčního trháku zcela jasně vypovídá to, že v subwooferu se nachází multikanálový zesilovač BASH s výkonem 225 wattů.

Mr. Brouček, milovník filmů a odborník na akustiku komentuje: „ Já vám nějak nevím, vyhodit 25 klacků za jeden zvukotvor, basotvor a přehrávotvor je přeci jenom trochu síla. Beru, že v té věci pobíhají nějaké ty algoritmy a podobné havadinky, které způsobují, že slyším prolétající letedlo na obrazovce i za svou makovicí, ale čistě z principu by se mi příčilo, že mám vyhodit tolik peněz za tyhle tři věci, když si můžu v nejbližším hypermarketu koupit nádherný šestikanálový systém se super miniaturními repráčky a DVDčkem za desetinu.“

Oficiální zpráva zde: http://www.prnewswire.com/mnr/cambridgesoundworks/22254/

Buďte DJ v rytmu iPodů

Nudí vás už nosit iPod jen tak po městě a poslouchat hudbu? Chcete se stát králem diskoték nového tisíciletí? Pořiďte si ještě jeden iPod a k tomu mixážní pult iDJ od společnosti Numark určený pouze a jen pro tyto MP3 přehrávače Applu. S nakoupenou výbavou se už můžete vrhnout na přípravu divokých párty. Zařízení není žádnou žhavou novinkou, neboť bylo odhaleno veřejnosti už v dubnu tohoto roku, ale několik minulých měsíců nebylo jisté, zda se dostane na trh. Numark se ho nakonec rozhodl zařadit do své nabídky a potěšil tak tisíce hudebních nadšenců po celém světě. Dvoukanálový mixer disponuje samozřejmě všemi důležitými udělátky pro vytvoření pořádného remixu. Podle posledních informací by se jeho cena měla pohybovat někde mezi 250 a 300 dolary, což je vzhledem k současnému kurzu velmi příjemné. Do našich končin se přístroj asi nedostane, ale nic vám nebrání si ho objednat přes internet.

Známý DJBeetle řekl:Žádám okamžité stažení z trhu! Chcete nás, profesionální DJ, připravit, vy experti z Numarku, o práci? Takhle si bude mixovat každej rudla doma a za chvíli tu budeme mít víc DJ než právníků. A to je co říct, protože se na tu příšernou vejšku hlásí pořád odporně velký množství lidí, kteří tráví pět let života biflováním se „telefonních seznamů“, aby nakonec zjistili, že se za těch pět let provedlo tolik novel zákonů, že už vlastně nejsou schopni rozumně pracovat za ty nerozumně vysoké peníze. Ale to jsem se asi trošku vzdálil...to víte, celej já.“

Skočte se mrknout sem:
http://www.engadget.com/entry/1234000603051423/

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Indická loď míří k Měsíci. Udělá mu 3D snímek a vysadí na něm vozítko

Indická vesmírná loď Čandrájan-2 obsahuje přistávací modul Vikram a satelit,...

Indie je na dobré cestě k tomu, aby se stala čtvrtým státem, kterému se povede měkké přistání na Měsíci. V noci na...

Levně a rychle. Jak se Američané chtějí vrátit na Měsíc

Ilustrace lodi Orion blížící se k měsíční vesmírné stanici Gateway.

Americká administrativa slibuje, že astronauti by se během pěti let měli vrátit na Měsíc. Jak by měl návrat probíhat, v...

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Najdete na iDNES.cz