Beta Windows Media 9 je tu! Jaké novinky přináší?

aktualizováno 
Corona je mezi námi. Microsoft vypustil betaverzi dlouho očekávaného multimediálního balíku Windows Media 9. Nové audio a video kodeky nabízejí skvělý kompresní poměr i kvalitu signálu. Čekají nás opravdu převratné novinky, nebo se jen Bill snaží držet krok s konkurencí?

Microsoft konečně uvolnil veřejnou betaverzi svého nejnovějšího multimediálního přehrávače. Projekt s krycím názvem Corona spatřil světlo světa 4. září. Jste také zvědavi, co nového přináší balík nástrojů, jehož vývoj trval přes čtyři roky a stál více než půl miliardy amerických dolarů?

Audio
Nové kodeky Windows Media Audio 9 se holedbají vysokou kvalitou zvuku. Již datový tok 48 kbps by měl nabízet kvalitu blízkou CD, což je hranice, kterou nasadila osmá verze kodeků. Výškové frekvence jsou sice při této šíři pásma znatelně ořezané, nicméně pro internetové vysílání je signál dostačující. Domácí verze umožňuje encoding konstantní rychlostí až do 192 kbps, podporován je konečně i proměnlivý datový tok VBR (Variable BitRate - od 40 až do 355 kbps). Novinkou je také implementace podpory prostorového zvuku (až 7.1!), studiového rozlišení 24 bit/96 kHz a účinná bezeztrátová komprese. Rozšířena je správa playlistů a editace informačních tagů, kam lze uložit až 35 různých údajů! Vylepšeno bylo i samotné přehrávání, po vzoru nejnovějších freewarových nástrojů se Media Player dočkal cross-fade, plynulého přechodu mezi skladbami v playlistu. Chybí tu ovšem možnost kódování zvuku do MP3. V této oblasti nechává Microsoft vydělávat dvě spřízněné firmy, InterVideo a CyberLink, jež pro WMP9 dodávají jako zásuvné moduly placené enkodéry - ovšem pouze pro XP edici.

Windows Media Player 9

Video
Windows Media 9 umožňuje kódování videa ve vysokém rozlišení 1280 x 720 bodů pro softwarové přehrávání a až 1920 x 1080 (HDTV) pro playback s pomocí hardwarového akcelerátoru. Komprese je přibližně třikrát účinnější než MPEG-2, což znamená jednak obrovskou úsporu místa a také snazší přenos obrazu po internetu. Kodeky zároveň přinesou díky unikátní technologii vyhlazování a ostření obrazu mnohem kvalitnější video i na pomalejší linky (jmenovitě dial-up).

Windows Media Player 9

Internet
Když už jsme nakousli streaming, je třeba upozornit na odpověď Microsoftu na nejnovější technologie z kuchyně přímého konkurenta, společnosti RealNetworks. WM9 obsahuje tzv. Instant-On/Always-On technologii, která zaručí nerušené shlédnutí či poslech signálu z internetu bez nebo jen s velmi omezeným prebufferingem. Není tedy třeba zdlouhavě čekat, až se načtou data do vyrovnávací paměti. Podobnou vymožeností již řadu měsíců disponuje RealOne.
Díky všestrannosti formátu je možné k multimediálnímu souboru přidat také HTML stránky, flashové animace, digitální obrázky a další komponenty využívané především k reklamě (což již umí např. QuickTime od Apple). Přes nový Media Player je snadné přihlásit se k placeným hudebním a filmovým knihovnám. Často byla diskutována otázka soukromí uživatelů. Nyní je tedy možné zvolit, jaké informace a jak často budou odesílány Microsoftu a poskytovatelům obsahu, zda se mají na internetu automaticky vyhledávat informace o vložených CD a přehrávaných skladbách.

Windows Media Player 9

Pozor, pouze pro XP!
Pozornost, kterou Microsoft věnuje svému novému OS, se odrazila i na funkcích WMP9. Plný komfort si užijete jen a pouze ve Windows XP, pod jinými operačními systémy není možné přehrávat DVD, automaticky spouštět Video-CD, vypalovat datová CD a CDDA s vyrovnanou hlasitostí skladeb, pracovat s texty písní, plně editovat ID3 Tagy a playlisty apod. Instalace pro obyčejné OS (tj. Windows 98 SE, ME, 2000)obsahuje pouze základní WMA9 kodek a nelze doinstalovat MP3 enkodér, pouze XP mají drivery s podporou kvalitnějšího a prostorového zvuku.

Windows Media Player 9 Windows Media Player 9

Ač beta, není to špatné
Microsoft neponechal nic náhodě a ukázal Windows Media 9 veřejnosti až v poslední fázi betatestů. Přehrávač se choval ukázněně a až na pár zaváhání (např. při načítání playlistu zamrzla vizualizace) nevykazoval žádné problémy. Překvapivý je především jeho bleskurychlý start, inicializuje se během dvou-tří vteřin. Pro srovnání: Podobně multimediální Winamp3 se nastartuje přibližně za 10 sekund. Vlastnosti zatím poslední generace Windows Media mají co nabídnout na všech frontách: běžným uživatelům, na straně streamingového serveru a zejména dodavatelům multimediálních dat. Ze stránek Microsoftu si můžete stáhnout jak přehrávač, tak i server a vývojářský kit.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Najdete na iDNES.cz