Tipy a triky pro Windows 8: Panoramatické fotografie jako pozadí plochy

  9:30aktualizováno  9:30
Windows 8 poprvé umožňuje použít panoramatický snímek na dva monitory. Podívejte s jak na to a použijte buď své, anebo si stáhněte jedny z nejkrásnějších motivů. Dozvíte se, jak omezit metodu uchop a pusť, jak mít každou položku na hlavním panelu zvlášť, jak PC vypnout zástupcem, jak aktivovat rodičovskou kontrolu či jak zkontrolovat, co se startuje s Windows.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na pět krásných panoramatických témat

Windows 8 poprvé přinesly možnost nastavení panoramatických snímků jako motiv systému. Takže pokud rádi vytváříte tyto fotografie, máte pro ně nové využití. To se však hodí zejména v situacích, kdy používáte dva monitory – jedna fotografie je tak na dvou monitorech.

Aplikace je jednoduchá, základem je, aby monitory měly stejné rozlišení. Pokud máte takto nastaveno, potom klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a vyberte volbu Přizpůsobit. Dole klikněte na Pozadí pracovní plochy a pomocí tlačítka Procházet vyberte panoramatický snímek. Nastavíte ho kliknutím na Uložit změny. A kdybyste neměli po ruce nějaký hezký panoramatický snímek, zde je několik typů:

Tipy a triky pro Windows 8

2.Jak omezit metodu uchop a pusť

Jestliže se vám stává, že nedopatřením přesunete složku či soubory na jiné místo a potom data hledáte, možná by se vám hodil tento tip. Díky němu totiž zakážete metodu Uchop a pusť (tedy přetáhnout z místa A na místo B). Otevřete editor systémové registru Windows (Windows + R a zadejte regedit). Přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop na pravé straně poklikejte na DragWidth a změňte hodnotu ze 4 na 50. Poté poklikejte na DragHeight a změňte hodnotu na 100. Změny se projeví po restartu Windows, a pokud nyní zkusíte přesunout položky, zjistíte, že potřebujete daleko větší manévrovací plochu.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Jak mít každou položku na hlavním panelu zvlášť

Pokud spustíte jeden program a v něm třeba více oken, typicky internetový prohlížeč, textový editor atd. potom se na hlavní liště z důvodu přehlednosti a zachování prázdného místa pro další okna objeví pod jednou aplikací. Chcete-li však mít každé okno zvlášť, postupujte takto. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní lištu a zrušte zatržení volby Uzamknout hlavní panel. Poté znovu klikněte pravým tlačítkem na hlavní lištu a vyberte volbu Vlastnosti. Na záložce Hlavní panel v části Tlačítka na hlavním panelu z otevíracího menu vyberte volbu Niky neseskupovat a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Jak PC vypnout zástupcem

Pokud jste byli zvyklí Windows vypínat přes klasickou nabídku Start jedním klikem, ukážeme vám způsob, kterým to půjde. Díky zástupci, kterého si sami vytvoříte, toho docílíte stejně rychle. Klikněte na klasické procení ploše pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový -> Zástupce. Zadejte příkaz shutdown /s /t 0 a klikněte na tlačítko Další, kde zástupce pojmenujte např. Vypnout. Kliknutím na Dokončit proces dokončíte a nyní když na tohoto zástupce poklikáte myší, PC se vypne.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Jak aktivovat rodičovskou kontrolu

Aby děti na počítači netrávili příliš mnoho času či nenavštěvovali internetové stránky, které pro ně nejsou vhodné, můžete ve Windows 8 aktivovat tzv. rodičovskou kontrolu. Umístěte kurzor myši do pravé horní části obrazovky a vyberte volbu Hledat. Zadejte Ovládací panel. Klikněte na tuto volbu a poklikejte na Uživatelské účty. Nyní vlevo dole klikněte na Zabezpečení rodiny a vyberte účet ratolesti. Aktivujte funkci a níže nastavte omezení.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Jak zkontrolovat, co se startuje s Windows

Je to takový evergreen. Často jistě slýcháte, že za zpomalení startu Windows mohou především aplikace, které se spouštějí automaticky. Jejich seznam lze zobrazit několika způsoby. My vám ukážeme takový, ve kterém si budete moci start vybraných aplikací také sami vypnout. Klikněte pravým tlačítkem myši na klasickém uživatelském rozhraní na hlavní panel. Vyberte volbu Správce úloh. Přepněte se na záložku Po spuštění. Zde najdete seznam automaticky se spouštějících aplikací. Kliknutím pravého tlačítka na kteroukoliv z nich se zobrazí kontextové menu a v něm možnost Zakázat.

Tipy a triky pro Windows 8

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Zbavte se díky aplikaci zbytečností a nechte si doporučit seriál

Tablet pro práci i zábavu

Přes šikovnou aplikaci můžete nabídnout věci za odvoz. Vyzkoušejte třeba generátor unikátních tapet pro pozadí displeje...

Budete to vědět jako první. RSS čtečky ukážou, co se právě děje

Ilustrační foto - informace

Co se děje na internetu, se dozvíte prakticky ihned. Umožní to hlídači webového obsahu, tedy RSS čtečky. Poslouží...

Svlékněte jakoukoli ženu, lákal program. DeepNude generoval „nahé“ fotky

Aplikace DeepNude využívala neuronových sítí k „svlékání“ žen na fotografiích.

Neznámý estonský programátor vytvořil program, který naplnil sny puberťáků. Software DeepNude totiž za pomoci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz