Při předchozí procházce historií internetu jsme se podívali na jeho úplný začátek včetně vzniku e-mailu nebo přenosu souborů. Nyní se posuneme dál.
První internetový vyhledávač
Historie internetových vyhledávačů se začala psát v roce 1990, kdy byl pro prohledávání FTP archivů vytvořen vyhledávač Archie. Jeho otcem byl Alan Emtagem z McGill University v Kanadě. Archie byl textový vyhledávač, který umožňoval vyhledávat soubory podle klíčových slov. Tento nástroj byl primitivní, ale znamenal začátek trendu hledání informací na internetu.
Od té doby se vyhledávací technologie stále zdokonalovaly, a to včetně techniky zpracování přirozeného jazyka, strojového učení a personalizovaného vyhledávání, které jsou dnes běžně používány ve vyhledávacích enginech jako je Google, Bing a dalších.
Otec webu
Přestože spolu počítače mohly komunikovat, nebyl to ještě internet, jaký známe dnes. V roce 1991 byla britským vědcem Timem Bernersem-Lee vytvořena první webová stránka. Nesla jednoduchý název „The Project“ a byla umístěna na webu projektu World Wide Web (WWW). Tim Berners-Lee pracoval v tehdejším Evropském středisku pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku. Jeho cílem bylo vytvořit systém, který by umožnil vědcům na různých univerzitách a výzkumných institucích snadno sdílet informace a dokumenty. Navrhl hypertextový systém, se kterým bylo možné propojovat dokumenty pomocí odkazů.
První webová stránka sloužila jako jednoduchá informační stránka o tomto novém konceptu. Adresa této stránky byla www.info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html a dnes – po více než 30 letech – je stále funkční. Stále obsahuje základní informace o tom, co je World Wide Web, jak funguje, jak vytvářet hypertextové odkazy, a jaký má potenciál pro sdílení informací. Jde o jakýsi návod k použití tehdy nové technologie.
Prvním webovým prohlížečem byl „WorldWideWeb“ (také známý jako Nexus), který byl vyvinut Timem Bernersem-Lee a umožňoval prohlížení webových stránek a vytváření odkazů. Tímto způsobem Tim Berners-Lee položil základy pro vývoj moderního internetu. Jeho vizionářská práce umožnila vytvoření webových stránek a prohlížečů, což znamenalo začátek internetové revoluce, která ovlivnila téměř všechny oblasti lidského života.