Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Proč se osobní počítač nazývá PC a ne Mac

PC je zkratka ze slov personal computer, tedy osobní počítač. Víte však, kdo je označován za toho, kdo s tímto termínem přišel jako první? Byla to firma IBM, Microsoft, Apple, nebo někdo jiný? A proč pro obecné označení počítačů zvítězil název PC a ne Mac?

ilustrační snímek | foto: Foto Andras Vas na UnsplashCreative Commons

Počítače za sebou mají realtivně dlouhou a zajmavou historii. V minulosti to byly stroje používané zejména k provádění matematických a logických úkolů, které byly pro člověka obtížné udělat rychle. Počítače byly dříve navíc velké a těžké stroje a používaly je vlády a bohaté organizace.

Naštěstí inovátoři je dokázali poměrně rychle díky pokrokům v technologiích proměnit a zpřístupnit široké mase, což vedlo ke zrodu generace osobních počítačů. Avšak současné notebooky a desktopy jsou na hony vzdáleny prvním spotřebitelským počítačům.

ENIAC první elektronkový počítač a první, který pracoval podobně jako dnešní počítače.

Do dějin vzniku a vývoje generací počítačů se můžete začíst na Wikipedii

V posledních desetiletích mnoho geniálních mozků přispělo k vytvoření a rozvoji výpočetní techniky. Ale kdo vytvořil úplně první počítač? Odpověď na tuto otázku závisí na vaší definici toho, co pro vás znamená počítač. Za vůbec první počítač lze totiž považovat i počítadlo – pomáhaly lidem při výpočtech již od starověku. Vývoji počítačů od píky se však dnes věnovat nebudeme. Podíváme se však na to, proč se osobní počítač jmenuje osobní počítač.

Otec vůbec prvního počítače

Nebudeme vás dlouho napínat a rovnou prozradíme, že za vůbec první osobní počítač na světě určený výhradně pro jednotlivce lze považovat počítač Xerox Alto (přestože, tak oficiálně nebyl označen). Společnost Xerox ho vyvinula v roce 1973 a jejich první počítač, který disponoval grafickým uživatelským rozhraním (GUI – z anglického Graphical User Interface, grafické uživatelské rozhraní), se později stal inspirací ke vzniku operačních systémů Macintosh a Windows. Přestože bylo vyrobeno přes tisíc Alto počítačů, nikdy se oficiálně neprodávaly – důvodem byla vysoká cena.

Monitor Xerox Alto má orientaci na výšku.

Už následující rok, tedy v 1974, vznikl počítač Altair 8800 firmy Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS). Tento počítač používal programovací jazyk Basic, který pro MITS vyvinul Paul Allen a Bill Gates ve společnosti Microsoft. Osmibitový mikropočítač s procesorem Intel 8080 ve stavebnicové verzi stál na tehdejší dobu počítačů pouhých 400 dolarů. Altair, navzdory své neužitečnosti se stal velmi úspěšný, a to i u „běžných“ uživatelů. Proto Ed Robert (zakladatel MITS) v roce 1975 přišel s frází „personal computer“.

Počítač Altair 8800 s 8palcovým disketovým systémem

Definice osobního počítače podle Wikipedie

Následoval první přenosný počítač, který byl uveden na trh v roce 1975 – vážil 25 kg a měl pětipalcovou obrazovku. Prvním komerčním přenosným počítačem však byl Osborne I. Ten se objevil v roce 1981 – vážil 11 kg a také on měl pětipalcovou obrazovku.

Za název mohou klony

V srpnu 1981 potom společnost IBM vydala svůj počítač označený IBM Personal Computer. Protože jeho název byl zbytečně složitý, lidé mu téměř okamžitě začali zkráceně říkat IBM PC. Během následujících let začaly další společnosti klonovat počítače IBM – tvořit kompatibilní stroje bez označení IBM. V tomto okamžiku se termín „kompatibilní s PC“ nebo jen „PC“ stal obecným – doslova zlidověl – pro počítače jiných výrobců než IBM. A tak se zrodil název osobní počítač.

Není žádným tajemstvím, že dnes tak oblíbený operační systém Windows společnosti Microsoft původně vznikl právě na platformě IBM PC – jako grafický shell. Běžel jako nadstavba systému MS-DOS, který vznikl právě v roce 1981. Windows se sice krátce objevil na alternativních architekturách (a může běžet také na čipech ARM), historicky je však primárně svázán s PC platformu. Proto, když v dnešní době někdo mluví o PC, má obvykle na mysli počítač se systémem Windows. Někteří uživatelé používají přesnější význam PC s Windows.

Jsou macy osobními počítači?

Společnost IBM lze považovat právem za toho, kdo název osobní počítač zpropagoval. Ovšem historie PC je tak široká, že pod něj spadají i další počítače – společností Apple, Commodore, Atari atd. Označení osobní počítač přitom lze vztáhnout na jakýkoliv počítač, který může vlastnit nebo používat jednotlivec.

Zejména díky roku 2005, kdy společnost Apple oznámila, že v následujícím roce přejde na procesory Intel – tedy z architektury PowerPC na x86 – což bylo důvodem pro to, aby stále více uživatelů začalo do té doby tuto suverénní platformu označovat jako PC. Pokud se navíc podíváme zase zpět, potom přijdeme na to, že už v roce 1976 (rok založení Apple) Steve Jobs používal obecné označení osobní počítač pro zařízení, která mají v plánu produkovat. Dokonce Steve Jobs a Steve Wozniak sebe sami v roce 1980 označili za vynálezce osobních počítačů.

Proč vlastně o počítačích mluvíme jako o osobních počítačích?

Co je tedy PC? Vše závisí na kontextu. Proto diskuse kolem toho, co vlastně představovalo „první osobní počítač“ a kdo je považován za toho, kdo jako první toto označení začal používat, je popravdě neustále předmětem diskuse – podobně jako co byla první videohra. Tato debata vychází z významu samotného termínu „osobní počítač“, který se může lišit v závislosti na subjektivních kritériích, jako je velikost, cena, komerční dostupnost a další.

Obecně lze přitom říci, že koncept osobního počítače se objevil v Americe v polovině 70. let (ačkoli samotný termín údajně vznikl už v roce 1968). Například Muzeum počítačové historie v Kalifornii (ale i další podobná muzea) označují za první osobní počítač zařízení Kenbak-1. Vynalezl ho Johan Blankenbakerem v roce 1970. Prodalo se ho přitom však ani ne 50 kusů (po 750 dolarech). Ať už budeme považovat toho či onoho, kdo mohl za popularizaci slovního spojení osobní počítač, jedno je jasné, PC změnil svět, protože před jeho érou byla většina počítačů velmi velkých, velmi drahých a navíc ke svému chodu vyžadovaly speciálně vyškolený personál. Takže za osobní bylo možné považovat jakýkoliv počítač, který byl určen pro jedince a nebyl velký.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

Twitter spustil i v Česku placenou službu a hned se ozval evropský úřad

Na začátku března se sociální síť patřící Elonu Muskovi rozhodla rozšířit placenou službu do dalších regionů včetně...

Windows právě dostávají 11 funkcí, s hledáním pomůže umělá inteligence

Do Windows 11 míří další rozsáhlá dávka vylepšení – hlavním lákadlem je integrace umělé inteligence. Aktualizace...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...