Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyčistí Coca Cola špinavý záchod? Vyzkoušeli jsme to

Českem koluje e-mail, který dokazuje, že Coca Cola perfektně vyčistí i hodně špinavé WC. Jde o další řetězový nesmysl, nebo je to pravda? Studenti základní školy to ověřili za nás.
Podle některých legend rozpustí Coca Cola i hřebík.

Podle některých legend rozpustí Coca Cola i hřebík.

Jistě jste slyšeli či četli ledacos o účincích Coca coly. Legendy typu rozpuštěný a vypuštěný (hřebík), fotografie studentů, kteří předvádí model explodující bomby v žaludku poté, co se napijete limonády a dáte si po ní bonbóny určité značky či řeči u piva o tom, jak dělníci v oblíbeném nápoji zbavují šrouby a hřebíky rzi. Jedná se o aprílové žertíky, které díky přeposílání dorazí třeba v lednu či hoax (hoax = zpráva, která varuje před domnělým (často smyšleným) nebezpečím, podrobnosti najdete na www.hoax.cz). Nebo je to všechno pravda?

Aktuálně koluje tuzemskými schránkami slovensky psaný e-mail dokazující, že zmíněná "malinovka" se docela skvěle hodí na vyčištění hodně špinavé mísy WC. Na první pohled vypadá text i doprovodné obrázky docela věrohodně. Zjistili jsme, že nápad pochází z jistého blogu, odkud se pomocí inženýrského dvojhmatu dostal do Wordu a následně z něj někdo vytvořil e-mail.

Máme pochybnosti. Není náhodou čistící efekt prezentovaný v textu e-mailu způsoben zejména mechanickým působením? Nebo je to opět jeden z hoaxů?

Půjde to i bez záchodu

Rozhodli jsme se proto ověřit skutečné účinky oblíbeného nápoje. Mýt špinavý záchod se nikomu z redakce nechtělo, tak nás napadlo nechat to dětem ze základní školy. Studenti pomocí základů vědeckých metod prozkoumali a porovnávali účinky Coca Coly Light, vody a kyseliny chlorovodíkové na různé vzorky materiálu. WC mísa pochopitelně nepřicházela v úvahu.

A protože k čištění usazenin v rychlovarné konvici používáme asi stejně jako vy ocet do salátů nebo kyselinu citrónovou ze samoobsluhy, nehodláme 24 hodinovému působení kyselin z Coly přikládat roli zdraví ohrožující látky. Jen pro srovnání, oxid uhličitý tvoří s vodou kyselinu uhličitou, která v zemi vyhloubila krasové útvary a přesto ji pijeme ve formě sodovky, limonády nebo i v pivu bez podezření, že by nám odvápnila organismus.

Experiment pro ověření mýtů a legend o Coca Cole tedy může začít.

Abyste si mohli vytvořit vlastní názor, zveřejňujeme v jednom sloupci náš "test" a v druhém text a fotografie z došlého e-mailu

Experiment planinských žáků

Dali jsme přednost základce s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů. Vybrali jsme Základní školu Na Planině v Praze Krči. Osmáci a deváťáci testovali Colu pod vedením paní učitelky PaedDr. Boženy Horáčkové.

Záměrně jsme se při testu vyhnuli kyselině citrónové a kyselině fosforečné, protože učebna chemie ZŠ neumožňuje určit jejich poměr a koncentraci.

Žáci sledovali výsledky pokusů testovacích vzorků ve třech kapalinách:

  • 15% kyselině solné, kterou možná používáte k čištění WC,
  • vodě z vodovodu,
  • Coca Cole Light.

První dvě tekutiny se při čištění WC běžně používají. 

Předpokládáme, že při experimentu se budou uvolňovat plyny a proto pokus probíhá na okenním parapetu a v době pobytu žáků v učebně zajišťujeme intenzivní větrání místnosti.

Testované látky jsou: rezavý hřebík (na povrchu oxidy železa a možná i hydroxidy), alobal (hliník). Z něho jsou také nádoby na limonády. Dále měděné drátky na jednom konci zahřáté plamenem (na povrchu takto vznikl oxid měďnatý), ocelový hřebík bez koroze a chemické lžičky, kterými se léta pro provádění experimentů nabírají chemikálie.

Nánosy chemikálií na lžičkách připomínají "vrstvy" na dlouho nemytém WC. Tímto způsobem chceme simulovat onen špinavý záchod zmíněný v e-mailu.

Jaké předvídáme výsledky?

Kyselina chlorovodíková reaguje s oxidy na povrchu mědi. S mědí naopak nereaguje. Železo a hliník s ní reaguje a vytváří soli. Kyselina solná na chemických lžičkách bude stoprocentně s něčím reagovat.

Voda by měla reagovat se zbytky chemikálií na chemických lžičkách, jinak nečekáme žádnou reakci vody s kovy. Očekáváme nanejvýš, že rez půjde setřít ubrouskem, protože se oxidy přemění na hydroxidy.

U Coca Coly očekáváme, že bude mírně reagovat s oxidy kovů podobně, jako když pomocí octu nebo kyseliny citrónové odstraňujete usazeniny z rychlovarné konvice. Kyselina citrónová je také součástí Coca Coly (viz obrázek složení ve vedlejším sloupci). Také očekáváme reakci limonády se zbytky některých chemikálií na chemických lžičkách.

Příprava experimentu:

Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ
Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ

Co uvidíte po 2 hodinách působení limonády?
V blogu se hovoří o necelých dvou hodinách. Proto po dvou hodinách pokusu přicházíme sledovat účinky zkoumaných tekutin. Potvrdí se čistící schopnost Coca Coly Light?

"Hliník očekávaně reagoval v kyselině solné a to velmi prudce," říká PaedDr. Božena Horáčková.

Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ
Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ
"Laboratoř" na okně v učebně chemie.

Výsledky po dvou hodinách
Hliník ve vodě a limonádě nejeví stopy změn. V kyselině chlorovodíkové (HCl) však z hliníku nic nezbylo.
Oba typy hřebíků mají v neponořené části známky počínající koroze ve všech druzích kapalin, nejvíce v kyselině solné a pro nás nečekaně i v Cole. Ponořené části hřebíků reagují v HCl a začínají se ztenčovat. Hřebíky ovšem nejeví změny ve vodě a Coca Cole, ve které ovšem částečně "povolila" koroze.
Měděné dráty v kyselině solné (ponořená část) jsou zbaveny oxidů z povrchu, ve vodě a Cole nepozorujeme změny.
Jedině u chemických lžiček pozorujeme čistící schopnosti zkoumaných kapalin a to v pořadí: HCl, dále Coca Cola a na posledním místě voda. To jsme ovšem předpokládali.

Coca Cola Light se tedy ani v nouzi k čištění nehodí. Její účinky po dvou hodinách na zkoumané látky se podobají vodě z vodovodu.

Jenže co schopnost oblíbeného nápoje rozpustit hřebík. Necháváme tedy experiment pokračovat ještě 22 hodin.

Překvapení po 24 hodinách

Paní učitelka nejprve vytáhla z kádinek zkoumané vzorky a osušila je ubrouskem.

Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ
Reakci žáků na výsledek pokusu vidíte sami. Není hraná.

Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠLegendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ
Prohlížíme si výsledky. Už chápeme údiv žáků. Překvapení se koná. V hlavní roli ale není náš sledovaný cíl, tj. potvrzení či vyvrácení hoaxu o limonádě... Podívejte se na další fotografie:

Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ
Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ Legendy o Coca Cole v učebně chemie ZŠ

Výsledky:

Kyselina solná ukázala svou sílu
Ponořené části hřebíků se změnily tloušťkou na jehly, a na dříku jsou usazeny soli. Zcela zmizela "měď". Proč ty uvozovky? " Kyselina chlorovodíková s mědí totiž nereaguje" říká Dr. B. Horáčková. "Muselo se jednat o slitinu mědi a ta už reagovat může" dodala. Některé zbytky chemikálií na chemických lžičkách statečně odolaly i působení HCl.

Co jsme pozorovali ve vodě
Žádné překvapení a efekt padesát na padesát. Měď a hliník bez reakce. Ve vodě vznikly na hřebících hydroxidy železa, které se dají setřít ubrouskem. Část nánosů na chemických lžičkách se rozpustila.

A jak reagovala Coca Cola Light?
Překvapeni jsme byli při sledování reakce u "mědi". Oxidy na povrchu sice nevystřídal "lesk jak blesk" čisté mědi, ale část oxidů na povrchu skutečně zmizela. Na oceli se objevily známky chemické reakce v ponořené části. U rezavého hřebíku ovšem sledujeme odstranění rzi a určité zakonzervování stavu. Oba typy hřebíků jsou si po experimentu velmi podobné. Domníváme se, že proběhla reakce velmi podobná technologii moření oceli. Na hliníku nepozorujeme změny. U chemických lžiček proběhlo rozpuštění části usazenin, na povrchu vznikla kašovitá hmota. Není se ovšem čemu divit. V Coca Cole Light je směs kyselin (citrónová, fosforečná a uhličitá, viz. obrázek složení ve pravém sloupci).

Jaký je náš závěr

1. Výsledky pokusu žáků po 24 hodinách neznamenají, že Coca Cola Light je zdravotně závadný nápoj.

2. Pokusy žáků ukázaly, že mohou proběhnout jisté chemické reakce, které u někoho vzbudí obavy:

2.1 Určitě neproběhne "legendami" proslavené rozpuštění hřebíku, spíše se dá hovořit o technologii moření oceli.
2.2 Po dvou hodinách jsme měli pocit, že jsme názor blogera vyvrátili. Ovšem po 24 hodinách zmizely částečně oxidy z "mědi" a také u chemických lžiček proběhly "čistící" reakce. Takže nezbývá než opravdu zkusit vyčistit nějaký hodně špinavý záchod, případně se spokojit se závěrem, že Coca Cola Light skutečně má jisté čistící účinky.

3. Nakonec jsem si vzpomněl na fakt, že tchán ze zásady používá k čištění špinavého koberce kyselé zelí. O němž všichni ví, že je zdravé...

Text z blogu, který se tváří jako e-mail a působí poměrně věrohodně:

Následující text nám, podobně jako mnoha našim čtenářům, přišel do redakce e-mailem. Při hledání zdroje jsme zjistili, že se jedná o část článku z blogu http://vesely.blog.sme.sk/. Autor původního textu Miro Veselý na svých stránkách publikoval také svůj vlastní test čistících účinků Coca Coly.

Zde je tedy text z e-mailu:

Ako sa čistí záchod CocaColou?

Coca Cola obsahuje rovnakú kyselinu, ako čistiace prostriedky na chemické čistenie záchodov, vaní, či umývadiel. Netrúfol som si chlipnúť trocha PuliRapidu. Ale zato som doprial pár glgov CocaColy jednému veľmi zanedbanému záchodu. Ako mu chutila? Vyčistí sa stará usadenina lepšie CocaColou, alebo špecializovaným chemickým prípravkom na čistenie záchodových mís? Rozpustí sa v CocaCole klinec, ako to tvrdí veľa ľudí?

Pred časom sa na webe objavili informácie o tom, že záchod možno vyčistiť aj CocaColou. Alebo o tom, že ak hodíte do CocaColy klinec, za 4 dni sa rozpustí. Znie to vcelku zaujímavo a človek aj tomu tak trocha verí. Ale v bežnom živote si to neskúsime.

Nedávno som kupoval Pulirapid - čistiaci prostriedok na vodný kameň. Ak chcete, považujte to aj za reklamu, ale podobné zloženie (i účinnosť) má i mnoho iných prostriedkov na čistenie. Obrázky z majlu Zaujalo ma, že na obale výrobku je dominantnou zložkou rovnaká látka, aká sa nachádza aj v malinovkách typu CocaCola. (Nielen v nej.) Foto z majlu Výrobca musí uvádzať zloženie v poradí podľa množstva obsahu. CocaCola Light teda obsahuje vodu, farbivo (karamel), umelé sladidlá, kyselinu fosforečnú. (Bežná CocaCola obsahuje namiesto umelých sladidiel veľa cukru.) Potom ďalšie zložky v menšom množstve.

No a zrazu som si povedal: idem zajtra čistiť mimoriadne zanedbaný záchod. Čo tak spraviť test? Recenziu CocaColy :-) A kúpil som si CocaColu. Na čistenie záchodu. Už som sa tešil, ako to na druhý deň vyskúšam na záchode, ktorý nechce byť menovaný. Priznávam, mal som pritom značne zdvihnutý žalúdok.

Obrázky z majlu Ten záchod sa nečistil asi rok a jeho šťastní majitelia nezvykli ani veľmi často splachovať. Načo? Veď treba šetriť vodou. Otvoril som kokakolu a dal si pár glgov na posilnenie. Mňam. Foto z majlu Zvyšok koly som vylial do záchodu. Praktický tip: ak by ste to skúšali aj vy, upozorňujem, že kola v záchode prudko kypí. Obrázky z majlu

Od istej chvíle ju treba liať doslova po mililitroch, ináč vám polovica koly zbytočne vykypí do odpadu

Obrázky z majlu .

Potom som kolu nechal pôsobiť. Občas som opatrne pomiešal vznikajuvšiu žbrndu. Po necelých dvoch hodinách bola moja zvedavosť vybičovaná na maximum. Ďalej som čakať nedokázal (pôvodne som to tam chcel nechať celý deň). Ostatný raz som kefou poriadne pomiešal malinovku v nezvyklom kalichu a spláchol. Obrázky z majlu Výsledok ma príjemne prekvapil. Nie je to zlé - pomyslel som si. Nasadil som si žlté rukavice a pomocou starej špongie som asi za pol minúty dosiahol stav, ktorý by sa dal pokojne použiť aj do reklamy.

Foto z majlu

Reklama

Čistý záchod. Chcete sa zbaviť hrubého nánosu a vápenatých usadenín? Použite kyselinu fosforečnú. Keďže s týmto záchodom som sa už v minulosti mal tú česť stretnúť v ostrom a veľmi osobnom boji, môžem prehlásiť: s CocaColou to ide tiež.

Takže tak

Na záver prehlasujem, že tento článok nie je vymyslená fikcia, naozaj som to skúšal. Nechcem vzbudzovať akýkoľvek strach - občasné pitie CocaColy určite neublíži. Lepšie je však piť predsa len radšej čistú, nesýtenú vodu. Chemické roztoky a kyseliny si nechajte na čistenie usadením v záchodoch.

Miro Veselý , pondelok 26. februára 2007 10:33 Pozn.: pH coly, kofoly a pod. se pohybuje v hodnotách cca 2,5-2,9 pH !!!

To už je (ne moc) slabá kyselina !!! Dá se tím čistit víc věcí než jen záchod !!


Témata: blog, Cukr, Mýto, Pivo
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 172 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 7 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...