Zoner Draw 4 Plus: Český profesionál...!

  5:00aktualizováno  5:00
V oblasti počítačové grafiky často sahají uživatelé k drahým produktům zvučných jmen, které jsou pro jejich potřeby více než předimenzovány. Na náš redakční stůl se dostal původní český grafický software, který nás více než příjemně překvapil.

Zoner Draw 4+Tento produkt je primárně určen pro vývoj grafických prvků pro internetové prezentace či elektronické publikace, avšak lze jej využít i při tvorbě schématických plánků, technických nákresů či při přípravě různých typů tiskovin, jako např. vizitek, hlavičkových papírů a letáků. Kromě aplikace Zoner Draw 4 Plus, která je na českém trhu distribuována pod označením Zoner Callisto, je na instalačních discích ještě několik dalších komerčních programů z vývojové dílny společnosti Zoner Software: multimediální správce souborů Zoner Media Explorer 4, prohlížeč grafických souborů Zoner Viewer 4, nástroj pro tvorbu animované grafiky Zoner GIF Animator a původní českou sadu vektorové grafiky Zoner Clip Art, obsahující více než 5000 grafických souborů. Produkt Zoner Draw 4 Plus je také distribuován v rámci společného projektu společností Minolta-QMS Europe, která jej zdarma přikládá ke svým laserovým tiskárnám.

Instalace
Distribuční balení produktu Zoner Draw 4 Plus určené pro český trh obsahuje detailně zpracovanou uživatelskou příručku v českém jazyce, vzorník písmen obsahující i seznam klávesových zkratek, letáčky s informacemi o dalších produktech a službách nabízených společností Zoner Software a také dva instalační disky CD-ROM. V průběhu bezproblémové instalace má uživatel možnost výběru jazyka, prostřednictvím kterého bude aplikace s uživatelem komunikovat. Kromě českého jazyka je zde na výběr mezi angličtinou, němčinou, francouzštinou, španělštinou a italštinou. Zároveň se může rozhodnout pro způsob instalace produktu. Zde je k dispozici tzv. typická instalace, kompletní a vlastní – tj. uživatelská. Výrobce programu doporučuje pro práci s programem počítač s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci alespoň 133 MHz, minimálně 32 MB RAM a alespoň 20 MB volného místa na pevném disku. Aplikace pracuje v prostředí operačních systémů Windows 95, 98, NT 4.0 a Windows 2000.

Jak to pracuje
Aplikace disponuje poměrně přehledným a snadno pochopitelným uživatelským rozhraním, které mimo jiné podporuje práci ve více hladinách dokumentu s volitelnými vlastnostmi, současné zobrazení více stránek a více měřítek v několika nezávislých pohledech a vícestránkové dokumenty s možností definovat vzorovou stránku. Program využívá technologii rychlého překreslování obrazu SmartFresh. Ta zajišťuje, že se překreslují jen ty části obrazu, v rámci kterých došlo k nějaké změně – což šetří čas, systémové zdroje a urychluje vlastní práci.

Zoner Callisto 4+Program Zoner Draw 4 Plus obsahuje celou řadu nástrojů pro vektorovou grafiku a také nástroje pro práci s bitmapovými objekty. Pro vektorovou grafiku je zde kromě nástrojů pro základní tvary, speciální symetrické objekty, kreslení čar s podporou kreslení „od ruky“ a pera s nastavitelnou šířkou a podporou kaligrafie k dispozici např. i vlastní tabulkový nástroj, možnost editace uměleckého i odstavcového textu přímo v dokumentu, možnost tvarování textu a jeho umístění na křivku, barevných přechodů, bitmapových výplní, logické operace mezi objekty a transformační úpravy. V rámci práce s bitmapovými objekty umožňuje Zoner Draw 4 Plus skenování obrazu přímo do dokumentu a definici masky průhlednosti bitmap. Dále obsahuje funkce pro úpravy vložených bitmap a další efekty s podporou bitmapových filtrů Adobe Plug-ins s maskou podle vektorových objektů.

Zoner Draw 4+ užívá pro ukládání grafických dokumentů svůj vlastní formát – ZMF (Zoner MetaFile), což je hybridní souborový formát nesoucí kromě vlastního grafického obsahu i kompletní nastavení aplikace vztahující se ke konkrétnímu grafickému dokumentu. Kromě toho však umožňuje export a import grafických dokumentů v různých vektorových, bitmapových a hybridních formátech. V oblasti exportu do vektorových a hybridních datových formátů disponuje Zoner Draw 4.0 Plus  exportními filtry pro většinu používaných formátů.

Práce s programem je i díky detailní uživatelské příručce poměrně jednoduchá a po krátkém zácviku je s aplikací schopen pracovat i v oblasti počítačové grafiky méně zkušený uživatel. Uživatelé, kteří podnikají v oblasti prodeje realit, automobilů nebo provozují restauraci či cestovní kancelář v rámci produktu Zoner Draw 4 Plus naleznou více než 400 šablon dokumentů. Tyto oborově zaměřené šablony si může uživatel upravit dle svých vlastních potřeb a požadavků. 

Pokud se týká tiskového výstupu, Zoner Draw 4 Plus disponuje kromě běžných funkcí také možností tisku jednotlivých plátů barevné separace a funkcí pro tzv. „billboardový tisk“. Ta umožňuje tisk velmi rozměrných plánků či nákresů na běžné tiskárně. Jednotlivé listy jsou vytištěny se značkami pro ořez a slepení, následná kompletace celku je tak dle Náhled čárového kóduzručnosti uživatele záležitostí několika minut.Aplikace Zoner Draw 4 Plus navíc umožňuje tvorbu a tisk nejčastěji používaných typů čárových kódů. K dispozici jsou kódy: Datalogic, IATA, Industrial, Interleaved, Inverted, Matrix, EAN 8, EAN 13, UPC A, UPC E, UCC/EAN 128, ITF 6, ITF 16, EAN/ITF 14, ISSN, ISBN, Code 128, Code 39, Code 96 a Codabar.

Závěr
Zoner Draw 4 Plus je kvalitní česká aplikace pro práci s vektorovou i bitmapovou grafikou, která je určena především běžným uživatelům. Disponuje však profesionálními vlastnostmi, které z ní dělají výkonný nástroj pro vývoj grafických prvků pro internetové prezentace či elektronické publikace, tvorbu schématických plánků, technických nákresů či přípravu různých typů tiskovin. Prodejní cena aplikace Zoner Draw 4 Plus činí necelých 3500 korun, a to včetně DPH.

 
Témata: dokument, Adobe, IATA, software, UPC

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Najdete na iDNES.cz