Vánoční test PC do 34 000 Kč bez DPH: Hal 3000 - Mega PC

aktualizováno 
Společnost 100MEGA Distribution přihlásila do vyšší kategorie opravdu originální model. Počítač HAL 3000 není nic jiného než MEGA PC od společnosti MSI. Tento systém je opravdovým multimediálním centrem.
Všechny dosud testované modely stavěly na výkonu, kterému podřizovaly především svou výbavu. Objevily se zajímavě designově upravené krabice, ale pořád to byly pouze počítače. S Mega PC Hal 3000 od 100 MEGA Distribution (100MEGA) však přichází systém s vysokou užitnou hodnotou, který sice nenabízí oslňující výkon, ale zato je vybavena mnoha nadstandardními funkcemi.

Balení a vzhled

Originální balení počítače Mega PC, který je základem této verze Halu 3000, bylo v tomto případě nahrazeno krabicí od společnosti 100MEGA. Uvnitř balení se nachází vedle samotného počítače i příslušenství v podobě rádiové antény, CD s ovladači, dálkové ovládání a manuál, který však není v českém jazyce.

Počítač je designově velice podobný hudební minivěži, jen je mírně delší. Rozměry přístroje jsou 220 x 151 x 320 mm. Kryt Hal 3000 - Mega PC je tvořen z hliníku a čelní panel je plastový se stříbrnou a oranžovou barvou. Přední části vévodí velký grafický displej, který zabírá celou čtvrtinu čela, a velký ovládací knoflík umístěný hned vedle něj. Využívání samostatné zvukové části Mega PC začíná stiskem příslušného tlačítko (Hi-Fi Power), jenž se nachází zcela vlevo nahoře. Přímo pod ním najdete ovladač pro volbu módu, kde lze přepínat mezi poslechem CD (zvládá i MP3 skladby) či rádia prostřednictvím AM/FM tuneru. Další ovládací prvek je určen pro vysouvání a zasouvaní dvířek mechaniky a pomocí tří tlačítek vedle ovládacího knoflíku můžete ovládat přehrávání skladby, nebo pohyb mezi stanicemi rádia.

PC systém Hal 3000 Mega PC 

Otáčecí knoflík je multifunkční, což znamená, že vedle změny hlasitosti nabízí také další funkce. Ty jsou dostupné po stlačení tohoto ovládacího prvku. Jeden stisk znamená výběr mezi způsoby přehrávání CD (náhodný výběr, opakování skladby či celého disku). Dva po sobě následující stisky otevřou menu s volbou ekvalizéru (jazz, classic, rock, normal). A konečně trojitým klikem je možno měnit nastavení času. Ovládání rádia, které signál získává z externí antény, je také jednoduché. Systém si zvládne zapamatovat šest předvoleb, mezi nimiž lze jednoduše přepínat pomocí otáčecího knoflíku. Všechny tyto funkce, u CD i rádia, jsou také dostupné na dálkovém ovladači. Ten navíc umožňuje nastavit přímo frekvenci stanice prostřednictvím numerické klávesnice.

Jediným stiskem tlačítka „PC Power“ se z Hi-Fi soupravy stane obyčejný počítač. Stiskem tohoto tlačítka ale také zároveň uživatel přichází o všechny funkce hudební části systému přístupné z hlavního panelu. Jinak je možno využít přímo vlastností AM/FM tuneru i v prostředí PC, o CD/MP3 nemluvě. Stisknutím tlačítka „Hi-Fi Power“, které má spouštět audio část Mega PC, se však nic nestane a PC se, jak by se dalo očekávat, nevypne. To je potřeba udělat ručně.

PC systém Hal 3000 Mega PC PC systém Hal 3000 Mega PC

Samotné Mega PC je společností MSI dodáváno jako tzv. „barebone“ systém. To znamená, že mu do standardního PC chybí procesor, paměť, pevný disk, případně optická či disketová mechanika a samozřejmě operační systém. Procesor musí pasovat do patice Socket 478, což omezuje volbu na Pentium 4 nebo Celeron. Paměť typu DDR SDRAM a méně může ve dvou dostupných slotech dosahovat dohromady kapacity maximálně 2 GB. Pevný disk může podporovat až U-ATA/133.

Hardware

Firma 100MEGA Distribution nasadila PC procesor Intel Pentium 4 s taktem 2,4 GHz, což bohatě stačí na většinu nároků, které na PC bude jeho uživatel mít, alespoň co se týká kancelářské práce a multimediálních aplikací. Procesor je chlazený větrákem, který na konstrukci chladiče přivádí vzduch z boku. Procesor využívá základní desku MSI MS-6760,  která má integrovánu zvukovou kartu s kodekem Realtec AC’97 a grafickou kartu, jež sdílí 32 MB operační paměti. Té je v počítači celkem 512 MB, je taktována na 333 MHz a nenese označení žádného výrobce.

PC systém Hal 3000 Mega PC 

Na desce je dále integrován modem Actiontec a síťová karta Realtec. Data lze ukládat na 120GB pevný disk Western Digital s 8MB vyrovnávací pamětí. U této komponenty jsme však narazili na jeden problém. Ten spočíval v občasném restartu celého systému a projevoval se i při testech HDD. Jak jsme zjistili později, bylo to způsobeno špatně uchyceným IDE kabelem. Po opravě již vše fungovalo tak, jak má. Optická mechanika pochází od společnosti Toshiba a nese označení SD-R1312. Jedná se kombomechaniku, jež zvládá přehrávat DVD disky a vypalovat na CD-R a CD-RW média. Místo disketové mechaniky na uživatele čeká čtečka paměťových flash karet všech nejpoužívanějších formátů s výjimkou xD Picture Card. Systém napájí 200wattový zdroj, což v případě osazení výkonnějšími součástmi nemusí být dostačující..

výsledky systému Hal 3000 Mega PCTesty

Výkony testovaných počítačů nám v závěrečném článku pomohou rozhodnout, která sestava je pro kterého uživatele optimální. Při testech jsme vycházeli z nastavení, které bylo dané výrobcem, a také jsme nechali všechny ovladače v původním stavu. Takovýto postup jsme zvolili z důvodu, že člověk, který si bude pořizovat již sestavený počítač, nebude mít asi příliš chuti a možná i odvahy v něm cokoliv upravovat a nastavovat. Na testy jsme použili následující software.

Pro herní testy jsme zvolili klasiku, Quake III. Arena, který je napsán pro rozhraní OpenGL, a značně hardwarově náročný Unreal Tournament 2003. U UT 2003 první výsledek (před lomítkem) znamená počet vykreslených obrazovek za sekundu při testu vykreslování krajiny a druhý výsledek pak počet snímků v simulaci akce. Grafickou kartu řádně prověřila osvědčená dvojice 3Dmark 2001SE, 2003 (oba s instalovaným patchem) a Aquamark. Jak pro herní, tak pro grafické testy jsme zvolili rozlišení 1024x768 bodů při 32bitové barevné hloubce.

Aplikační testy se týkaly komprimace krátkého RGB videa do formátu DivX a převodu jedné skladby do MP3. Využili jsme také možnosti testu PC Mark 2004. Bohužel jsme nebyli schopni získat dostupné údaje z testu SiSoft Sandra 2003. Pro testy propustnosti paměti jsme využili hojně používaného programu Aida 32. Nejoblíbenější benchmark pevného disku je zatím stále HD Tach, který jsme také použili i my. Zcela na začátku jsme pak zjišťovali rychlost náběhu čistého systému od zapnutí počítače a poté rychlost jeho vypnutí.

Shrnutí

Za necelých 25 000 korun bez DPH dostane uživatel stylový počítač s tříletou zárukou. Hal 3000 Mega PC je originál každým coulem. Uživatel v jednom balení získává nejen PC, které však není nijak výkonné, ale také multimediální přehrávač s rádiem, který umožňuje využívat hardware počítače, aniž by muselo být samotné PC spuštěno. Jen je trochu škoda, že si technici nedali větší pozor při sestavování tohoto PC, neboť reklamovat systém pouze kvůli špatně připevněnému kabelu IDE nám připadá poněkud zbytečné.Testované systémy v této kategorii:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Takto si Microsoft představuje nejlepší počítač „vše v jednom“

Microsoft Surface Studio 2

Špičkový 4K displej naklopíte naplocho těsně nad desku stolu, nebo vytáhnete do výšky očí. Můžete jej ovládat prsty,...

Samsung představil tablet s perem, které slouží i jako dálkové ovládání

Samsung uvádí novou generaci svého prémiového android tabletu Galaxy Tab S6....

Samsung představil nový tablet Galaxy Tab S6. Novinka je menší a lehčí při zachování velikosti displeje oproti...

Applu se přehřívají baterie u notebooků. Už je i foto spáleného modelu

Ilustrační snímek

Apple svolává patnáctipalcové MacBooky Pro z let 2015 až 2017. Může se u nich přehřívat baterka do té míry, že vzniká...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz