OBRAZEM: Magnetická rezonance se nevejde do dveří, musí projít zdí

  • 42
Při vyšetření na magnetické rezonanci málokoho napadne, jak velké zařízení to vlastně je. Pokud se stěhuje, musí se několikatunový kolos "přenést" vybouraným otvorem ve zdi. Pracuje se s centimetrovou přesností a opatrněji než s vejci. Zejména kvůli hodnotě kapalného hélia v přístroji.

V pražském zdravotnickém zařízení Mediscan na pražském Chodově se loni rozhodli pro výměnu dosud používané magnetické rezonance za technicky vyspělejší zařízení. Vybrali si přístroj, který na rozdíl od předchozího typu nepotřebuje doplňování helia ani výměnu tetrody (elektronka se čtyřmi elektrodami, znásobuje magnetickou indukci). Během těchto nákladných úkonů se rezonance musí na den odstavit.

Hlavním důvodem změny byla lepší kvalita výstupu, která přispívá k přesnější diagnóze. 

Přestěhování magnetické rezonance není jednoduchá záležitost. Přemisťuje se několik tun těžký rozměrný předmět, který uvnitř obsahuje komplikované a citlivé zařízení. Většinou jej nejde na místo prostě přivézt dveřmi jako lednici nebo skříň, ale musí se mu vytvořit "vchod" vybouráním otvoru ve zdi.

Tři zvláštnosti stěhování

Jak funguje supravodivý magnet

V "cívce" supravodivého magnetu  laicky řečeno neustále dokola obíhá elektrický proud.

Kolem vodiče, kterým prochází elektrický proud, vzniká magnetické pole.

V supravodivém magnetu krouží v "cívce" velmi silný proud. Proto kolem něj vzniká mimořádně intenzivní magnetické pole (1,5-3 Tesla).

  1. Příprava stěhování začala den předem. Nejprve technik zrušil magnetické pole na supravodivém magnetu, což je operace trvající několik hodin.
  2. Velmi intenzivní magnetické pole magnetu přístroje působí podle zákonů fyziky na předměty s magnetickými vlastnostmi velkou magnetickou silou. Laicky řečeno, nekompromisně "zabavuje vše železné."
  3. V útrobách přístrojů se stěhuje více než tisíc litrů helia o teplotě mínus 268 °C. Při manipulaci s magnetickou rezonancí s pomocí jeřábu jsou všichni okolo velmi opatrní. Při pádu z jeřábu by kapalné helium uniklo a vypařilo se. Přítomným proto hrozí podobné nebezpečí, jako by na zem spadlo velké těžké břemeno. Citelná by ovšem byla škoda vyjádřená finančně, a to v řádu desítek milionů korun.

Magnetická rezonance jako zobrazovací metoda pro diagnostiku v medicíně v sedmi bodech

  1. Magnetická rezonance využívá k získání snímků vnitřku našeho těla působení silného magnetického pole na atomy v našich buňkách. 
  2. Ke zhotovení snímků tak není potřeba ionizační záření, jako je tomu v případě rentgenu nebo počítačové tomografie. 
  3. Výsledkem vyšetření je množství snímků, které mají podobu několika desítek řezů lidským tělem. 
  4. Software sestaví z řezů výsledný obraz, který může mít i trojrozměrnou podobu. 
  5. Pacient přístroj vnímá jako silný válec s otvorem pro lůžko uvnitř. Otvor, tzv. gantra, skrývá vlastní silný magnet. 
  6. Díky moderním technologiím jsou dnes již magnety relativně krátké a s velkými otvory (60 cm). Vyšetřit je tak možno i obézní pacienty a pacienty trpící klaustrofobií. 
  7. Také doba vyšetření se výrazně zkrátila. Dnes již jen na pouhých několik minut. Vyšetření může absolvovat i malé dítě. 


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit