Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Místo Windows mohl počítačům vládnout tento systém

Kdyby operační systém CP/M nepromarnil příležitost, možná by dnes úřadoval namísto Windows. Proč prohrál a proč se vítězem stal jeho klon MS-DOS, ze kterého později vzešel nejpoužívanější počítačový operační systém na světě?

Ilustrační foto - operační systém | foto: Image by Gerd Altmann from PixabayCreative Commons

Než společnosti Microsoft a Intel ovládly díky své společné platformě trh s počítači, operační systém CP/M sloužil koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let minulého století v malých podnicích, kde se stal jasným průmyslovým standardem. Měl dobře našlápnuto, avšak jedno rozhodnutí stálo za tím, že se nakonec neprosadil.

Zrod CP/M

CP/M byl textový operační systém vytvořený americkým programátorem Garym Kildallem ze společnosti Digital Research. Zrodil se v roce 1974. Jeho zkratka původně vycházela z „Control Program/Monitor“, ale později došlo ke změně na přívětivější označení „Control Program for Microcomputers“. Nicméně i tak se spíše logicky používala zkratka CP/M.

Tento jednouživatelský a jednoúlohový operační systém pro mikropočítače s osmibitovými mikroprocesory Intel 8080/85 byl vyvinut po vzoru počítače Altair 8800 a představoval raný „průmyslový standard“ mikropočítačů. Hodně tomu napomohlo i uvedení procesoru Z80 firmy Zilog na trh. Spolu udělaly revoluci a měly zásluhu na rapidním poklesu cen mikropočítačů v polovině 70. let.

Operační systém začal Gary Kildall původně tvořit v Intelu, ale po neshodách ho vyvíjel už přímo pod sebou, respektive pod svou společností Digital Research. Protože však existovaly mikropočítačové sestavy různých specifikací, Gary Kildall rozdělil systém na část technicky nezávislou a část technicky závislou, kterou jako jedinou bylo nutné přizpůsobit technickému vybavení mikropočítačové sestavy. První zveřejněná verze systému CP/M byla verze 1.3 a verze 1.4 už uměla pracovat s řadičem disketových jednotek IBM. Se vznikem pevných disků vznikla verze 2.2. Tato verze se stala dokonce tou nejrozšířenější i v bývalém Československu, známá pod označením Mikros. Následovala poslední současná verze 3.1, která umí ovládat stránkovací paměť.

Inzerát na CP/M

Výhody CP/M

Většina počítačů se systémem CP/M obsahovala 8bitový procesor Intel 8080 nebo Zilog Z80, a to i přesto, že společnost Digital Research později vydala 16bitovou verzi CP/M pro stroje s CPU Intel 8086, který se jmenoval CP/M-86. CP/M se dodával jako hlavní operační systém se stovkami různých modelů počítačů všech typů a velikostí (např. Cromemco, Kaypro, Amstrad, Osborne, Vector Graphic, Televideo, Visual či Zenith Data Systems).

Jiné počítače – včetně některých domácích počítačů – obsahovaly CP/M jako doplňkovou možnost, i když často vyžadovaly další potřebný hardware, aby ho bylo možné spustit. Každopádně CP/M byl operační systém založený na administrátorské konzoli, což znamená, že se s ním komunikovalo pomocí klávesnice a zadávaly se příkazy, které vykonávaly požadované úkony. Operace se soubory se prováděly pomocí jednoduchých příkazů, jako je „PIP“ (např. pro kopírování souborů) nebo spuštění programu zadáním jeho názvu.

Jedním z klíčových průlomů CP/M bylo zvládání základních vstupních a výstupních úloh se základním hardwarem, přičemž aplikační software ponechal rozhraní většinou samotnému operačnímu systému. To mělo tu výhodu, že aplikace pro CP/M nebyly nutně svázány s konkrétním hardwarem, na kterém běžely, a bylo možné je snadněji kompilovat mezi počítači od různých výrobců.

Mezi oblíbené aplikace pro CP/M patřily WordStar (textový procesor), SuperCalc (tabulkový procesor) či dBase (databáze). Jiné programy, jako AutoCAD a Turbo Pascal, které vznikly pro CP/M se až staly úspěšnějšími až později, poté, co byly portovány na MS-DOS.

CP/M v emulátoru

MS-DOS se inspiroval u CP/M

V roce 1980 společnost Microsoft vydala svůj vůbec první hardwarový produkt modul Z-80 SoftCard. Jeho připojením do počítače Apple II bylo možné spouštět aplikace určené pro operační systém CP/M. Jeho sláva tedy stoupala, čehož si všimla i společnosti IBM. Když začala vyvíjet svůj osobní počítač (IBM PC 5150) nejprve chtěla, aby využíval právě operační systém CP/M, ale společnosti Digital Research se navrhované podmínky dohody licencování nelíbily.

Proto se IBM obrátilo na společnost Microsoft, která jí licencovala produkt s názvem 86-DOS firmy Seattle Computer Products (SCP), se kterou pozdější redmondský obr již spolupracoval. Díky tomu se v srpnu 1981 z 86-DOS stal operační systém IBM PC-DOS a firma jej začala dodávat s počítačem IBM. Později Microsoft 86-DOS od SCP koupil, a to za 50 000 USD. Následně systém přejmenovala na MS-DOS.

MS-DOS přitom nebylo nic jiného, než klon systému CP/M s názvem 86-DOS. Jeho tvůrce Tim Paterson (který pro SCP pracoval) se inspiroval u CP/M, když si vypůjčil jeho architekturu a povahu příkazového řádku. Mimochodem, byl to právě Tim Paterson, který byl i autorem modulu Z-80 SoftCard a s Microsoftem spolupracoval i na dalších projektech (naposledy v 90. letech v případě Visual Basicu).

Promarněná příležitost

To, co společnost IBM udělala, se pochopitelně Garymu Kildallovi nelíbilo, a tak se snažil bránit. Tehdy byly vlastně vůbec poprvé položeny základy konceptu ochrany autorských práv. Nicméně Gary Kildall s IBM uzavřel pouze dohodu o dodávání OS CP/M-86 jako volitelné součásti počítačů IBM. Jenže v té době už byl PC-DOS s IBM dodáván jako výchozí systém a stál mnohem méně než CP/M-86 (cca 40 USD vs. 240 USD).

Promarněná příležitost – licencovat CP/M společnosti IBM – je často označována za jednu z velkých tragédií v historii výpočetní techniky. Gary Kildall se totiž údajně mohl stát miliardářem, podobně jako Bill Gates, kdyby se s IBM dohodl. Avšak když Kildall v roce 1994 tragicky zemřel, nebyl zrovna chudákem – jen tři roky před svým skonem prodal společnost korporaci Novell za 80 milionů USD.

Proč nakonec vyhrál MS-DOS

Když Microsoft v roce 1981 uzavřel dohodu s IBM o operačním systému, vyjednal si i to, že IBM umožňuje nejen licencovat PC-DOS, ale také tento systém prodávat pod svou značkou (MS-DOS) jiným tvůrcům PC jako generický operační systém.

Brzy po startu prodejů PC od IBM začaly společnosti jako Compaq a Eagle Computer prodávat podobné stroje jako IBM. Aby byly konkurenceschopné a licencovaly si právě MS-DOS od společnosti Microsoft. Během několika let zaplnily trh počítačů stovky klonů IBM PC a v roce 1986 se počítače se systémem MS-DOS staly nejoblíbenější platformou osobních počítačů v USA.

MS-DOS tak nakonec nad CP/M jasně zvítězil, a to proto, že se svezl na úspěchu platformy IBM PC. Microsoft to přitom neměl zadarmo, velmi tvrdě totiž bojoval, aby dostal MS-DOS na každý prodaný PC.

Co se stalo s CP/M

V roce 1988 společnost Digital Research vytvořila obdobu MS-DOS nazvanou DR-DOS, se kterou se Microsoftu snažila konkurovat. K dispozici bylo i grafické rozhraní s názvem GEM, které se zpočátku snažilo replikovat rozhraní známé z Macintoshe, ale později spíše konkurovalo Windows. Zatímco oba produkty si vysloužily u odborné veřejnosti chválu, ani jeden se neujal. Údajně za to mohla protikonkurenční taktika společnosti Microsoft.

Systému CP/M, respektive DR-DOS, se nedařilo i po prodeji Digital Research společnosti Novell, kvůli dominanci MS-DOSu na trhu. V roce 1996 koupila práva na aktiva firmy Digital Research od Novellu společnost Caldera a dále pokračovala v prodeji DR-DOS. Dokonce zažalovala Microsoft, což však bylo později vyřešeno mimosoudním vyrovnáním. V roce 1997 Caldera vydala OS CP/M 2.2 jako open-source, aby na něm fandové mohli pokračovat v práci. I díky tomu lze CP/M dnes prostřednictvím emulátoru 8080 spustit v browseru.

V některých ohledech se CP/M stal jedním z pradědečků Windows, protože jeho součásti jsou pevně spjaté s Windows (např. písmena jednotek či vyhrazené názvy souborů) a tímto způsobem CP/M nikdy z trhu zcela nezmizel. Jeho duše tak žije dále v DNA produktů, které každý den používají miliardy uživatelů po celém světě.

  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

Twitter spustil i v Česku placenou službu a hned se ozval evropský úřad

Na začátku března se sociální síť patřící Elonu Muskovi rozhodla rozšířit placenou službu do dalších regionů včetně...

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

Měly to být úspěšné věci Microsoftu, nakonec z nich byl propadák

Mezi nejpoužívanější produkty, které kdy Microsoft stvořil, bezesporu patří Windows, Internet Explorer, Office, Xbox...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...