Technologie PCMCIA zblízka (2)

Po krátkém úvodu si povíme něco bližšího ke způsobu testování PC karet přímo ve výrobě a nezapomeneme se zmínit ani o organizaci, která má standardizaci těchto karet na starosti.

Testování

Technologie PCMCIA zblízkaNa první pohled jsou PC-karty malé a snadno zničitelné. Zdání však klame. Již roku 1991 vytvořila asociace PCMCIA velice přísné testy odolnosti, které musí tyto karty vydržet.

Normální pracovní teplota okolí karet je v rozmezí 0 až 55 °C. Skladovací teplota okolí může být v intervalu -20 až +65 °C. Karta musí vydržet minimálně 10 000 zasunutí v běžném kancelářském a 5 000 v drsnějším prostředí. V obou případech je testovací vlhkost okolního vzduchu 95 %.

Karty jsou rovněž podrobovány 100 hodinám tepelných šoků. Většinou musí vydržet 100 následujících cyklů: 30 minut v teplotě -20 °C, 5 minut v +25 °C, 30 minut v +65 °C a 5 minut v teplotě +25 °C. Dalšími testy jsou testy elektrostatické a vystavení paprskům X či expozici v silném magnetickém poli.

Karty prodělávají rovněž řadu mechanických testů - jsou šestkrát pouštěny na zem z výšky 75 cm, jsou krouceny i otřásány. Nakonec je každá karta testována na nesprávné vložení. Musí bez poškození vydržet 5 nesprávných vložení s přítlačnou silou 6 kg.

To vše jsou samozřejmě jen minimální testy. Většina výrobců však kartám dává zabrat mnohem více.

Členství v PCMCIA

Členem asociace PCMCIA se může stát jakákoliv firma nebo společnost. Jsou tři různé úrovně členství, ze kterých si zájemce o členství může vybrat podle toho, jak moc se chce na vytváření nových standardů podílet. Bez ohledu na vybranou skupinu dostane každý člen k dispozici:

  • zdarma jednu kopii standardu PC Card, 
  • zdarma update a opravy standardu PC Card,
  • zdarma kopii všech vydání z PC Card Resource Directory (PC Card Resource Directory je obsáhlý katalog všech členů asociace PCMCIA),
  • slevy na dokumentace organizace PCMCIA,
  • přístup na BBS PCMCIA,
  • zdarma registraci na všechna setkání PCMCIA (kromě skupiny takzvaně přijatých),
  • automatické zasílání elektronické pošty s technickými návrhy, výtahy a marketingovými informacemi,
  • přístup do PC Card Resource Directory.

Prvním a také nejvyšším možným typem členství je členství výkonné. To je určeno pro silné společnosti, které mají velký zájem na vývoji technologie PC-karet a které za něj mají rovněž jakousi morální zodpovědnost. Tyto společnosti sestavují výkonnou radu, která obsazuje vedení asociace. Výkonná rada obsahuje devět ze 14 ředitelských křesel. Výkonní členové se těší široké publicitě v tisku, na průvodních prezentacích i na stránkách Internetu. Navíc mají velké slevy na nové definice standardů PCMCIA. - Vždy je ale něco za něco. Členství v tomto "exluzivním klubu" přijde každou společnost ročně na 10 000 dolarů. V současné době jsou jeho členy společnosti: 3Com, AMD, AMP, Centennial Technologies, Cirrus Logic, Compaq, IBM, Intel, Phoenix, SCM Microsystems, Texas Instruments, Toshiba aXircom.

Středním typem členství je členství přidružené. Přidruženým členům je dovoleno účastnit se všech setkání a volit na nich. Při volbě mají všechna práva jako výkonní členové. Přidružení členové obsazují pět ze 14 ředitelských křesel. Roční poplatek stojí 3 500 dolarů. Mezi tyto členy patří např.: Acer, Adaptec, Award, Chips & Technologies, Epson America, Fuji Photo Film, Hitachi Microsystems, Microsoft Corporation, NEC Technologies, Nicon Corporation, Nokia Mobile Phones, OKI Semiconductor, Olivetti, Panasonic, Samsung, Sandisk Corporation, Siemens Nixdorf, Sun Microsystems, TDK, Trident Microsystems aj.

Technologie PCMCIA zblízkaPosledním typem členů jsou členové přijmutí. Ti pravidelně dostávají informace o dění ve společnosti a o všech jejích aktivitách. Nejsou však zváni na setkání a ani nemají možnost účastnit se jejího řízení. Roční poplatek pro přijaté členy činí 1 500 dolarů. Mezi nejznámější jména v této kategorii v současné době patří: Novell a Philips. V této kategorii je díky firmě Kobe zastoupena i Česká republika.