Novinky ve světě karet PC Card, technologie Zoomed Video.

aktualizováno 
Technologie PC karet Zoomed Video (ZV) je zaměřena multimediálně. Jak název napovídá, hlavním zaměřením jsou video aplikace, ZV umožňuje velice rychlé propojení mezi PC kartou s externím video zařízením a grafickou kartou notebooku.
Rozšiřování stolních počítačů pomocí karet PCI je jedním ze silných argumentů proč si pořídit stolní počítač a ne přenosný. Do přenosných počítačů vybavených PC Card slotem lze zasouvat karty PC Card (dříve PCMCIA), které také mohou výrazně rozšířit jeho schopnosti. Technologie PC karet Zoomed Video (ZV) je zaměřena multimediálně. Jak název napovídá, hlavním zaměřením jsou video aplikace, ZV umožňuje velice rychlé propojení mezi PC kartou s externím video zařízením a grafickou kartou notebooku.

PC Card sloty pro ZV

Přenosné počítače, které podporují technologii Zoomed Video (ZV) mají tzv. Zoomed Video Port (ZV Port), který tvoří přímé spojení mezi PC kartou v PC Card slotu a grafickou kartou. Toto propojení je realizováno po tzv. Zoomed Video sběrnici, která je oddělená od systémové sběrnice po níž proudí data mezi procesorem a periferiemi. Tím se nezatěžuje běh systému a odpadají další problémy spojené s řízením obou sběrnic. Tímto se ZV stává lepší než standard PCI, kterým se připojují klasické rozšiřující karty do stolních počítačů na hlavní systémovou sběrnici.

Pokud slot pro PC karty vašeho notebooku podporuje technologii ZV, pak po vložení ZV karty se uvede do tzv. multimédia módu, v kterém se realizuje příslušné propojení se ZV Portem. Pokud je vložena jiná karta než ZV, pak se do tohoto módu neuvede.

ZV PC karty

Karty pro ZV se obvykle používají buď pro video aplikace. K PC kartě je připojená buď digitální videokamera, nebo digitální videopřehrávač či TV přijímač a obraz je digitálně přenášen přímo do videokarty a je zobrazován na monitoru. ZV garantuje určitou výši přenesených dat za sekundu nezávisle na vytížení systému a obraz je tak zobrazován plynule. Pokud chceme uchovat obraz na harddisku, lze data z videokarty přečíst a uložit na harddisk, ale to už jen prostřednictvím CPU a systémové sběrnice, což systém zatěžuje. Dále se jako ZV karty používají MPEG dekodéry, které se využijí třeba při přehrávání DVD, či v náročných MPEG hrách. Karty většinou kombinují zvuk s obrazem, zvukové operace jsou řízeny aplikačně pomocí MCI API.karta VDOCHat s kamerouNa obrázku je vidět karta ZV RealMagic VDOChat určená pro videokonference. Kamera připnutá na straně notebooku je připojena k PC kartě a digitální data mohou proudit nejen do grafické karty, ale i komprimovaně po síti. Umí využít standardy Intel Video Phone nebo Microsoft NetMeeting.

Prakticky všechny notebooky, které jsou vyráběny po roce 1998, podporují ZV. ZV se tak stal dalším standardem, který je šířen a podporován prakticky všemi firmami. ZV karty jsou oproti srovnatelným specializovaným řešením poměrně levné a výkonné, ve srovnání s kartami pro stolní počítače jsou však přesto o něco dražší.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Najdete na iDNES.cz