Část třetí - vstupní zařízení
a) Klávesnice: Vaše brána k notebooku
Přecházíme do oblasti velmi citlivé - od "obyčejného" vzhledu k samotnému používání: na klávesnici bude velmi záležet Váš finální dojem a pocit z práce na tom kterém notebooku. Notebooky si musí vystačit bez numerické klávesnice, která je místo toho jen emulovaná na místě kláves v okolí písmen O, I, P. Mimo numerické klávesnice byste však další omezení již kupovat neměli - i notebookovou klávesnici lze navrhnout tak, aby všechny zbylé klávesy byly přítomny a snadno přístupné.
Žel, často nejsou! Platí to především u kláves jako Ctrl a Fn, které jsou snadno zaměňovány v levém dolním rohu. Dalším kamenem úrazu jsou kurzorové klávesy, které bývají často utopené v poli ostatních - přímo vybízejí k přehmátnutí. Malý Enter, BackSpace či Shifty jen dokončují náš přehled přestupků proti dobrým zvykům. Méně vadí, když některé málo používané klávesy jako například přepínač ScrollLock či Break jsou přístupné pouze přes klávesu Fn.
Horké kombinace - ovládání některých funkcí notebooku přes dvojkombinaci Fn + funkční klávesy - mohou být velmi užitečné, pokud je jejich popis dostatečně jednoznačný: třeba ovládání hlasitosti, přepínání mezi displejem a monitorem, uspání, hibernace, ovládání jasu.
Záleží na Vašich preferencích, nakolik jste zvyklí na další speciální klávesy - například notebooky IBM tak nabízí (či alespoň doposud nabízely) jedny z nejlepších klávesnic mezi notebooky, avšak vzhledem k občas ne zcela přátelskému vztahu mezi Microsoftem a IBM, notebooky IBM ThinkPad na svých klávesnicích nemají Microsoft klávesy "Okno" či "Vlastnosti".
Klávesnice by měla být dostatečně stabilní, neprohýbat se ani při větším tlaku, s nejpotřebnějšími klávesami standardní velikosti, s funkčními třeba i o něco zmenšenými - ty nejsou používány tak často a při jejich zmáčknutí již zpravidla tak jako tak i člověk píšící všemi deseti odtrhne zrak od předlohy či displeje a podívá se na klávesnici.
Klávesnice á la Fujitsu Siemens
Amilo M prošlo testem ergonomie klávesnice, sice ne na jedničku s plusem, ale za jedna by to bylo: klávesnice dostává body mimo hodnocení za průhledný design, který však na používání nemá vliv: i při psaní všemi deseti je stabilní, neprohýbá se. Při stisku mají klávesy jasné vedení, jemně kliknutím dávají správnou zpětnou vazbu - potvrzení úderu.
Rozložením (viz fotografie v úvodu) patří k velmi solidním mezi notebooky: klávesy všechny tam, kde bychom je mohli očekávat, pole navigačních kláves na pravém kraji, Microsoft klávesy též na obvyklém místě, dostatečně velký mezerník, široký Enter, BackSpace a pravý Shift - levý by však mohl být větší, velké alfanumerické klávesy, všech dvanáct funkčních kláves pouze nepatrně zmenšených, dvakrát Ctrl a Alt, odsazené obrácené "T" kurzorových kláves."Nádavkem" dostáváte na klávesnici Amila ještě čtyři klávesy navíc, které jsou volně definovatelné - u Latitude se jmenují "A, B, WWW, pošta". Speciální klávesy mohou být příjemné, ale nejsou podmínkou - klaďte větší důraz na kvalitní základ než na podobné drobnosti navíc - nejvíce budete využívat běžné klávesy než tyto pro rychlé spuštění, které zmáčknete jen párkrát během dne.
Na co tedy dávat pozor při "osahání" budoucího notebooku - Vašemu adeptu by se neměla prohýbat základna klávesnice, běžné klávesy by měly být umístěny co nejpodobněji stolní klávesnici či alespoň v rozumných uskupeních (Alt a End vedle sebe zaručují značné množství nechtěných přesunů, podobně jako PgUp/Down společně v jednom poli s šipkami - obojí jsme zde již viděli). Zvýšený - a velký - mezerník není na škodu, spíše naopak, stejně jako rozměrnější klávesy Shift, Enter a BackSpace.
Pokud už musíte akceptovat kompromisy, při posuzování důležitých kláves si zkuste představit, které klávesy asi nikdy nepoužijete - ty ať jsou si klidně přístupné pouze přes Fn kombinaci, ostatní by měly být alespoň v jednom exempláři zastoupeny. Co se numerické klávesnice týká, asi nezbývá než Vás odkázat na přídavná zařízení jako číselná mini klávesnice připojitelné přes USB či PS/2.
Ačkoliv se Vám může klávesnice zdát nepodstatnou součástí při koupi i velmi drahého notebooku, zamrzí, když po několika prvních zakletích zjistíte, že Vám rozložení nevyhovuje - a standard pro notebookové klávesnice neexistuje, s tou, kterou si koupíte, musíte vydržet po zbytek života notebooku. Je to rozhodně detail, kterému se vyplatí věnovat daleko větší pozornost, než při koupi stolního PC.