ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: TikTok

Nekonečný seriál prodeje čínské sociální sítě TikTok v USA pokračuje

  • 2
Aktivity čínské sociální sítě TikToku v USA měly být podle původního rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa nyní buď prodány, nebo měla síť ve Spojených státech skončit. To se však nestalo a provozovatelé nyní budou čekat další týden na rozhodnutí, zda se dostali do souladu s prezidentským nařízením.

Na začátku září se mohlo zdát, že se čínské společnosti ByteDance, která provozuje mimo jiné TikTok, podařilo dohodnout s firmami Oracle a Walmart na dalším působení zmíněné sociální sítě na trhu v USA. Podle nařízení americké vlády měla ukončit své fungování v USA nebo přesunout aktivity pod křídla některé z amerických firem. 

V polovině září se tato dohoda nezdála Trumpově administrativě dostačující, a tak aplikaci pro sdílení krátkých videí hrozil odchod z USA. V ní se měl Oracle stát tzv. operačním partnerem bez vlivu na software a podílu ve společnosti, to však Američanům nestačilo. Nakonec byl na chvíli odložen zákaz distribuce TikToku v obchodech s aplikacemi a nebyl omezen provoz sítě. 

TikTok však už tehdy dostal další termín, který měl znamenat reálný zákaz. Od 12. listopadu měly mít americké společnosti zákaz poskytování internetového hostingu a služeb pro TikTok. Tento časový rámec dával určitý prostor na další vyjednávání, které by mohlo směřovat k jiné dohodě mezi TikTokem a Oraclem nebo další společností. 

Nová společnost nazvaná TikTok Global se sídlem v americkém Texasu má vlastnit operace aplikace TikTok v USA. Kontrolovaná by měla být společnostmi Oracle a Walmart.  Oracle oznámil, že se stane menšinovým investorem v TikTok Global s podílem 12,5 procenta. Spolu s tím bude TikTok Global využívat infrastrukturu Oraclu nazvanou Gen 2 Cloud.  

Druhý podílník Walmart získá v TikTok Global podíl 7,5 procenta. Oracle a Walmart sice tvrdí, že většinový podíl v TikTok Global budou vlastnit investoři z USA, tento údaj však bere v úvahu vlastnickou strukturu čínské firmy ByteDance, která má podíl 80 procent v TikTok Global. Američtí investoři v současnosti vlastní v ByteDance podíl 40 procent, američtí investoři tedy budou vlastnit v TikTok Global podíl 53 procent.

Firma ByteDance slíbila, že vytvoří v USA 25 000 nových pracovních míst. TikTok má v současnosti v zemi více než 1 000 zaměstnanců.

Dočasná výhra u soudu

Během vyjednávání o zákazu distribuce aplikace provozovatel u soudu napadl rozhodnutí, které mělo ukončit fungování sítě. Dne 30. října vydal americký okresní soudce ve Filadelfii soudní příkaz dočasně blokující zákaz TikToku. Žalující tvrdili, že vypnutí by porušilo jejich práva na první dodatek. Ministerstvo spravedlnosti se proti rozhodnutí odvolalo.

Všechny zainteresované společnosti připravily nový návrh, který administrativa nestačila prozkoumat. Proto bylo nyní schváleno odložení původního rozhodnutí o zákazu o týden. Během něj budou vládní orgány zkoumat dohodu o finální podobě fungování TikToku, kterou ByteDance s Oraclem a Walmartem uzavřely . Konečným termínem pro rozhodnutí o bytí či nebytí sítě je nyní 4. prosinec. 

„Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) poskytl společnosti ByteDance prodloužení o jeden týden od 27. listopadu 2020 do 4. prosince 2020, aby měl čas přezkoumat revidované podání, které výbor nedávno obdržel,“ řekl podle serveru Variety mluvčí ministerstva financí ve středu. 

CFIUS je meziresortní skupina vedená ministerstvem financí, která má oprávnění blokovat zahraniční transakce zahrnující americké subjekty. Poslední slovo však může mít Čína, která bude muset dohodu také schválit.

Vše začalo poté, co americký prezident Donald Trump 14. srpna nařídil firmě ByteDance prodej aktivit TikToku v USA do amerických rukou během 90 dnů. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda může získávat informace o amerických občanech. Aplikace TikTok, která má ve Spojených státech přes 100 milionů uživatelů, toto tvrzení odmítá.

,