Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový extra výkonný procesor Snapdragon 850 v mobilu mít nebudete

  0:18
Americká společnost Qualcomm na veletrhu Computex v Tchaj-peji představila čipovou sadu Snapdragon 850. Oproti variantě 845, která je aktuálně jejich nejvýkonnějším čipem pro smartphony, má ještě větší výpočetní sílu. Je určena pro počítače s Windows 10, které Microsoft nazývá Always Connected PC.
Qualcomm Snapdragon 850 zamíří do notebooků s Windows 10 S

Qualcomm Snapdragon 850 zamíří do notebooků s Windows 10 S | foto: qualcomm.com

První takové počítače už Qualcomm spolu s Microsoftem a několika výrobci představil loni spolu s uvedením Snapdragon 845. Počítače s Windows 10 S, uzpůsobenými k běhu s procesory architektury ARM („dospělé“ počítače využívají x86), však byly vybaveny starším Snapdragonem 835. 

Tyto stroje se sice výkonem nemohly měřit s notebooky s „plnohodnotnými“ procesory od Intelu nebo AMD, k běhu systému jej však mají dostatek a navíc bodují vysokou výdrží baterie a konektivitou srovnatelnou se smartphony.

V takových strojích je bezpochyby budoucnost, což si Qualcomm velmi dobře uvědomuje, a proto se kromě vývoje čipů pro smartphony a tablety ubírá i tímto směrem. Dosud posledním výsledkem inženýrů ze San Diega je  Snapdragon 850.

Tento čip je modifikovanou verzí modelu 845 a u Always Connected PC vystřídá zmíněný Snapdragon 835. Oproti němu přináší o 30 procent vyšší výkon, o pětinu lepší výdrž baterie i rychlejší konektivitu. Čip je vyráběn stejným 10nm procesem jako verze 845 a součástí sady je stejný LTE modem X20.

První snapdragon vyladěný pro Windows 10 S

Zatímco Snapdragon 835 byl primárně vyvíjen pro použití u smartphonů a tabletů a jeho nasazení u Windows 10 S byl tak trochu experiment, typ 850 je prvním ARM čipem, který byl přímo designován a upraven k fungování pod operačním systémem od Microsoftu.

Krom vyššího taktu procesoru jsou i jádra optimalizována pro potřeby Windows 10 S a jeho strukturu, ovladače jednotlivých komponent byly přepsány tak, aby systém uměl z hardwaru vytěžit maximum. První Windows 10 S notebooky se chlubily výdrží až 20 hodin, chystané mají vydržet v provozu až 25 hodin. To je dnes nepředstavitelný parametr.

Od Mobile PC Platform k Mobile Compute Platform

Navzdory příbuznosti čipů 845 a 850 a použití stejných komponent - novinka se zpočátku interně označovala jako 845s - si výrobce mohl dovolit zvýšit maximální možný takt procesoru. Notebooky totiž mají v porovnání se smartphony mnohem více vnitřního prostoru k lepšímu odvodu tepla a samozřejmě i k použití značně větších akumulátorů.

Snapdragony všude

Čipy Qualcommu jsou bez debat nejpoužívanějšími procesory u smartphonů a tabletů. Tento producent pokrývá veškeré výkonnostní portfolio a výrobci jimi mohou vybavit jak levné typy nebo modely střední třídy, tak i své top modely.

Druhou výhodou je podpora všech telekomunikačních standardů. Ty jsou obzvláště ve Spojených státech mnohdy velmi roztříštěné, jelikož tam někteří operátoři krom u nás známých standardů GSM/HSPA/LTE využívají sítě CDMA nebo EVDO. A jedině modemy Qualcommu dokážou všem těmto standardům zcela vyhovět. Právě to je důvod, proč například Samsung své top modely řady Galaxy S právě v USA namísto svých procesorů Exynos vybavuje snapdragony.

Obě varianty snapdragonu využívají aktuálně nejmodernějších jader Kryo 385, ovšem zatímco pro model 845 je strop 2,8 GHz, 850 má maximální frekvenci nastavenou na 2,95 GHz. Novinkou typu 850 je podpora technologie Microsoftu Machine Learning a umělé inteligence. S jejími prvky se dosud setkáváme spíše u smartphonů a vývojáři je nyní při rekompilaci aplikací pro Windows 10 S budou moci také využít.

K dalším inovacím patří podpora pokročilých audio technologií Qualcomm Aqstic a aptX. Vysokou kvalitu zvuku si budeme moci užít skrze klasické rozhraní 3,5 mm nebo USB-C.

Novou schopností bude záznam 4K UHD videí, která dosavadní Windows 10 S notebooky umí jen přehrávat, vítaná je i podpora výstupu k připojení monitoru nebo televize.

Zatímco Windows 10 S zařízení se Snapdragonem 835 Qualcomm označoval jako Mobile PC Platform, u čipu 850 mění názvosloví a mluví o Mobile Compute Platform.

Důvodem změny je prý Qualcommem předpokládaná větší rozmanitost zařízení s novou čipovou sadou. Doposud jsme v podání Dellu, Lenova nebo HP viděli zařízení s displejem velikosti okolo 12 palců, do budoucna se počítá i s daleko více kompaktními počítači, klidně 8palcovými.

Mohou notebooky se Snapdragonem nahradit modely s plnokrevným Intelem?

Nutno říci, že celá platforma Always Connected PC je doposud v plenkách. Jistě, HP Envy x2 nebo Asus NovaGo se již nějakou dobu prodávají, ovšem reálné zkušenosti recenzentů nejsou úplně dobré. Například redakce serveru The Verge píše, že jejich výkon je v porovnání s tradičními notebooky s procesory architektury x86 značně slabší, což je cítit i při běžné kancelářské práci.

Ostatně v redakci používáme mimo jiných na kancelářskou práci obstojně vybavené Lenovo X1 Yoga s procesorem Intel Skylake taktu až 3,4 GHz, 16 GB operační paměti, terabytovým SSD diskem a představa, že by stejný zápřah (otevření desítek oken v několika webových prohlížečích a dalších aplikací na pozadí) zvládl výkonově o dost slabší stroj, by byla naivní. A to i přes optimalizaci systému pro ARM architekturu.

Na druhou stranu: Windows 10 S zařízení se Snapdragonem 835 se možná občas zadýchají, ovšem model 850 přináší o třetinu silnější hardware s až 1,2 Gbps limitem pro stahování a lepší výdrží baterie.

Takže uživatelská zkušenost s letos představenými modely nepochybně bude o dost lepší a spekulovaný Snapdragon 1000 by ji mohl povznést na úplně jinou úroveň. V každém případě jde platforma cestou vysoké míry konektivity a velké výdrže na baterii, což jsou parametry, jež v dnešní době hrají stále důležitější roli.

Oddělitelné klávesnice známe, přijít by mohly skládací displeje

Očekává se také více experimentů v konstrukci. Krom dnes už běžných 2-in-1 notebooků s oddělitelnými klávesnicemi bychom se mohli dočkat nových nápadů. Jedním z nich by mohl být Dell s kódovým označením Januss se skládacím displejem.

První zařízení se Snapdragonem 850 by se na trhu měla objevit ve druhé polovině roku a Qualcomm v této souvislosti připomíná, že „osmsetpadesátka“ rozhodně není na dlouhou dobu jejich posledním příspěvkem do čipů této kategorie.

Už v příštím roce by světlo světa mohl spatřit Snapdragon 1000 s procesory typu Cortex-A76, které ARM nedávno představilo spolu s novým typem grafické jednotky Mali-G76. Takový čip by už byl plnohodnotným soupeřem procesoru Core i5 od Intelu. 

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...