Kupujte alkohol v prášku, protože BitTorrent bude legální

aktualizováno 
Ve 30. týdnu roku 2005 nám pan Brouček oznámil, že se BitTorrent stane možná zcela legálním, ukázal nám dva nové nadupané digitály od Kodaku, vrhl se v novém Hummeru na noční průzkumy a přivezl informace z Koreji o nových 5 Mpix fotomobilech.

8 megapixelů od Kodaku

Společnost Kodak tento týden představila dva nové modely digitálních fotoaparátů, které mají uspokojit ty nejnáročnější fotoamatéry i poloprofesionální fotografy. Model P880 je 8-megapixelovým fotoaparátem s širokoúhlou optikou a možností kompletně manuálního nastavení a ostření. Přístroj s objektivem Schneider-Kreuznach VARIOGON (24-140mm (ekvivalent 35mm), f/2.8 - f/4.1) a možností 5,8x optického přiblížení bude uveden na trh během září a jeho cena by se ve Spojených státech měla pohybovat pod hranicí 600 dolarů (doporučená cena výrobcem je 599 dolarů). Kodak P880 dokáže ukládat fotky i ve formátech RAW a JPEG, dále točit kvalitní video s 30 fps a je vybaven kvalitním 2,5“ LCD s rozlišením 237 tisíc bodů.

Jeho levnější bratříček nesoucí označení P850 připomíná klasický ultrazoom, ale oficiálně se k nim neřadí. Přesto nabízí 12x přiblížení. V jeho nitru se nachází CCD s efektivním rozlišením 5,1 megapixelu, které v dané kategorii uživateli bohatě postačí. Jelikož se jedná o model s cenou o rovných 100 dolarů nižší budete muset oželet prstenec pro manuální ostření a širokoúhlou optiku spolu s některými funkcemi. Na druhou stranu vám P850 nabízí stabilizátor obrazu pro zachycení ostrých obrázků i při plném využití zoomu. Přístroj je osazen kvalitním objektivem Schneider Kreuznach VARIOGON (36 -432mm (ekvivalent 35 mm), f2.8 - f/3.7, l). Více informací o modelu P880 naleznete zde a o modelu P850 zde.

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 30. týdnu úchvatného roku 2005.

Noční vidění k vašemu novému Hummeru

Jako správní zálesáci jste si už určitě pořídili zbrusu nový Hummer H3, aby byly vaše výlety do drsné české krajiny v tom správném stylu. No, řekněte sami, kdo by si tu obrovskou nádhernou káru za ten hloupý milion nekoupil? Ale k věci. K vašemu novému miláčkovi je nyní prodáván i kapesní systém pro noční vidění. Sledování zvěře v přírodě či zlodějů u vaší garáže není tedy žádný problém. Přístroj vyrábí společnost Delft Electronic Products soustředící se na výrobu velmi kvalitních senzorů a zařízení pro noční vidění. Doplněk k novému vozu by měl být prodáván u všech prodejců vozů Hummer, ale cena zatím není známa. Každopádně si můžete být jisti, že více než nedávno zakoupený Hummer H3 vás stát nebude, což je zjištění bezesporu pozitivní.

Generál von Brúk radí: „Pro mě jako vojenského veterána je samozřejmě zcela běžné používat profesionální noční vidění. Vzpomínám na úžasné večery s doutníky a Jackem trávené na střechách přilehlých garáží. Šmírování ženských převlékajících se v potemnělých pokojích bylo samozřejmě hlavní náplní večera. Nahaté ženštiny asi doufaly, že je nikdo ve tmě neuvidí, ale jako profesionální vojáci jsme byli vždy připraveni do akce. I vy se nyní můžete cítit jako opravdový člen armády a vyrazit na lov. Pokud tedy samozřejmě nejste žena a nechystáte se razit šmírovat chlapy. To se mi zdá velmi nečestné, povrchní a ponižující.“ Více informací naleznete zde.

Nabíjejte baterie zdarma

Solární energie jde poslední dobou na dračku, po různých baťozích se nyní objevuje cestovní nabíječka tužkových baterií, která vám může zachránit kůži, když budete ztraceni v poušti či džungli. Zařízení působí tak trochu jako peněženka, ale když ho rozložíte, objeví se solární panely. Nabíječka PowerFilm Solar dokáže za příznivého počasí nabít dvě tužkové baterie (NiMH nebo NiCad) za pouhé čtyři hodiny a čtyři baterie za osm hodin. Zdaleka nejlépe využijete PowerFilm na dovolené u moře, kde si můžete doplňovat šťávu do článků přímo na pláži, zatímco budete trávit krásné chvilky v azurově modré vodě. Vojenská verze nabíječky je už na trhu a nyní se čeká na uvedení modelu pro běžné uživatele.

Odborník na vývoj v oblasti čistých energetických zdrojů pan Brouček poznamenal: „Člověk je zajímavý tvor. Na jednu stranu se snaží neustále vyvíjet nová zařízení schopná zpracovávat ekologickou sluneční energii, aby ochránil planetu, a na druhou hází jednu lopatu uhlí za druhou do odporných elektráren, aby zachoval pár tisíc pracovních míst a při tom decimoval hektary půdy a lesů. Na věc se musíte podívat takhle. Je důležitější zachovat fungující ekosystém a zdravou přírodu pro příští desítky generací? Nebo nechat hrstce lidí práci? Nechť si odpoví každý sám. P.S. Je mi jasné, že hned po vydání budou zas nějaký chytráci pod článek psát, jaká je to hloupost, že ovzduší znečisťují především auta, továrny bla bla bla... Ale zde platí opět to samé. Je důležitější vydělávat majlant na ropě? Nebo je lepší urychleně vymyslet systém, jak se zbavovat efektivně starých aut a současně dopiplat motor na vodík? P.P.S. Je jasné, že by světová ekonomika takové věci nepřijala asi úplně nejlépe, ale tak to už bychom se pouštěli do příliš dlouhé debaty…“ Více informací na www.powerfilmsolar.com.

Archos AV500 – mrtvá legenda znovu ožívá

Aby se nějaký přístroj stal legendou, aniž by byl kdy uveden na trh, to je velmi neobvyklé. Multimediálnímu přehrávači Archos AV500 se to ovšem podařilo, neboť se první informace o něm objevily už na CeBitu 2004, poté ovšem přišel na trh model PMA400 a očekávaný AV500 se stal jen ozvěnou minulosti. V polovině tohoto roku se vyrojily o přístroji nové zprávy. Nyní se konečně ukazuje, jaká je realita. Archos bude brzy uvádět dva nové modely přehrávačů – miniaturní MP3 player Gmini XS100 s 3 GB prostoru pro ukládání hudby a model AV700 se 7“ barevným LCD, až 100 GB diskem, možností příjmu digitální televize a schopností nahrávat. Sedmidstovka by měla být schopna kromě již zmiňovaných funkcí pracovat i s UMTS sítí, komunikovat s dalšími zařízeními přes Bluetooth (Proč ne Wi-Fi, ptáme se?) a samozřejmě přehrávat všechny možné formáty videa, statických obrázků a zvuku. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi unikátní a revoluční přístroj – příruční digitální televize, rekordér a PMP v jednom, to tu ještě nebylo – se bude cena určitě pohybovat dost vysoko. Oficiální stránky výrobce naleznete zde.

Alkohol v prášku kupují teenageři

Zdá se to být jako sen, ale jakási německá společnost začala na internetu prodávat alkohol v prášku. Pod značkou Subyou ho lze zakoupit na www.subyou.de. Experti ovšem před tímto produktem varují, protože je bez jakýchkoliv problémů prodáván osobám mladším 18-ti let a velice snadno si jím lze způsobit otravu alkoholem. V Německu si ho můžete koupit v barech, u čerpacích stanic či v obchodech s potravinami. Debata okolo Subyou se rozhořela především kvůli internetové stránce, která se jednoznačně zaměřuje na mladistvé. Jinak není na tomto vynálezu, který stačí rozpustit ve sklenici vody, v zásadě nic špatného. Vědci jen nyní řeší složení, který by mohlo poškozovat organismus. Vybírat lze mezi různými „příchutěmi“ – kupříkladu si můžete dát instantního panáka vodky nebo rumu. A ještě jedna důležitá informace pro prodejce – na prášek se nevztahují takové daně a omezení jako na klasický tekutý alkohol v lahvi. Cena za jeden balíček se pohybuje mezi 1,65 až 2,40 euro.

Pan Brouček, štamgast hospody na Vikárce byl zprávou nadšen: „No to je úžasné! Vítejte v ráji! Nikdy jsem si neuvědomoval, co mi chybělo na světě nejvíc, ale nyní už to vím. Je to chlast v prášku. Jak jsem bez něho mohl vůbec žít? Nyní už si můžu ničit játra prakticky kdekoliv, stačí jen natočit vodu do skleničky a za chvíli už mi bude klepat slečna cirhóza na dveře. Krom toho propašujete pytlíček do práce rozhodně snadněji než láhev. Vynálezce téhle věci by měl rozhodně dostat Nobelovu cenu.“ Více informací na www.subyou.de.

5 megapixelů konečně v malém mobilu

Zatímco se v našich končinách musíme spokojit maximálně s 2 Mpix fotomobilem, v Koreji jsou na tom úplně jinak. Mobil s CCD o rozlišení 5 Mpix tam není už dnes žádnou velkou novinkou, přesto stojí zato o nových telefonech LG řady Dica napsat. Přístroje SV-550, KV5500 a LP5500 jsou prvními fotomobily s 5 Mpix rozlišením, které se dočkaly běžné velikosti. Všechny tři modely jsou pouze 18,4 mm silné a jsou vybaveny barevným LCD, které lze otáček o celých 180 stupňů. Samozřejmostí je auto-focus pro ostření a integrovaný blesk. Dokonce lze fotit i v burst módu a to 6 fotografií za sebou. Videosekvence nahrávají telefony v příjemném rozlišení VGA s 30 fps. Prohlížet fotky a video je potom možné i na televizi. Všechna data se ukládají na MiniSD karty – maximální podporovaná kapacita je 1 GB. Cena není známa. O nových telefonech si můžete přečíst zde. 

Hollywood jedná s BitTorrentem

Ani tentokrát se nevyhneme novinkám o internetových pirátech. Po síti se totiž začínají šířit informace o tom, že Bram Cohen, tvůrce BitTorrentu, jedná se dvěma hollywoodskými studii a MPAA (Motion Picture Association of America). Podle MPAA je internet zcela novým trhem, na kterém se neustále vyvíjejí dokonalejší a dokonalejší technologie pro sdílení dat. Tento vývoj nelze zastavit, ale určitě prý nasměrovat správným směrem, aby nedocházelo k porušování autorských práv. MPAA nyní věří, že BitTorrent míří přesně tím směrem. Většina uživatelů má však určitě jiné představy a vývoji BitTorrentu a možná i Bram Cohen, který zatím prozradil, že se nesou jednání v přátelském duchu (Skutečnost? Nebo nejapná ironie?).

Člen protipirátské ligy pan Brouček vidí situaci následovně: „Hollywood se v posledních letech svíjí v křečích a nikdo ne a ne ho uzdravit. Vzhledem k tomu, že se v L.A. nyní řídí producenti heslem: „Filmoví diváci, jsou to pěkní křiváci.“, se nemůže ani situace zlepšit. Každý, kdo má internet, je potenciálním pirátem. Na druhou stranu, přiznejme si to, každý z nás, internetových uživatelů, alespoň jednou porušil autorská práva. A nejen my. Neříkejte, vy sváteční useři, že vám kamarád nikdy nevypálil audio CD. Zprávy o tom, že Bram Cohen jedná s Hollywoodem, mě spíše baví, než děsí. Pokud by se stal BitTorrent placeným stejně jako Napster, během několika dnů by se masově rozšířil zase jiný způsob nelegálního stahování. Krom toho, už nyní si můžete vybírat, jak svou porci nelegálních kopií filmů do svého počítače dostanete.“ Podrobněji na BigBrainBoy.

Autor:
  • Nejčtenější

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Chaos v kokpitu. Úřad kritizuje Boeing, piloti nemohli vnímat vše naráz

Testování nových letadel musí odpovídat reálným scénářům, stojí v nových doporučeních amerického úřadu pro bezpečnost v...

Letušky nahoře bez. I takový luxus v oblacích byl dříve možný

Šedesátá léta minulého století znamenala pro civilní letectví skutečný rozmach. Právě v těchto letech zažívali i běžní...

Inovace ve zdraví, mobilitě i VR. Pražský FuturePort chce být mezinárodní

Třetí ročník konference Future Port Prague se přestěhoval z Holešovické tržnice na Výstaviště Holešovice. Větší haly...

Rekordní stíhačka a nejrychlejší auto našich silnic. Avia slaví sto let

Pražská továrna Avia se během dosavadní stoleté existence proslavila nejprve jako výrobce letadel, v období vlády jedné...

Najdete na iDNES.cz