Notebook HP Envy X360 s procesorem AMD Ryzen 5. Jaký je notebook s novým...

Notebook HP Envy X360 s procesorem AMD Ryzen 5. Jaký je notebook s novým procesorem od AMD? | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Zase je z čeho vybírat. AMD Ryzen se povedl, překvapil grafickým výkonem

  • 42
Koupit si notebook s procesorem od Intelu bylo dlouho v podstatě samozřejmé, konkurenční AMD bylo v tomto segmentu spíše outsiderem. Ale nové procesory Ryzen to mohou změnit. V notebooku od HP totiž předvedl rozumný výpočetní výkon i spotřebu a především skvělý grafický výkon.

Největšími rivaly na poli procesorů pro osobní počítače jsou již mnoho let společnosti AMD a Intel. Zatímco u desktopů měla a má diskuze na téma „AMD, nebo Intel?“ smysl, v noteboocích má již mnoho let naprostou nadvládu Intel. Z dobrého důvodu - AMD zde dlouho v zásadě nemělo příliš co nabídnout.

S novými procesory Ryzen to chce AMD změnit. Vyzkoušeli jsme notebook HP Envy x360, který je jedním z prvních notebooků s novým procesorem AMD Ryzen 5 2500U s grafickým jádrem Vega 8. A nebudeme napínat, AMD má šanci s poměrem na trhu pohnout. Ryzen totiž v testech v ničem nezaostával a naopak nabídl podstatně vyšší grafický výkon než procesory od Intelu.

Ryzen pro úsporné notebooky střední třídy

Procesor AMD Ryzen 5 5200 U je určen pro úsporné notebooky střední třídy. Pětkou v názvu dává jasně najevo, na kterou kategorii procesorů konkurence míří - je to Core i5 od Intelu. A není tak divu, že existují také Ryzen 3 a Ryzen 7 a nikoli například Ryzen 4.

Hostitelský konvertibilní notebook HP Envy X360.

Námi testovaný Ryzen 5 2500U má čtyři jádra (osm logických jednotek) se základní frekvencí 2 GHz, přičemž maximální takt je 3,6 GHz, a je vybaven 4 MB paměti L3 Cache. Součástí procesoru je grafický čip Radeon RX Vega 8 s osmi výpočetními jádry s maximální pracovní frekvencí 1100 MHz a 256 MB videopaměti. A právě grafický čip je tím, co vysloveně exceluje.

V praxi

Nejprve jsme vyzkoušeli, jak si notebook poradí s dlouhodobou vysokou zátěží. Po zhruba 24 hodin jsme jej nechali v plném zatížení (plné vytížení všech jader procesoru) pracovat pro World Community Grid a měřili přitom jeho teplotu. Maximální teplota procesoru byla 85,1 °C, přičemž k omezení jeho výkonu kvůli přehřívání (tzv. throttling) nikdy nedošlo.

Notebook jsme podrobili klasické sérii výkonových testů, jejichž výsledky můžete porovnat s výsledky jiných strojů (nejen v našich recenzích). Pro příklad ale jedno srovnání uveďme:

V redakci se notebook potkal s konkurenčním strojem osazeným o kategorii výkonnějším procesorem Intel Core i7-8550U a i v takto nevyrovnaném případě nabídl Ryzen vyšší grafický výkon - v OpenCL testu benchmarku GeekBench 4.1 dosáhl 30 084 bodů, zatímco i7 jen 19 449 bodů, tedy o třetinu méně. U výpočetního výkonu to bylo víceméně opačně, čemuž se nelze divit - Ryzen 5 není a nemá být konkurencí i7, ale i5. Ryzenu 5 2500U tak lépe odpovídá například i5-8250U, který nabízí velmi podobný výpočetní výkon a rozdíl ve výkonové nadvládě grafické části Vega 8 je ještě dramatičtější.

Výkonové testy
3D Mark - Sky Diver7 497
3D Mark - Fire Strike2 020
PC Mark Creative2 973
PC Mark Home3 205
GeekBench 4.13 704 (jedno jádro), 9 408 (všechna jádra)
GeekBench 4.1 - OpenCL30 084
GeekBench 3.43 082 (jedno jádro), 10 282 (všechna jádra)
GeekBench 2.49 260 
Cinebench R1540,22 fps (OpenGL), 6,65 bodů (CPU)
Cinebench 11.546,81 fps (OpenGL), 552 bodů (CPU)

Vzhledem ke grafickému výkonu, který může k notebooku přilákat i hráče her, jsme zkusili i jeho stabilitu v grafickém zatížení pomocí FireStrike Stress Testu od Futuremarku. Tím notebook prošel s hodnocením 97,5 procenta, přičemž maximální teplota grafického čipu byla 82 °C.

Při běžné práci byl notebook velmi tichý. Ventilátor sice vypínal málokdy, ale běžel v tak nízkých otáčkách, že byl slyšet jen velmi slabě. Při maximálním vytížení pak samozřejmě točí podstatně rychleji a umí být i poměrně hlasitý, stále však akceptovatelně. Při vysoké zátěži se zahřívá oblast před displejem, částečně i klávesnice, ale touchpad a palmresty zůstávají příjemně chladné.

Tentokrát se u PC Marku musíme obejít bez testů s OpenCL akcelerací, protože během tohoto testu vždy došlo k pádu systému a nepodařilo se nám jej korektně zprovoznit. Jiným vrtochem notebooku bylo problematické bezdrátové připojení vestavěného bezdrátového 802.11ac adaptéru od Realteku k internetu prostřednictvím domácího routeru Touch P5 od TP-Linku, kdy se vždy po několika sekundách připojení přerušila komunikace (ačkoli systém neindikoval žádný problém). S jinými routery spojení fungovalo, během testu jsme tak nakonec používali buď kabelové připojení pomocí USB adaptéru, nebo případně USB wi-fi adaptér.

Notebook HP Envy X360

Zatím jsme hovořili hlavně o procesoru, ale byla by chyba nepodívat se i na jeho hostitele, tedy 15" notebook HP Envy X360. V souvislosti s výkonem je třeba upozornit na 8 GB DDR4 operační paměti a 256GB SSD od Samsungu. 

Notebook má dva USB 3.1 USB porty a jeden USB-C port, HDMI výstup a kombinovaný sluchátkový výstup a mikrofonní vstup. Chválíme čtečku SD karet, ta dnes z mnoha notebooků mizí a nepovažujeme to za dobrý trend.

Multidotykový IPS displej s plným HD rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů má velmi dobré pozorovací úhly a celkově solidní obraz, který však kazí lesklá povrchová úprava (s jen průměrným antireflexem) a nižší jas displeje. Ten je zcela dostatečný pro použití v běžně zatemněném interiéru, jakmile se však posadíte například na terasu, je obraz tmavý a málo kontrastní.

Reproduktory ladil Bang&Olufsen, ale nevybočují z průměru. Pochválit musíme dobře srozumitelný vokál, jinak je to spíše klasika - chybí jakékoli basy a navíc je zde slyšet plastové zabarvení z šasi notebooku. Kamera má velmi slušný obraz, dobře pracuje i v horších světelných podmínkách. Ostrost a podání detailů je spíše měkčí, obrazový šum mírný. Mikrofon je průměrný, hlas trochu zahuhlaný a hodně je slyšet prostor místnosti. Srozumitelný však je. 

A co výdrž akumulátoru? Při běžné práci s využitím internetu jsme se dostali na zhruba 4 - 5 hodin. To není zázrak, ale ani to není špatné.

Testovaný notebook je v nabídce za 21 990 Kč.


Test - recenze